فرودگاه اردبيلساوالان خبر: مدیرکل فرودگاه‌های استان اردبیل گفت: با ورود دستگاه جدید ILS باند 15 فرودگاه اردبیل مجهز به این سیستم می‌شود.

استاندار اردبیل از ورود دستگاه جدید ناوبری و یک دستگاه کامیون آتش‌نشانی ولو FM440 به فرودگاه اردبیل بازدید کرد.

مجید خدابخش ضمن بازدید از عملیات اجرایی ورود ILS به فرودگاه اردبیل از محل فنداسیون نصب آنتن‌های ILS و همچنین از واحد ایمنی زمینی و ماشین آتش‌نشانی ولو FM440 ویژه امداد و نجات تازه اختصاص یافته به فرودگاه اردبیل بازدید کرد.

این مسئول همچنین از ترمینال خارجی در دست احداث فرودگاه اردبیل بازدید و از زحمات کارکنان و پیمانکاران تشکر کرد و خواستار پیگیری و اتمام ترمینال در سال 1393 شد.

در این بازدید مصطفی صفایی مدیر‌کل فرودگاه اردبیل گزارش عملکردی مبنی بر فعالیت‌های فرودگاهی در بخش عمرانی به استاندار اردبیل ارائه کرد.

دستگاه ILS به خلبان این امکان را می‌دهد که در دید پایین فرودگاهی امکان نشستن داشته باشد.

دستگاه ILS جدید در کنار سیستم‌های LIGHTING، RVR حداقل دید را به 550 متر کاهش خواهد داد.

این دستگاه برای نصب بر روی باند 15 فرودگاه اردبیل تهیه شده و با تجهیزات جانبی از قبیل چراغ‌های باند و دستگاه هواشناسی RVR قابلیت ارائه خدمات در حد ILS-Cat II را پیدا خواهد کرد.

این دستگاه با هزینه‌ای بالغ بر 50 میلیارد ریال و از اعتبارات استانی و شرکت فرودگاه‌ها تهیه شده که به زودی در فرودگاه اردبیل توسط متخصصان اداره کل ارتباطات و ناوبری شرکت فرودگاه‌های کشور نصب می‌شود.

دستگاه ILS یکی از متداول‌ترین دستگاه‌های ناوبری جهت نشستن هواپیما در فرودگاه‌های پرترافیک و فرودگاه‌های با شرایط جوی نامناسب است که در هنگام کاهش دید افقی به دلایل مه بران کولاک برف و هنگام پایین بودن ارتفاع سقف ابر کاربرد دارد.

همچنین یک دستگاه خودرو آتش‌نشانی اطفای حریق FM440 به ناوگان آتش‌نشانی و نجات فرودگاه اردبیل اختصاص یافت.

خودرو آتش‌نشانی FM440 ولو با شش محوره بودن دارای قابلیت پرتاب آب تا 100 مترو مجهز به سیستم امداد و نجات است.

این خودرو آتش‌نشانی با توجه به مجهز بودن به وسایل امداد و نجات اطفای حریق در مواقع سانحه از قابلیت‌های بسیاری برخوردار است.

قیمت این خودرو نزدیک به 20 میلیارد ریال بوده و از اعتبارات شرکت فرودگاه‌های کشور تامین شده است.

 

انتهاي خبر/فارس