فضاي سبزساوالان خبر: صدیف بدری در نشست با اعضای هیئت امنای محله دانش‌آباد اظهار داشت: به منظور جلوگیری از تاثیرگذاری نامطلوب در چشم‌انداز شهری، جدول‌های 50 سانتی پشت به پشت جایگزین نیوجرسی‌ها می‌شود.

وی کمبود فضای آموزشی، ترافیک و کمبود فضای سبز را سه مشکل اصلی محله دانش‌آباد عنوان کرد و افزود: در زمان حضورم در نوسازی مدارس عملیات احداث مدرسه 18 کلاسه محلات کم برخوردار دانش‌آباد، حسین‌آباد و سید‌آباد راه کلخوران به عنوان بزرگ‌ترین مدرسه استان شروع شد و با بهره‌برداری از این مدرسه مشکلات مربوط به کمبود فضای آموزشی در این محلات برطرف شد.

این مسئول در مورد مشکل کمبود فضای سبز در محله دانش‌آباد با اذعان به اینکه مشکل اصلی ما در این محله نبود زمین مناسب برای کاربری فضای سبز است که نیازمند همکاری بیشتر اهالی محل در این زمینه هستیم، اضافه کرد: عملیات احداث پارک در زمینی به وسعت پنج هزار متر مربع در انتهای خیابان سینا و متصل به محله دانش‌آباد آغاز شده و اهالی محله نیز در شرایط فعلی و تا زمان بهره‌برداری کامل از این پارک می‌توانند از امکانات و فضای سبز موجود در پارک بزرگ شهرک طرفدار حقیقت واقع در نزدیکی محله دانش‌آباد بهره‌مند شوند.

وی از آغاز عملیات آسفالت کوچه‌ها و معابر محله دانش‌آباد با اولویت‌بندی برنامه‌ها در آینده‌ای نزدیک خبر داد و از اهالی این محله خواست تا قبل از شروع عملیات آسفالت‌ریزی با همکاری اداره آب و فاضلاب شهری، نسبت به تعویض لوله‌های فرسوده آب در این منطقه به منظور جلوگیری از تخریب مجدد آسفالت بر اثر ترکیدگی لوله‌های آب اقدام کنند.

‌شهردار اردبیل همچنین با اشاره به تأثیر بصری نامطلوب استفاده از نیوجرسی‌ها که موجب افت کیفیت چشم‌انداز شهری در برخی نقاط شهر می‌شود، از تلاش شهرداری برای جایگزین کردن جدول‌های پشت به پشت 50 سانتی با رنگامیزی و طراحی مناسب به جای استفاده از نیوجرسی در برنامه‌های عمرانی شهرداری اردبیل خبر داد و گفت: در خروجی پل زیرگذر کلخوران که راه اصلی ارتباطی محله دانش‌آباد و سایر محلات مجاور با مرکز شهر می‌باشد، با اجرای جدول‌های 50 سانتی پشت به پشت نسبت به جمع‌آوری نیوجرسی‌های تعبیه شده در این محل نیز اقدام می‌شود.

بدری در ادامه با بیان اینکه در خیابان شهید اسدی محله دانش‌آباد با هماهنگی روابط عمومی شهرداری اردبیل نسبت به درج تابلویی زیبا حاوی اسم و عکس شهید اسدی اقدام می‌شود، افزود: در تمامی کوچه‌ها و خیابان‌های منشعب از خیابان شهید اسدی که به اسامی نورانی شهدا مزین هستند نیز نسبت به تعویض تابلو و درج تابلو عکس شهدا اقدام می‌شود.

توسعه 8 هکتاری فضای سبز اردبیل

مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز اردبیل از توسعه هشت هکتاری فضای سبز در محلات اردبیل خبر داد.

به گزارش ساوالان خبر؛  حسین رفیعی اظهار داشت: از این میزان توسعه حدود دو هکتار در قالب پارک حقیقت در حال انجام است که بخش عمده‌ای از عملیات اجرایی پارک حقیقت اعم از درختکاری، کف‌سازی، جدول‌گذاری و تامین آب خام و سیستم روشنایی این پارک عملیاتی شده است.

وی عنوان کرد: در حال حاضر این پارک در مرحله تنظیم مبلمان و همچنین کاشت درختچه‌های زینتی و گل‌های فصلی است که پیش‌بینی می‌کنیم تا هفته دولت این پارک به عنوان پارک بزرگ منطقه‌ای به بهره‌برداری برسد.

مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز اردبیل یکی دیگر از پارک‌های منطقه‌ای در اطراف اردبیل را پارک سربند به مساحت 3.5 هکتار در کنار محور اردبیل ـ مغان اعلام کرد و افزود: به دلیل شرایط خاص محل احداث این پارک و تراشه‌هایی که در بخشی از منطقه صخره‌ای مشرف به جاده انجام می‌شد ما کارهای اجرایی را از چند ماه پیش آغاز کردیم به طوری که در حال حاضر این پروژه با 80 درصد پیشرفت در حال انجام است و تنها مشکل ما اختلاف نظر با میراث فرهنگی در خصوص تاریخی بودن این تپه است که قرار شده با توافق اولیه و انجام کاوش‌ها در فرصت دو سه ماهه بتوانیم این پارک را آماده افتتاح کنیم تا هموطنانمان در منطقه وحدت بتوانند از مزایای آن بهره ببرند.

رفیعی در گفت‌وگوی خود با  فارس با یادآوری اینکه این منطقه می‌تواند به یکی از پارک‌های بزرگ شهر تبدیل شده و محل پرورش گل و گیاهان متنوع در اردبیل باشد، ادامه داد: تجهیز پارک سربند به مبلمان جدید و آلاچیق‌های محلی به زیبایی این پارک می‌افزاید که تا چند ماه آینده تلاش می‌کنیم این پارک نیز آماده استفاده برای همشهریان باشد.

این مسئول در خصوص احداث پارک میر‌اشرف در مساحت 1.5 هکتار و انجام کارهای مطالعاتی در این منطقه تصریح کرد: با توجه به احداث این سه پارک در محلات اردبیل و افزوده شدن هشت هکتار فضای سبز به مجموع فضاهای تفریحی و گردشگری اردبیل انتظار می‌رود سرانه فضای سبز در حد معقول و قابل قبول افزایش یابد.

مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز اردبیل به طرح‌های توسعه فضای سبز در شهرک‌های جدید اردبیل اشاره کرد و یادآور شد:‌ بیشترین توسعه در شهرک سبلان اتفاق افتاده به طوری که ما امسال در تلاش هستیم تا به صورت 100 درصد پرونده توسعه فضای سبز در شهرک سبلان اردبیل را ببندیم چرا که بیش از هشت پارک محلی و منطقه‌ای کوچک، بزرگ و متوسط در این شهرک در سه چهار سال اخیر احداث و راه‌اندازی شده است.

رفیعی از اجرای طرح توسعه شبکه آب خام پارک‌ها در منطقه کمر‌بندی اردبیل و رفع نیاز پارک‌ها در این حوزه خبر داد و ابراز داشت: 300 میلیون تومان اعتبار در محدوده نیار برای توسعه شبکه خام و همچنین بزرگراه ولایت در نظر گرفته شده است که به نظر می‌رسد با حق‌آبه دریافت شده از شورابیل بتوانیم این شبکه را تکمیل کرده و مشکل چندین ساله آب خام پارک‌ها و فضای سبز را برطرف کنیم.

وی از اتصال این رینگ به بزرگراه شهدا، بسیج، شهرک سینا و همچنین شهرک‌های جدید‌الاحداث خبر داد و تاکید کرد: با توجه به اینکه شرکت آب منطقه‌ای حفر هرگونه چاه را ممنوع کرده است برای حل مشکل آب خام پارک‌ها و فضای سبز واقع در این مناطق با بهره‌گیری از این شبکه می‌توانیم تامین آب داشته باشیم.

مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز از آغاز مرحله دوم کاشت گل و گیاه و درختچه‌های زینتی در اردبیل خبر داد و گفت: در مرحله اول بیش از 20 هزار جعبه گل و 500 هزار بوته انواع گل‌های زینتی و درختچه‌های محلی در مناطق مختلف استان کاشته شد که مرحله دوم آن نیز به صورت فراگیر در اکثر نقاط شهر اردبیل آغاز شده است که پیش‌بینی می‌کنیم تا آخر خرداد ماه این کار ادامه پیدا کند.