سالن ورزشيساوالان خبر: مدیرکل ورزش و جوانان استان اردبیل از واگذاری سالن های ورزشی راکد در روستاهای این استان به منظور اجرای بازی های بومی محلی خبر داد.

ایوب بهتاج عصر شنبه در تجلیل از برگزار کنندگان جام نوروزی بازی های بومی در اردبیل اضافه کرد: هم اکنون در برخی از روستاهای این استان سالن های ورزشی بلااستفاده و راکد وجود دارد که به دهیاران واگذار شده که به دلیل عدم شناخت و رسیدگی با استهلاک شدید روبرو است.

وی با بیان اینکه در این راستا و به منظور توسعه ورزش های روستایی این اماکن برای اجرای بازی های بومی محلی واگذار خواهد شد، تاکید کرد: با مشخص شدن لیست این مراکز کار واگذاری آن به هیئت ورزش های روستایی آغاز خواهد شد.

مدیرکل ورزش و جوانان استان با اشاره به تاثیر جسمی و روحی و روانی ورزش های روستایی در بین افراد روستایی یادآور شد: باید در جهت توسعه ورزش در روستاهای گام های بلندی برداشته شود، چراکه این ورزش ها علاوه بر ارتقاء فرهنگ و سنت ها کهن با نهاد و سیرت انسان ارتباط دارد و دارای هیجان و لذت است.

وی عدم توجه به سن و سال افراد در بازی های بومی محلی را رمز موفقیت این ورزش در توسعه و جذب ورزشکاران دانست و تاکید کرد که ورزش روستایی و عشایری می تواند پایه ورزش قهرمانی باشد.

بهتاج با اشاره به اشتراکات ورزش های روستایی و بومی و محلی با ورزش قهرمانی از جمله پرتاب، دو سرعتی و استقامت و… متذکر شد: استعدادهایی از بطن این ورزش ظهور می کند که باید شناسایی و تربیت شوند و این ورزشکاران هم اکنون در ورزش قهرمانی استان وجود دارند.

رئیس هیئت ورزش روستایی و بازی های بومی محلی اردبیل نیز در این مراسم از کسب رتیه برتر استان در برگزاری جام نوروزی امسال در بین استان های کشور خبر داد و افزود: برای اولین بار در کشور بازی های بومی  محلی برای گردشگران نیز امسال در این استان برگزار شد.

علیرضا احدی با اشاره به جذب پنج هزار و 200 ورزشکار در بازی های بومی محلی نوروز امسال، ادامه داد: بازی های بومی محلی تلفیقی از ورزش کلاسیک و بومی محلی است و گستره آن بسیار بالا است.

وی حمایت و سرمایه گذاری برای توسعه ورزش روستایی را خواستار شد و با اشاره به مشکلات اعتباری اضافه کرد: باید با جذب اعتبارات ملی و استانی ورزش و بازی های بومی محلی را به تمام روستاهای استان تعمیم دهیم.

رئیس هیئت ورزش روستایی و بازی های بومی محلی استان به تفاهم نامه منعقده با آموزش و پرورش اشاره کرد و بیان داشت: براساس این تفاهم نامه امسال برای اولین بار ورزش های بومی محلی در مدارس آمورش داده خواهد شد.

 

انتهای خبر/مهر