شهر اردبیل-بالیقلی چایساوالان خبر: معاون معماری و شهرسازی شهردار اردبیل گفت: برای اجرای طرح تفصیلی شهر اردبیل که برای اولین بار توسط شهرداری این شهر تدوین شده بیش از دو سال نیاز است تا مقدمات اجرای آن فراهم آید.

یعقوب هاشمی در نشست نهایی تهیه و تدوین طرح جامع تفصیلی شهر اردبیل اظهار داشت: ما براساس این برنامه میان مدت شهری می‌توانیم برخی از نارسایی‌ها را در امر توسعه متوازن برطرف کرده و به تقویت جبهه استفاده از فناوری‌های نوین در معماری و مدرن‌سازی شهری اقدام کنیم.

وی تصریح کرد: این طرح با سپری کردن مراحل اولیه مناقصه و انتخاب و ارزیابی مشاور در سال 92 کلید خورد و هم اکنون نیز در مرحله ارزیابی کیفی بوده به طوریکه از میان 16 مشاور رتبه یک شهرسازی شرکت‌کننده از طریق آگهی فراخوان، امر مشاوره طرح تفصیلی شهر اردبیل پس از ارزیابی کیفی به شش نفر از آنها واگذار می‌شود.

معاون معماری و شهرسازی شهردار اردبیل با بیان اینکه پس از مشخص شدن مشاوران طرح حدود دو سال زمان نیاز است تا طرح تفصیلی قابل اجرا شود، تصریح کرد: به لحاظ اهمیت زیاد موضوع معاونت معماری و شهرسازی شهرداری اردبیل برنامه‌ریزی کرده تا زمان و انرژی لازم را صرف تحقق اهداف این طرح کند.

هاشمی با بیان اینکه معاونت معماری و شهرسازی شهرداری اردبیل از دو مدیریت طرح‌های توسعه شهری و نظارت بر ساخت و ساز تشکیل شده است، خاطرنشان کرد: حوزه کاری هر دو این مدیریت‌ها با هم مرتبط بوده و اصل و اساس کارهای حوزه این معاونت نیز در کل نظارت عالیه بر عملکرد شهرداران مناطق از بابت صدور پروانه‌های ساختمانی و همچنین ارائه طرح از بابت اجرای پروژه‌ها است.

وی نصب تابلو مشخصات ساختمان در محل اجرای پروژه را یکی از اصلی‌ترین شرایط مورد نظر در نظارت‌ها عنوان کرد و ادامه داد: این اقدام هر چند در ظاهر امر چندان مهمی به نظر نمی‌رسد اما به طور غیر مستقیم تأثیرات اجتماعی در پی داشته و پیام فنی دارد و علاوه بر آن این امر از وقوع بسیاری از تخلفات ساختمانی نیز پیشگیری می‌کند.

هاشمی از اجباری بودن قانون استفاده از تابلو مشخصات ساختمان در اجرای پروژه‌های ساختمانی در سطح شهر خبر داد و اضافه کرد: طبق هماهنگی‌های صورت گرفته با سازمان نظام مهندسی مقرر شد در زمان صدور پروانه ساختمانی مجوز تهیه نقشه به شرطی صادر شود که مجری پروژه نسبت به نصب تابلو مشخصات پروژه ساختمانی اقدام کند.

وی راه‌اندازی سیستم یکپارچه شهرسازی تحت وب با عنوان شهرداری الکترونیک در مناطق چهارگانه شهرداری اردبیل را یادآوری کرد و گفت: با راه‌اندازی این سیستم پروانه ساختمانی به صورت تک برگ صادر می‌شود و براساس تأکیدات شهردار اردبیل نسبت به تکمیل تمامی مراحل این سیستم اقدام شده تا بتوانیم همه اقدامات انجام یافته در مورد طرح‌های توسعه شهری را به این سیستم منتقل کنیم.

این مسئول با اشاره به افزوده شدن حدود 350 هکتار از مناطق ملاباشی، گلمغان، ملایوسف و… به داخل محدوده شهری در طرح جامع مصوب سال 92، افزود: براساس این طرح جامع کاربری‌ها و شبکه معابر این مناطق را مشخص کردیم که از کارهای شاخص معاونت معماری و شهرسازی شهرداری اردبیل در سال گذشته بود به طوریکه به رفع بسیاری از مشکلات ساکنان این مناطق از جمله رفع موانع دریافت امتیازات آب، برق و… منجر شد.

 

انتهای خبر/فارس