غذاساوالان خبر: نماینده مردم شهرستان های خلخال و کوثر در مجلس شورای اسلامی گفت: جشنواره ملی غذاهای سنتی و اقوام ایرانی در شهرستان خلخال برگزار می شود.

جلیل جعفری در نشست با مسئولان اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل اظهار کرد: جنوب استان کلکسیونی از ظرفیت های بکر و کم نظیر خدادادی و تاریخی بوده که متاسفانه تاکنون مغفول مانده و برای شناساندن این برتری ها و توانمندی ها به کارها و اقدامات مهمی نیاز داریم که برگزاری جشنواره های ملی می تواند عاملی در این بحث باشد.

وی گفت: مهمترین راه نجات شهرستان خلخال با توجه به ظرفیت های بالای این شهرستان توجه به صنعت گردشگری است چرا که از 120 امامزاده استان 44 امامزاده و از 11 روستای گردشگری استان 5 روستا در این شهرستان واقع شده که در حال حاضر هم به عنوان الگوی کشوری برای این مهم مطرح هستند از جمله اندبیل، خوجین، کزج، ماجولان و برندق از مناطق مهم گردشگری استان سه منطقه در خلخال و سه منطقه در کوثر واقع شده است.

نماینده خلخال و کوثر در مجلس تصریح کرد: وجود مساجد تاریخی خلخال و خمس، نورونمای پروچ، حمام های تاریخی خلخال، درو و کلور، آثار و قلاع تاریخی با قدمت فراوان از جمله قلعه خشتی گیلوان، تنوع قومی و زبانی بی نظیر، طبیعت بکر و دیدنی مجموعه عواملی هستند که می تواند در توسعه خلخال نقش آفرین باشد.

رئیس فراکسیون رفاه و تامین اجتماعی مجلس شورای اسلامی افزود: برگزاری جشنواره ملی غذاهای سنتی و اقوام ایرانی که با مشارکت اقوام 16 استان کشور برگزار می شود همانند همایش ملی فرصت های سرمایه گذاری فرصت مغتنمی است تا مسئولان کشوری و سایر استان ها خلخال را بهتر بشناسند و این شناخت باعث ترغیب علاقمندان و مسئولان برای کمک به فرایند توسعه آن می شود.

رئیس فراکسیون سرمایه گذاری مجلس شورای اسلام بیانکرد: در همین راستا نخستین جلسه هماهنگی این جشنواره با حضور مسئولان مربوطه استانی و فرماندار خلخال برگزار شد و در کنار بررسی نقش های مفید و برکات این مهم راهکارهای مهم اجرایی نیز مطرح شد تا این فرصت به عنوان یکی از عواملی که می تواند بضاعت و توانایی های این منطقه را بیش از پیش بشناساند مغتنم شمرده شود و حداکثر بهره برداری صورت یابد.

نماینده جنوب استان اردبیل افزود: توسعه صنعت گردشگری فاکتور مهمی در توسعه جنوب استان است که توجه به ایجاد زیرساخت های لازم برای ما اساسی بوده و مسئولان استان و شهرستان باید این مهم را خیلی جدی تلقی کنند که وجود امامزاده ها، آثاری از عصر آهن، مساجد و حمام های تاریخی، طولانی ترین قنات استان در گیوی علیا، غار یخگان در هواشانق کوثر، حمام سنگی کوثر، پل تاریخی فیروز، منبر تاریخی مشکول، آبگرم های مختلف، تفرجگاه اندبیل، ازناو خلخال، گردنه اسالم و جاذبه های دیگر در کنار تنوع قومی و زبانی فقط و فقط با ایجاد زیر ساخت های لازم می توانندخلخال را به قطب مهمی در صنعت گردشگری تبدیل کنند.

نایب رئیس طرح ها و لوایح کارشناسی مجلس شورای اسلامی تشریح کرد: هر چند در سه سال گذشته نزدیک 600 میلیون تومان جهت توسعه زیرساخت ها هزینه شده و کارهایی هم با ارائه مجوزهای لازم توسط بخش خصوصی در حال اجراست اما این همه ظرفیت برای تبدیل شدن جنوب استان به قطب گردشگری تلاش و اعتبار زیادی لازم دارد و باید همزمان با این توجه طرح جامع گردشگری خلخال و کوثر نیز تدوین شود.

دانشمند هسته ای کشورمان اظهار کرد: این جشنواره می تواند همانند جشنواره قبلی به عنوان یک اتفاق مهم فرهنگی در عرصه صنعت گردشگری باعث طرح نام خلخال و کوثر در رسانه های مختلف شود و مسئولان کشوری پی به ظرفیت های این منطقه ببرند و هم عاملی می شود تا الگوی سالم غذاهای ایرانی نیز ارائه شود چرا که اقوام ایرانی با استفاده از ظرفیت های خدادادی می توانند یک عادت غذایی مناسب را حتی به خانواده ها و متولیان صنعت غذایی را ارائه دهند.

جعفری بنه خلخال تصریح کرد: آمادگی مردم و مسئولان جهت استقبال از اقوام مختلف ایرانی شرکت کننده در این جشنواره برای ما مهم است تا غنای فرهنگی منطقه ای که نخستین مدرسه تاریخ استان اردبیل در آن تاسیس شده و شهر علما و دانشمندان برجسته هست برای دیگر هموطنان نیز بیش از گذشته تبیین شود.
انتهای پیام/تسنیم