باشگاه خبرنگاران: آثار هنری هرکدام دارای ارزش های خاص هستند و این مورد را معمولا کارشناسان باید تخمین بزنند. برخی مواقع تخمین کارشناسان تنها در حد پیدا شدن قیمت حدودی اثر است ولی ممکن است در حراجی ها به چندین برابر این قیمت فروخته شود.
 
در سال ۲۰۱۳ حراجی های مختلف در دنیا برگزار شد که طی آن ها تعدادی از اثرات هنری قابل توجه فروخته شدند. در اینجا ۵ اثر هنری گران قیمت سال گذشته را برای شما آماده کرده ایم:
 
اتود سه‌پاره لوسین فروید
 
قیمت: ۱۴۲ میلیون و ۴۰۰ هزار دلار
 

 

 
تابلوی «اتود سه‌پاره لوسین فروید» اثر «فرانسیس بیکن» گران‌ترین اثر هنری است که تاکنون به فروش رفته. شاهکار جنجالی «بیکن» در ماه نوامبر در شعبه‌ نیویورک «کریستی» چوب حراج خورد. پیش از این، عنوان گران‌ترین نقاشی جهان متعلق به تابلوی معروف «جیغ» شاهکار ماندگار «ادوارد مونش» بود که در ماه می‌۲۰۱۲ به قیمت ۱۱۹ میلیون و ۹۰۰ هزار دلار خریداری شد.
 
تصادف ماشین نقره‌ای
 
قیمت: ۱۰۵ میلیون و ۴۰۰ هزار دلار
 

 

 
تصادف ماشین نقره‌ای» اثری از «اندی وارهول» است. این تابلو روز ۱۳ نوامبر به قیمت ۱۰۵ میلیون و ۴۰۰ هزار دلار در «ساتبی» نیویورک به فروش رسید. رکورد پیشین نقاشی‌های وارهول متعلق به «تصادف ماشین سبز» بود که سال ۲۰۰۷ به قیمت ۷۱ میلیون و ۷۰۰ هزار دلار چوب حراج خورد. بزرگ‌ترین موزه دنیا که به یک هنرمند اختصاص دارد موزه اندی وارهول در پیتزبورگ پنسیلوانیاست.
 
الماس صورتی‌رنگ ۸۳ قیراطی
 
قیمت: ۸۳ میلیون و ۲۰۰ هزار دلار
 

 

 
«ایزاک وولف»، الماس‌تراش معروف نیویورکی با الماس صورتی رنگ ۸۳ قیراطی خود در رده‌ سوم این جدول قرار گرفت. «ساتبی» ژنو این جواهر را به قیمت ۸۳ میلیون و ۲۰۰ هزار دلار به فروش رساند. این الماس که «ستاره‌ صورتی» و «رویای صورتی‌رنگ» نام گرفته، بزرگ‌ترین قطعه سنگ تراش‌خورده و بی‌نقصی است که در موسسه گوهرشناسی آمریکا به ثبت رسیده است.
 
سگ نارنجی
 
قیمت: ۵۸ میلیون و ۴۰۰ هزار دلار
 

 

 
«جف کونز»، مجسمه‌ساز ۵۸ ساله با «سگ بادکنکی» یا «سگ نارنجی» در «کریستی» نیویورک عنوان پرفروش‌ترین هنرمند زنده جهان را از آن خود کرد. مجسمه‌ او در دوازدهم نوامبر به قیمت ۵۸ میلیون و ۴۰۰ هزار دلار به فروش رسید. این در حالی است که ارزش این اثر هنری بین ۳۵ تا ۵۵ میلیون دلار پیش‌بینی شده بود. سبک هنری «جف کونز» همواره در بین اهالی هنر جنجال‌برانگیز بوده است.
 
نقاشی شماره ۱۹
 
قیمت ۵۸ میلیون و ۳۶۰ هزار دلار
 

 

 
«نقاشی شماره ۱۹» تابلوی سال ۱۹۴۸ «جکسون پولاک» است که به قیمت ۵۸ میلیون و ۳۶۰ هزار دلار چوب حراج خورد و پنجمین اثر هنری گران‌قیمت سال ۲۰۱۳ لقب گرفت. در حالی که ارزش این اثر بین ۲۵ تا ۳۵ میلیون دلار تخمین زده شده بود‌، «کریستی» آن را به این قیمت فوق‌العاده به فروش رساند. پولاک نقاش برجسته‌ سبک اکسپرسیونیسم است.