از چه زمانی مداحی را شروع کردید؟ مداحی را از9 سالگی شروع کردم چون که والدینم محب امام حسین (ع) بودند در خانه تشت می گذاشتتد و روز عاشورا برای عزداران احسان میدادند و دو صندوق نذر به نام حضرت زهرا (ص) و حضرت زینب در محله پیر عبدالملک در قهوه خانه حسن قرار می […]


ساوالان خبر (savalankhabar.ir)

 از چه زمانی مداحی را شروع کردید؟

مداحی را از9 سالگی شروع کردم چون که والدینم محب امام حسین (ع) بودند در خانه تشت می گذاشتتد و روز عاشورا برای عزداران احسان میدادند و دو صندوق نذر به نام حضرت زهرا (ص) و حضرت زینب در محله پیر عبدالملک در قهوه خانه حسن قرار می دادند و هر کسی نذری داشت به آن صندوق پول می ریخت و حاجت می گرفتند پولها را جمع می کردند در قهوه خانه سه روز برای حضرت زهرا (س) و یک روز برای حضرت زینب (س) احسان می دادند و خدمه ، پدرم و پیر مردان بودند.

 موذن زاده- عکس قدیمی

 مانند حاج حسن مرحوم حاج ذاکر بعد از ماه محرم مادرم چند روز در منزل روضه داشتند و دو نفر مداح نامی یعنی حاج غلام ترابی تاج الذاکرین و حاج قدرت پدر دوشهید نوحه می خواندند این دو برای من الگو بودند در کنار آنها می نشتم و گوش میدادم و از همانجا یواش یواش شروع به خواندن کردم.

  علاقه داشتم به نوحه خوانی. در آن زمان هیئتهای مذهبی زیاد نبود یک هیئت تاسیس کردند بنام هیئت اکبری پدر شهید حنیفه نژاد بنام حاج یوسف مشوق ما شدند هر هفته مرا به آن هیئت می برد به مداحان بزرگ گوش دادم و آقا امام حسین (ع) کمک کرد در آنجا پرورش یافتم .

 امام اصل مداحی عنایت امام رضا (ص) بود.

  تقریبا 14 ساله بودم به همراه والدین به مشهد مشرف شدم بدون اطلاع پدر و مادرم طنابی خریدم و خودم را به پنچره طلائی نزدیک سقاخانه دخیل بستم خانمهای که مرا دیده بودند به مادرم خبر داده بودند شهروز دخیل بسته مادر با حالت نگرانی آمد گفت پسر که تو کری ، کوری ، لالی … چه مشکلی داری که دخیل بستی با چشمان گریان گفتم مادر من از امام رضا می خواهم مداح خوبی برای امام حسین (ع) باشم یک لحضه چشمم که گرهای طناب افتاد دیدم که کره ها باز شده.

 مادر رفت برایم ناهار بیاورد و پدر از نگرانی نجات دهد وقتی مادرم ناهار آورد وقتی به طرف او برگشتم با لطف آقا دیدم  10 تا گره باز شد.

 به شکرانه این عنایت هر سال اربعین یا کمی بعد از آن به مشهد می روم و بدون هیچگونه چشمداشت و با هزینه خودم برای مردم مداحی می کنم . من اصل مداحی را از امام رضا گرفته ام.

شهروز اردبیلی

 به کدام مداحی علاقه بیشتری داری؟

 عشق و علاقه خاصی به همه مداحان دارم چون همه شان برای امام حسین (ع) می خوانند ، همانطوری که در قرآن آمده : “آیا کسانی که میدانند و یا کسانی که نمی دانند با هم برابرند.” پس مداحی را دوست دارم که عالم ، عاشق باشه و به چیزی که می خواند ایمان داشته باشد خودش اهل گریه باشد به امام حسین (ع) علاقه خاصی داشته باشد دوست دارم ، آقای موذن زاده را هم که سلطان مداحان است صدایش را دوست دارم.

  جذابترین خاطره  ویا کرامتی که در طول سالها مداحی اتفاق افتاده بیان کنید؟

 بهترین خاطراتم سه تا است یکی را اجازه ندارم بگویم و دوتای دیگر را عرض می کنم .

 اولی: نزدیکهای شهادت امام رضا (ع) با “ثمرینی های” مقیم تهران چند روز به مشهد رفتیم.

  در شب شهادت یک خانم جوان وارد دسته شد و مردم هم سینه می زدند بچه ای را آورد که از پاها فلج و دستهایش به سینه چسبیده بود بچه را به سوی من پرت کرد گفت  آقای مداح برای فرزندم یا از خدا طلب مرگ کن یا شفا ی بچه ام را بگیر.

  بچه را بغل کردم به جماعت گفتم من یک ربع چیزی نمی خوانم شما یک ربع با ذکر یا ابوالفضل رو به حرم سینه بزنید.

  ناگهان احساس کردم یک نیروی به پشت من وارد شد و چند متری مرا به جلو پرت کرد ناگهان بچه صیحه ای زد و شفا یافت.

  مادر بچه از دیدن صحنه غش کرد. مردم به سوی ما هجوم آوردن تا لباسهایمان  ما را تبرک کنند چند جوان حلقه زدند و اجازه ندادند.

  خدام حرم ما را به دفتر بردند و این کرامت را ثبت  کردند و امام رضا مرا مایوس نکرد .

  این در اردبیل مشهور است.

 در شب بیست و یکم رمضان در هیئت مسلم بن عقیل تهران مداحی می کردم جوانی را که بر اثر عمل جراحی سر نابینا شده بود دوستانش آوردند تا دعا کنم گفتم همه بنشنند به جوان گفتم بلند شو من از ابوالفضل می خوانم تو هم سینه بزن ، هزاران نفر ناگهان بلند شدند سینه زدند طوفانی شد جوان را بردند.

  سال دیگر همان جوان با دوستانش آمد هیئت ، حضرت ابوالفضل چشمان زیبائی به او داده بود گفتم جوان بلند شو فیلمش گرفتند و در هزاران CD تکثیر و بخش شد اینها از افتخارات زندگی من است. هر جا رفته ام امام حسین به من لطف کرده اند از آقام راضیم .

   برای کسانی که می خواهند وارد وادی مداحی شوند چه توصیه ای دارید؟

 کسی که می خواهد مداح شود باید با سواد و عالم باشد اگر دکتر مهندس یا پژوهشگر باشد ارزش خاصی دارد تا بتواند فلسفه قیام امام حسین(ع) را بشناسد.

  گذشت آن زمان که با چند کلاس سواد بتوان مداح شد مداح باید با تمامی کتابهای مقاتل آشنائی کافی داشته باشد و مفاهیم آنها را درک کند و شمر شناس باشد و با آهنگهای مختلف آشنائی داشته باشد از طرف دیگر عقیده و عشق تمام نشدنی داشته باشد خلوص نیت در مداح هم است.

  حاج غلام ترابی صدای خیلی خوبی نداشت و با آهنگها آشنا نبود  امام تاج الذاکرین است وقتی می گفت “فداک ابی و امی … ” چند نفر غش  می کردند چون ایمان و عقیده اش به حضرت زهرا (س) و ائمه زیاد و خالصانه بود .

 در مقابل افرادی هستند صدای خوبی دارند و با آهنگها آشنا هستند اما چون نیت خالص ندارند جواب نداده است .

 به جوانان چه توصیه ای دارید؟

 الان عصر اینترنت و سایت و رسانه ها ی دیگر است. اکنون بیش از هزاران کانال وجود دارد که می خواهد به اسلام ضربه بزند قیام امام حسین (ع) را از بین ببرد . به جوانان توصیه می کنم آگاه و بیدار باشند از دامن بزرگان دین دست برندارند با سخنان علما دین زندگی کنند از قرآن جدا نشوند . منظور این نیست که شب و روز گریه کنیم از اختراعات بی خبر باشیم باید ماهیت آنها را بشناسیم و درزندگی خود را براساس گفته های علمای بزرگ پایه ریزی نکنیم.

  نظر شما در خصوص سبکهای جدید نوحه خوانی که با ریتم جدید خوانده می شود چیست؟

 می دانید در عالم مداحی در اوایل انقلاب آهنگی  … طراحی کردم که  اکنون در کل کشور معروف است چون انقلاب پیروز شد بود ترانه های مبتذل ممنوع بود. 6 ماه زحمت کشیدم و ابتکار به خرج دادم ، شعرش را آقای تقائی سرود و خودم خواندم افتخار می کنم با این سبک نوحه خیلی از جوانها را هیئتی کردم. ترانه ها را کنار گذاشتند به این سبک نوحه من  گوش دادند.

 اما ما نباید این سبکهای قدیم را فرآموش کنیم آهنگ های زیبا زیاد داریم . آقای منزوی یک شعری دارد گفتند این در ردیف صراف است گفت می دانم من آن را از میان میخانه درآوردم غسل دادم و در مسجد کار گذاشتم.

 آهنگهای باشد که مبتذل نباشد منحرف کننده نباشد ایرانی هم باشد و این سبکهای جدید جوانان را جذب کنیم.

 حرف آخر: آخرین حرفم این است خداوند کسانی را که به ائمه عشق می ورزند شخصیت علما و حرمت خانواده ها و هیئتها مذهبی را حفظ می کنند موفق کند و به حق امام زمان عج سر افراز و سربلند باشند.

انتهای گزارش/سبلان نیوز

انتهای پیام/