ساوالان خبر: به بهانه سفر رياست جمهوري با سيدکمال الدين علوي نماينده دو دوره مردم اردبيل در شوراي اسلامي شهر و رئيس آن شورا، رئيس مجمع روحانيون مبارز استان مصاحبه اي ترتيب داديم که در ذيل مي آيد لازم به ذکر است که وي شخصيتي ثابت داشته و در طول عمر سياسي خود علي رغم […]


ساوالان خبر (savalankhabar.ir)

ساوالان خبر: به بهانه سفر رياست جمهوري با سيدکمال الدين علوي نماينده دو دوره مردم اردبيل در شوراي اسلامي شهر و رئيس آن شورا، رئيس مجمع روحانيون مبارز استان مصاحبه اي ترتيب داديم که در ذيل مي آيد لازم به ذکر است که وي شخصيتي ثابت داشته و در طول عمر سياسي خود علي رغم برخي ها هيچ وقت رنگ عوض نکرده است خطيب توانا و دلسوزي که صراحت بيان و شجاعت و تحليل هاي سياسي اجتماعي اش وي را متمايز نموده است گرچه در اين راه خيلي هزينه داده و رنج ها کشيده است وليکن استوار ايستاده و سنگ صبور خيلي از اصلاح طلبان در دوران عزلت بوده است.
در مرداد ماه سال 1385 و در آستانه اولين سفر احمدي نژاد به استان و در زماني که خيلي ها ترجيح مي دادند سکوت کنند مصاحبه اي انجام داد و دولت و رئيسش را که آن زمان لباس تقدس نيز پوشيده بود به شدت به باد انتقاد گرفت و حرف هايي که خيلي ها الان مي زنند را آن زمان گفت.
يادم نمي رود که گفته بود احمدي نژاد حتي لياقت رياست جمهوري براي پنج ميليون ايراني را ندارد چه برسد به 70 ميليون نفر- به خاطر اين مصاحبه بود که نشريه دو بار زير چاپ رفت .
اين مصاحبه در آن فضا به مذاق دولتي ها و طرفدارانش خوش نيامد و براي ايشان خيلي گران تمام شد از آن روز هشت سال مي گذرد و در آستانه اولين سفر دکتر روحاني به استان اردبيل به سراغش رفته و خواستار اختصاص وقت و مصاحبه شديم گرچه راغب به مصاحبه نبود و ترجيح مي داد ديگران اظهار نظر نمايند ولي در مقابل اصرار ما عنايت فرمود و با گشاده رويي و تواضع به سوال هاي ما پاسخ داد که متن مصاحبه با ايشان به شرح ذيل تقديم مي گردد:
-آقاي علوي شکسته تر شده ايد چرا؟
به هر حال هم زمان مي گذرد و به گفته مرحوم قيصر ناگهان چقدر زود، دير مي شود و هم اينکه جفاهاکمرشکن است ما چون کمي عادت داريم خم نشديم وگرنه سخته در اول مصاحبه سال 1385 گفتم :
ما زبان شکوه را در سرمه خوابانيده ايم
اي سپهر بي مروت در جفا مردانه باش
متاسفانه طرف مقابل ما هيچ وقت در جفا مردانه نبوده مخصوصا در استان ما وقتي تصميم به جفا گرفته مي شود حتما ناجوانمردي هم قرينش هست.
-آقاي دکتر روحاني به استان مان تشريف مي آورند درخصوص رئيس جمهوري قبلي گفتيد در قد و قواره ملت ايران نبودند نظرتان درخصوص دکتر روحاني چيه؟
اولا بايد عرض کنم قياس دکتر روحاني با دکتر احمدي نژاد قياس مع الفارق است او پديده اي بود که با آمدنش سرمايه هاي ملي و اعتمادها سوزانده شد که آثار آن ده ها سال باقي خواهد ماند.
متاسفانه ما از اصل موضوع غافل مانده ايم و بيشتر به مسائل اقتصادي دولت قبلي زوم کرده ايم که به نظر من در مقابل ضرباتي که به فرهيختگان و نخبگان و سرمايه هاي ملي وارد شده خيلي ناچيز است و بايد اولويت در بازسازي آن باشد که در اين صورت مسائل اقتصادي هم روبه راه مي شود چون اقتصاد در سايه اعتماد و دانش شکوفا مي شود و لازمه احياي اعتماد و به کارگيري دانش، تکريم دانشمندان و بازگرداندن اعتماد است الان ياران احمدي نژاد حساب شده تر از ما عمل مي کنند.
ببينيد با اين همه مشکلات اقتصادي و رکود و تورم و مسائل مربوط به مذاکرات هسته اي چرا وزير علوم را استيضاح مي کنند؟ چون احساس مي کنند نفس مسيحايي روحاني دانشمندان مقتول را زنده مي کند و اين يعني برنامه هشت ساله احمدي نژاد که به زعم خود به بار نشسته نقش بر آب مي شود- به نظر من نه تنها روحاني در شأن ملت ايران هست بلکه روحاني لياقت مديريت جهاني را که احمدي نژاد شعارش را مي داد را هم دارد- شخصيتي که پله به پله رشد کرده است و مسير تعالي را يک شبه نپيموده- هم اهل فضل و دانش است و هم داراي تجربه من يقين دارم روحاني اجر و مزد مظلومان هشت سال گذشته است که خداوند آن را به مردم ارزاني نموده است مخالفان روحاني خوب مي دانند که نمي توانند روحاني را بعد از دوره اول پايين بکشند و اينکه تبليغات مي کنند روحاني رئيس جمهور چهار ساله خواهد بود يقينا به آن باور ندارند بلکه سعي و تلاش آنها تحديد مقبوليت روحاني است زيرا مي ترسند که اگر مقبوليت رو به تزايد رود و توفيق در عرصه هاي مختلف حاصل شود اين پتانسيل کار دستشان دهد و در برهه اي که ملت نيازمندي ديگري پيدا کردند، مشروعيت حاصل از اجتهاد و تدبير و تقوي نيز مورد تاييد قرار گيرد و شود آنچه به نظر آنان به هيچ وجه نبايد شود- اينکه شما مي بينيد آقاي مصباح يزدي ايشان را متهم به انگليسي مي کند بي حساب و کتاب نيست چرا هاشمي اينقدر تخريب شد؟ چرا براي ريختن آبروي هاشمي وضو گرفته و دست به کار شدند ؟ به خاطر اينکه از مشروعيت و مقبوليت ساقط کنند که کمي نيز موفق شدند اگر مي دانستند که از لاي اين کارشان خداوند روحاني را بيرون مي زند چنين نمي کردند- به نظر من هم خود روحاني و هم اطرافيانش بايد کاري کنند که اولا مقبوليت خود و دولتش خدشه دار نشود که اين امر مستلزم خدمت شبانه روزي به مردم و صداقت و شجاعت و عمل به وعده هاي داده شده مي باشد ثانيا به هيچ وجه نگذارد در بحث مشروعيت بهانه به دست افراطيون بيفتد- روحاني نبايد و نبايد حمايت مراجع عظام تقليد و علماي دين را ناديده بگيرد و در دولت روحاني به مديران تاکيد موکد شود که نگذارند شريعت البته توام با تعقل و تفکر کمرنگ شود ما در شرايطي قرار داريم که در گزينش مديران از خرد و کلان تخصص و تجربه و شايسته گزيني توام با تعهد و دينداري و توجه به ارزش ها ملاک واقع شود ما بايد توجه داشته باشيم عليرغم اينکه مقام معظم رهبري به نجابت ذاتي جناب آقاي خاتمي تصريح فرمودند و با اينکه ايشان يک روحاني و فرزند مجتهدي زاهد و پرهيزگار بودند و خاستگاه و شخصيت ايشان کاملا مذهبي و ديني بود مخالفان ايشان و اطرافيانش را با چوب سکولاريسم و بي ديني زدند .
به دو دليل اول اينکه احساس کردند با اين مقبوليت فراگير و محبوبيت خارق العاده اگر تشرع و تدين او و دولتش ثابت شود همه چيز از دستشان خواهد رفت دوم اينکه برخي ها به دولت و لايه هاي مديريتي راه يافتند که واقعا متشرع نبودند و اين هم بهانه اي براي آنان شد. البته اين تحليل که بنده محضرتان تقديم کردم و اميدوارم خود دکتر روحاني و مشاورانش نيز مطالعه کنند براي اولين بار مطرح مي شود و انتظار دارم اگر بخواهند درباره تبيين ابعاد گسترده آن همکاري نمايم.

h3

 

 

خلاصه گفت و گو با کمال الدين علوي،

– کليد تدبير روحاني برخلاف ميل بدخواهان تمام قفل ها را باز مي کند
– قياس روحاني و احمدي نژاد قياس مع الفارق و بي انصافي محض است
– روحاني نه تنها در شأن ملت ايران بلکه لياقت مديريت جهاني که احمدي نژاد شعارش را مي داد دارد
– دکتر روحاني اجر و مزد مظلومان هشت سال گذشته است که خداوند آن را به مردم ارزاني کرده است
– اگر واقع بينانه نگاه کنيم بهترين دولت و کابينه شکل گرفته است
– تيم سياست خارجي دولت به رياست دکتر ظريف موجب عزت و آبرئي ايرانيان شده اند
– خدابخش مصداق بارز اعتدال است
– انتخاب برخي فرمانداران و مديران کل اعتدال به نظر نمي رسد
– اينکه پايداري ها از علي جنتي ناراحتند
و آقاي فرجي دانا را به استيضاح کشيده اند و به وزير کشور که يک اصولگراست کارت زرد داده اند
دليل بر توفيق دولت است
– مردم به حقوقداني راي داده اند که حق آنان را که در قانون اساسي آمده احقاق نمايد
و فراتر از آن را نمي خواهند
– کليد تدبير برخلاف ميل بدخواهان تمام قفل ها را باز خواهد کرد و اگر قفلي خيلي زنگ زده باشد
که کليد باز نکند حسن کليد ساز آن را خواهد شکست
– انتخاب مجيد خدابخش به عنوان استاندار اردبيل را مي توان بهترين و برترين انتخاب دانست
– خدابخش سعي مي کند در انتخاب هايش کمترين حاشيه را داشته باشد


-يک سال از عمر دولت روحاني مي گذرد ارزيابي شما از دولت ايشان چيست؟
براي پاسخ صحيح به سوال شما بايد تفکيکي صورت پذيرد تا ارزيابي دقيق حاصل شود. در بخش کابينه و دولت به نظر بنده اگر واقع بينانه نگاه کنيم بهترين دولت و کابينه شکل گرفته است هم از سلايق مختلف استفاده شده و هم افراد توانمند و با تجربه سرکار آمده اند اينکه آقاي حسينيان دولت روحاني را دولت پيرمردان ناميده و آن را نقطه ضعف تلقي کرده واقعا کم لطفي است.
35 سال از انقلاب مي گذرد ما فرصت آزمون و خطا را نداريم به حد کافي و به دلايل داخلي و خارجي از اهداف مان عقب مانديم اتفاقا بايد وزرا آنچنان از پختگي برخوردار باشند که ملت هزينه خامي آنان را نپردازد در لايحه هاي اجرايي و دوندگي است که جوانان بايد بدوند هم کار کنند و هم تجربه کسب نموده و پرورش يابند پس وزراي ما و معاونين رئيس جمهور از خيرالموجودين نيروي هاي نظامند البته از اين هم بهتر مي توانست باشد ولي آيا مجلس با اين ترکيب و اين حاکميت امکانش را فراهم مي نمود.
برخي عليرغم اين همه سرخوردگي و اشتباهات دولت قبل چنين مدعي هستند فرض کنيد احمدي نژاد نيم بندي قابل دفاع بود آن زمان چه بايد مي شد لذا چون هيچ حرفي ندارند چسبيده اند به فتنه اي که چنان در ذهنشان پرورانده اند برخود نيز مشتبه شده و به مانند کابوس خواب از چشمانشان ربوده ، درحالي که اعتراضي بود و گذشت و علي رغم خسارت هايي که به اعتماد و اعتقاد و وحدت وارد شد تدبير داهيانه مقام معظم رهبري موضوع را جمع کرد و الحمدا… نظام نيز با استواري تمام ادامه مسير مي دهد.
در بخش سياست خارجي زحمات زيادي متحمل گرديده و تيم دولت به رياست هاي دکتر ظريف موجب عزت و آبروي ايرانيان شده اند البته با وجود حمايت هاي مردم و رهبري اگر سنگ اندازي هاي مغرضانه عده اي نبود شايد بار اين امر سبک تر مي بود و به آساني به سرانجام مي رسيد که انشاا… نيز من اميد دارم نتيجه به نفع ملت ما خواهد بود.
در بخش اقتصاد علي رغم اينکه به اذعان آمار تورم کنترل گرديده و سير نزولي دارد و دولت براي خروج از رکود نيز برنامه مدون و لايحه اي در دستور دارد اما اين امر براي مردم ما خيلي محسوس نيست. مردم اميدوارند و اين اميدواري از اضطراب آنان کاسته ولي اينکه طعم شيرين آن را بچشند اين محقق نشده است اينکه مرتب بگوييم ما از گران شدن کالاها جلوگيري کرديم خيلي جالب و جذاب نيست. مردم مي خواهند قدرت خريد داشته باشند و تغييري در زندگي خود احساس نمايند عده اي متنعم و غرق در لذات هستند و عده اي براي نان شب دغدغه دارند.
از طرفي انتظار جامعه از تيم اقتصادي آقاي روحاني که افراد بسيار برجسته اي هم هستند تصميمات شجاعانه است وقتي براي دولت ثابت و مسلم است که يارانه نقدي هم تورم زا بوده و هم براي دولت معضلي جدي است چه دليلي دارد که از ترس اينکه دولت مورد نقد طبقات فرودست جامعه قرار گيرد روش غلط را ادامه دهيم اگر مثلا دولت برابر قرعه کشي در منظر مردم پول يارانه را در هر ماه به يک استان اختصاص دهد و به استاندار ضرب الاجل تعيين کند که در فلان مدت اين پول صرف فلان کار عمومي شود و مردم آن را ببينند و استفاده کنند خدا شاهد است نه تنها راضي خواهند شد بلکه حمايت هم خواهند کرد.
در بخش داخلي اعم از فرهنگ و سياست کارهاي خوبي صورت گرفته است اينکه پايداري ها اينقدر از آقاي جنتي ناراحتند و آقاي فرجي دانا را به استيضاح کشيده اند و به وزير کشور که يک اصولگرا ست کارت زرد داده اند دليل بر توفيق است و اينکه کار بر وفق مراد مردم است ولي کافي به نظر نمي رسد من يقين دارم مردم از آقاي دکتر روحاني در بخش مسائل داخلي انتظار ديپلمات بودن را ندارند مردم به حقوقداني راي داده اند که حق آنان را که در قانون اساسي آمده احقاق کند و فراتر از آن را نمي خواهند اينکه مردم از رئيس جمهور خود که پاسدار قانون اساسي و مذهب رسمي است و براي اجرا و حفاظت آن به قرآن قسم خورده خواستار اجراي قانون باشند خواسته بي جايي است؟
يک سال مي گذرد احزاب و تشکل هاي مردم نهاد خيلي حمايت نمي شوند. برخي رسانه ها از بيت المال و از پول مردم ميلياردها هزينه کرده و عليه مردم عمل مي کنند، اصول قانون اساسي درخصوص اقوام عملي نشده است. برخي بدون راي دادگاه و حکم قانون از مسلمات زندگي اوليه محروم مانده اند و… مردم انتظار دارند آقاي روحاني يا به وعده هايش عمل کند يا موانع را بگويد و با صداقت به مردم اعلام کند که فلان کار را به فلان دليل نتوانستم انجام دهم حتما نظرسنجي هايي صورت مي گيرد برخلاف جوسازي هاي صورت گرفته و اتهام افکني هاي پنج شش مورد اظهارات شفاف رئيس جمهور در مسائل چنان مورد رضايت مردم واقع شده که گويا بر زخم آنان مرحم گذاشته شده است.
البته با ايمان به شخصيت دکتر روحاني من اميدوارم که گره ها يکي پس از ديگري گشوده مي شود و کليد تدبير قفل ها را برخلاف ميل بدخواهان ملت باز خواهد کرد و اگر قفلي خيلي زنگ زده که کليد بازش نمي کند حسن کليدساز آنها را خواهد شکست.
-به نظر حضرتعالي عملکرد مديران مياني خصوصا استانداران و مديران کل در دولت تدبير و اميد چگونه بوده است؟از اين نظر استان اردبيل در چه جايگاهي قرار دارد؟
من درخصوص استان هاي ديگر اطلاعات جامعي ندارم البته از اخبار و سايت ها و به واسطه دوستان و سياسيون اطلاعاتي که دارم البته شايد قابل اعتنا نبوده باشد اما درخصو ص استان اردبيل بايد بگويم انتخاب آقاي خدابخش به عنوان استاندار اردبيل در اين مقطع را مي توان بهترين و برترين انتخاب دانست زيرا ايشان هم انساني وارسته و دانشمند و متدين و هم با تجربه و کاري است و هم اينکه بومي استان بوده و ظرفيت ها و تنگناها را هم مي داند و از طرفي مصداق بارز اعتدال مي باشد لذا از اين انتخاب خوشحال بوده و حمايت مي کنم اما از نظر عملکرد، وضعيت عملکردي شان را در حد شخصيت خودشان نمي دانم و شايد اين به خاطر توقعي است که از شخصيت والاي ايشان در ماها ايجاد شده است.
به نظرم آقاي خدابخش در انتخاب معاونان نمره قابل قبولي داشته باشند چون هم دکتر بهشتي و هم دکتر شريفي و هم آقاي عباسي و هم دکتر آذرمي و خانم موسوي خودشان به تنهايي توان مديريت استان را دارا هستند ولي در بحث برخي فرمانداران و مديران کل خيلي ايده آل به نظر نمي رسد و حتما خود آقاي خدابخش و معاونينش هم در خلوت خودشان به آن اذعان دارند-.جناب استاندار توجه داشته باشد که ظرفيت و توان و شخصيت فرمانداران و مديران کل منصوبش بايد مانند ظرفيت رئيس جمهور فعلي دکتر روحاني و رئيس جمهوري دکتر احمدي نژاد قابل تشخيص و رويت باشد.
-آيا واقعا اکثر اينهايي که انتخاب شده اند به همان سطح گفته شده با اسلافشان متفاوت هستند؟
به نظرم در دو مورد به صورت کلي آقاي دکتر خدابخش با مشکل مواجه هستند مسئله اول اينکه قطعا مشاورين استاندار يا موثرين ستادهاي روحاني داده هاي خوبي از ظرفيت نيروي انساني با کيفيت استان و قابليت هاي آنان در حوزه هاي مختلف را ارائه نداده اند و خود ايشان نيز در اين خصوص خيلي وسواس به خرج نداده اند ايشان قطعا توجه دارند که همه نيروهاي وفادار و معتقد به اعتدال و اصلاحات آناني نبودند که در ستاد بودند البته اين را به عنوان کسي که خارج از مجموعه ستاد بوده بگويم که خود بيشترين سخنراني ها و روشنگري ها را داشته ام و از سويي اين عادت دارالارشاد اردبيل است که معمولا افراد توانمند و قوي مطرح نشود که نکند جا براي مشاورين تنگ گردد! ثانيا احساس مي کنم آقاي خدابخش بيش از حد معمول اعتدالي هستند و اگر جسارت نباشد در امر اعتدال تفريط مي کنند و سعي مي کنند با کمترين حاشيه در انتخاب ها مواجه باشند در حالي که به عنوان شخصيت سياسي خوب مي دانند افراد بي حاشيه يا خنثي هستند يا اينکه اهل معامله و مماشات مي باشند.
نمايندگان استان در مجلس براي ما بسيار محترمند ولي وقتي از هفت نماينده استان شش نماينده در مقابل آقاي روحاني ايستاده و براي رقيب سرسخت او يا مستقيم ستادزده يا در ستاد او فعاليت مي نمودند چه دليلي دارد که استاندار محترم براي انتخاب مدير به دولت روحاني از آنان نظر گرفته يا حداقل سعي در تامين نظر آنان نمايند طبيعي است که آنان با کسي که در مقابلش ايستاده موافقت نخواهند نمود.
براي بنده خيلي تلخ و ناگوار بود که نماينده اي که در روز 22 بهمن ماه با الفاظ تند و زشت عليه رئيس جمهور سخن بگويد بعد با ژستي غالبانه مصاحبه کند که افتخارم بر اين است که نگذاشتم فرماندار شهرم اصلاح طلب باشد آيا اين مسئله براي دولت آقاي روحاني افت نيست؟
-حضرتعالي از دوم خردادسال 76 تاکنون همواره در صف اول اصلاح طلبان و اعتدالي ها قرار داريد و زحمات زيادي کشيده و سختي هاي بسياري متحمل شده ايد آيا تاکنون از حضرتعالي براي همکاري يا مشورت دعوت شده است؟
اولا بنده در اين راه اعتقادي قدم گذاشته ام و هيچ توقعي را از احدي نداشته و ندارم. نوکري امام حسين (ع)و محبت مردم برترين سرمايه اي است که دارم به برکت دعاي شما اقبال مردمي براي حقير چنان است که گاهي شرمنده محبت و دعوت آنان مي شوم همين ماه مبارک رمضان شش جلسه سخنراني داشتم و به برخي از دعوت هايم نيز نتوانستم برسم که اهل فن مي دانند که رکود بسيار بالايي است. ثانيا در برخي فيلم ها بعضي شخصيت ها کتک خور بوده و به مثابه کيسه بوکس عمل مي کنند بنده نيز که به عنوان تنها روحاني ستادهاي اصلاح طلبان و از معدود روحانيون ستادهاي اعتدال هستم و بيشتر عمر خود را صرف اين راه نموده ام و حتي فرزندان کوچکم نيز در معرض آسيب و هزينه واقع شده اند تاکنون نقش کتک خور و ضربه گير را داشته ام و هيچ وقت از دولت ارتزاق ننموده و متمتع نيز نشده ام و در اين دولت نيز علي رغم رفاقت و صميميت و دو دوره خدمت مشترک با فرماندار محترم و ارادت قلبي به جناب آقاي اروجعلي محمدي و ديگران و شناختي که اکثر مشاورين استاندار از بنده دارند تاکنون هيچ دعوت و مشورتي با بنده نشده است گاهي احساس مي کنم مثل اينکه من هيچ نقشي نداشته ام بعد مي گويم خودت را ناراحت نکن امام علي (ع) در تمام جنگ ها علمدار لشگر اسلام بود و جان خود را در طبق اخلاص مي گذاشت ، سرانجام عمامه بر گردنش انداخته به مسجد آوردند. به قول حاج سيد حسن آقاي خميني تا بود چنين بود.
-نظرتان درخصوص سفرهاي استاني دکتر روحاني چيست؟
واقعيت اين است که وقتي ما کاري را نداشته باشيم بايد براي ما مهم نباشد که چه کسي آن را انجام مي دهد. ما سفرهاي استاني رئيس جمهور سابق را کاري بيهوده  مي دانستيم و اعتقاد داشتيم که موجب دور زدن برنامه هاي مدون و مصوب و تحميل هزينه هاي گزاف براي مردم مي شود و هنوز هم که هنوز است از بابت مصوبات سفرهاي استاني ايشان تعهدات بسيار زياد و بعضا نشدني به ارث مانده است لذا اگر سفرهاي دکتر روحاني هم از جنس آن سفرهاست مقبول نبوده و قابل دفاع نيست، خير اگر هدف ديگري مانند ديدار با مردم يا نمايش اتحاد دولت و ملت که موثر در تصميمات بين المللي مي باشد را تعقيب نمايد مستحسن است البته چون به هر تقدير اين سفر انجام مي شود و رياست محترم جمهوري و هيئت همراه قدم در خطه سرافراز سبلان مي گذارند شايسته است مردم خونگرم و دلاور ما به رسم مهمان نوازي استقبال شايسته اي نموده و برگ زريني را در تاريخ اردبيل رقم بزنند.
-واقعا استفاده کرديم اميدواريم که مسئولين محترم استان قدر شايستگان و فرهيختگاني چون حضرتعالي را بدانند و نگذارند مردم ما از نعمت وجودتان بي بهره باشند. در پايان اگر مطلب و فرمايشي داشته باشيد بفرماييد؟
ضمن سپاس از تمام دست اندرکاران نشريه وزين و باارزشتان که زحمت اطلاع رساني و تنوير افکار عمومي را برعهده داريد براي دولت محترم خصوصا شخص رئيس جمهوري آروزي توفيق داشته اميدوارم در عرصه هاي ملي و بين المللي موجب تعالي اسلام و مسلمانان و ايران و ايرانيان باشند.

امید اردبیل/مصاحبه کننده: حبیب احمدی

انتهای پیام/