حسین پیرموذن ساوالان خبر: حسین پیرمؤذن  در مراسم گرامیداشت روز صنعت و معدن در اردبیل اظهار داشت: ماه‌هاست که بخش صنعت و تولید در استان اردبیل با رکود و برخی ناهماهنگی‌ها در پرداخت تسهیلات روبه‌رو شده به طوریکه از جذب 560 میلیارد تومان مانده تسهیلات بنگاه‌های زودبازده به بدنه اشتغال و کارآفرینی استان هیچ خبری نیست.

وی تصریح کرد: معلوم نیست به چه دلیل بانک‌ها به رغم تاکید استاندار اردبیل از پرداخت تسهیلات طفره می‌روند در حالی که عدم تعادل منابع و مصارف را دستاویزی برای خود قرار دادند تا تسهیلاتی پرداخت نکنند.

پیرمؤذن وضعیت صنعت و تولید را در استان نامطلوب و حتی نگران‌کننده از نظر رونق توصیف کرد و افزود: بسیاری از صاحبان صنعت و تولید منتظر دریافت تسهیلات سرمایه در گردش هستند در حالی که بانک‌ها از پرداخت این تسهیلات خودداری می‌کنند.

این مسئول در ادامه سخنان خود خاطر نشان کرد: ما به رغم تلاش‌هایی که در اتاق بازرگانی انجام می‌دهیم امیدواریم با همکاری و همراهی مسئولان و مدیران بانکی بستر و زمینه یک حرکت قابل قبول در دولت آینده فراهم شود تا بخش صنعت، معدن و تولیدات سر پا بایستد.

وی اضافه کرد: دولت یازدهم باید در رونق دادن به فضای کسب و کار تلاش مجدانه‌ای داشته باشد چرا که اگر این فضای کسب و کار با تزریق اعتبارات مناسب و اجرای سیاست هدفمندی یارانه‌ها به شکل صحیح مورد توجه و دقت نظر قرار گیرد قطعاً در پیشبرد امور و برنامه‌ریزی‌ها کار به نحوه مطلوب انجام می‌شود.

رئیس اتاق بازرگانی استان در بخش دیگری از سخنان خود بیان کرد: بانک‌ها در برخورد با واحدهای تولیدی باید مهربانانه برخورد کنند تا یک سهم درستی از ماهیت مشکلات واحدهای تولیدی داشته باشند تا مناسبات بین بانک‌ها و واحدهای تولیدی واقع‌بینانه و هدفمند اتفاق بیفتد.

پیرمؤذن یادآور شد: تولید محوری باید شاغول سیاست‌گذاری‌های اقتصادی کشور باشد یعنی به شکل همه‌جانبه اعم از سیاست‌های ارزی، پولی و مالی،‌ سیاست‌های تجاری، ‌بانکی و مالیاتی برای تولید اولویت قائل شویم تا تجلی ملموسی از این واقعیت‌ها را شاهد و ناظر باشیم.

وی در ادامه گفت:‌ در فرهنگ عمومی جامعه باید تولیدکنندگان را به عنوان پیشتازان عزت و استقلال جامعه معرفی کنیم و تکریم از کسانی که در این صحنه تلاش می‌کنند در ارزش‌های جامعه بسیار مؤثر و مفید محسوب می‌شود.