بی توجهی به دغدغه های فرهنگی جوانان خطر افزایش اعتیاد، مهاجرت جوانان، جدایی از کانون گرم خانواده، تمایل به برنامه های متنوع ماهواره را بدنبال دارد.


ساوالان خبر (savalankhabar.ir)

پارک- فضای سبزساوالان خبر: بی توجهی به دغدغه های فرهنگی جوانان خطر افزایش اعتیاد، مهاجرت جوانان ، جدایی از کانون گرم خانواده، تمایل به برنامه های متنوع ماهواره را بدنبال دارد.

شهر مرزی اصلاندوز مغان از جمله شهرهای شمالی استان اردبیل است که به دلیل واقع شدن در نقطه صفر مرزی ، همواره در تیررس تهاجمات فرهنگی دشمنان قرار گرفته که لازم است امکانات فرهنگی ،معنوی و تفریحی مردمان این شهر فراهم شود.

علی رغم اینکه جمعیت کودک، نوجوان و جوان شهر اصلاندوز رو به افزایش است و لیکن متاسفانه امکانات تفریحی استاندارد و مناسب برای غنی سازی اوقات فراغت بسیار کم است.اگر اکنون بفکر این جوانان و نوجوانان نباشیم یقینا در آینده به ناهنجاریهای اجتماعی و فرهنگی دچار خواهند شد.

وسائل بازی و تفریحی کودکان در منطقه فقط به چند وسیله بازی تاب و سرسره آهنی و فاقد استاندارد ختم می شود که تعداد آن نیز آنقدر کم است که در طول روزهای تابستان به دلیل شدت گرما امکان استفاده وجود نداشته است. پارکی که اکنون در کمپ سازمان آب ایجاد شده بخاطر گرانی بلیط آن کمتر کسی می تواند اقدام به بازی در این پارک شود .البته این پارک مخصوص فصل تابستان و هنگام تعطیلی مدارس است.

کودکان ، نوجوانان و جوانان اصلاندوز در حالی تابستان گرم و طاقت فرسای منطقه را پشت سر گذاشتند که حتی یک استخر استاندارد برای ورزش شنا در آن تعبیه نشده است و مردم و بخصوص کودکان برای رهایی از گرما، به استخرهای کشاورزی و غیر بهداشتی پناه می بردند.

شهر اصلاندوز، علاوه بر این با وجود داشتن استعدادهای بالای جوانان در زمینه های فرهنگی و هنری و ورزشی همچنین تشکیل گروه های نمایشی و تئاتر این شهرستان که اجرای متنوع و اثر گذاری را در طول سال داشته و با استقبال گسترده ای نیز روبرو شده بود مکانی مناسب برای بروز این استعدادها وجود ندارد.

مکانی که امروز بنام مجتمع فرهنگی هنری شهر اصلاندوز شاهد هستیم از لحاظ ساختمان خوب است اما امکانات داخلی از جمله سیستم های روشنایی ،گرمایشی و سرمایشی محروم بوده و قابل استفاده نیست در حالیکه این مکان که از ضروریات شهرستان است گویا از دید مسئولین ناپدید شده است.

لزوم برخورداری مردم اصلاندوز از امکانات تفریحی و فرهنگی

دوران نوجوانی و جوانان حساس ترین دوران زندگی هر انسانی است که آمیخته با هیجان، شور و نشاط و انرژی است که اگر این انرژی در مسیر صحیح هدایت نگردد، موجب نابودی این سرمایه های گرانقدر خواهد شد.

جوانان اصلاندوز از جمله سرمایه های با ارزش این شهرستان هستند که هم در زمینه امکانات تفریحی و هم ایجاد اشتغال مورد کم مهری شدید قرار گرفته اند، چندین جوان تحصیلکرده و جویای کار فاقد شغل و بیکار هستند که نبود امکان تفریحی و فرهنگی استاندارد از جمله پارک های استاندارد، استخر شنا، سالن های ورزشی استاندارد، فرهنگ سرا ، سینما و … روحیه جوانان شهر را پژمرده کرده است و حاصل بی توجهی به اینگونه دغدغه های فرهنگی خطر افزایش اعتیاد، مهاجرت جوانان به شهرهای دور کشور از جمله تهران، جدایی از کانون گرم خانواده، تمایل به برنامه های متنوع ماهواره و … است.

آیا وقت آن نرسیده متولیان مربوطه نگاه جدی تری به مباحث فرهنگی و تفریحی شهر داشته باشند؟

برخورداری از امکانات تفریحی، فرهنگی و ورزشی حق انکار ناپذیر مردم اصلاندوز است که مطالبه جدی آن را توسط نمایندگان مردم می طلبد و با توجه به گسترش برخی فرهنگ های غلط و ناهنجاری های اجتماعی از جمله گرایش جوانان و نوجوانان به اعتیاد و ترک کانون خانواده ،تمایل به مشاهده شبکه های ماهواره ناشی از کمبود فرصت های شغلی، امید است مسئولان و نمایندگان مردم در راستای ایجاد امکانات تفریحی، فرهنگی و در جهت غنی سازی اوقات فراغت در این منطقه، فکری جدی بردارند.

ائمه جماعات و هیات امنای مساجد نقش موثری در جذب جوانان برای حضور در مکانهای معنوی و فرهنگی دارند

یکی از کارهای فرهنگی و معنوی که امروز در شهر اصلاندوز شاهد آن هستیم علاوه بر مسجد جامع اصلاندوز ساخت همزمان سه مسجد در مناطق مختلف شهر اصلاندوز است که امروز می تواند در افزایش معنویات مردم علی الخصوص جوانان موثر باشد و در این راستا ائمه جماعت و هیات امنای مساجد و بسیج نقش مهمی را در جذب مردم برای حضور فعال در مساجد دارند، به همین دلیل باید شرایط لازم برای تمرکز آنها بر امور مسجد وجود داشته باشد و این نکته مستلزم حمایت بیشتر دستگاه ها و نهادهای فرهنگی است.

انتهای پیام/