پایگاه ساوالان خبر (savalankhabar.ir) :

به گزارش ساوالان خبر; رضا قلیزاده از جوانان دهه 60 با مدرک لیسانس مدیریت مالی، فوق لیسانس مدیریت صنعتی از دانشگاه تهران و دانشجوی دکترای رشته مدیریت دولتی است که این بار با همه تجارب، تخصص و تعهدش وارد عرصه انتخابات شورای شهر شده تا به عمران و آبادانی شهر و دیار خود قامت همت راستین ببندد.

 

وی که متولد ششم خرداد سال 64 است، زاده اردبیل بوده و تا سن 17 سالگی در مدارس مختلف به تحصیل مشغول شده سپس با طی کردن مدارک مختلف تحصیلی هم اکنون نیز به عنوان دانشجوی دکترای مدیریت دولتی در کیش به تحصیل علم مشغول است و از سال 81 نیز همزمان با خواندن درس، مشغول کارهای اقتصادی بوده و هم اکنون دو واحد کارگاه تولید مواد غذایی و پخش در سراسر استان اردبیل به نمایندگی از کارخانجات معتبر کشوری و سراسری دارد.

قلیزاده که از صادرکنندگان محصولات تولیدی استان اردبیل و کشورمان به روسیه، افغانستان و عراق است در زمینه راهسازی و ساختمان‌سازی به عنوان هولدینگ آرتان تجارت در اردبیل، تهران و جزیره کیش مشغول فعالیت بوده و در تهران به عنوان دفتر مرکزی به کارهای عمرانی و اقتصادی مشغول است و با داشتن یک دفتر مستقل در جزیره کیش برای انجام صادرات و واردات مشغول امر تجارت است. مفصل گفت‌و گوی ما را با این جوان خوش‌فکر توانمند در عرصه کارآفرینی برتر استان اردبیل، عضو مجمع خیرین جوان و خوش‌فکر در پی می‌خوانید.

* شعار جالب «آنا یوردوم اردبیل» را در پوستر تبلیغاتی خودتان حک کردید، هدفتان از طرح این بند مفهومی چیست؟

بنده از آنجا که به زادگاه پدر و مادرم و محل تولد و بزرگ شدن خودم شهر اردبیل همواره افتخار می‌کنم و خاطرات آن برایم فراموش نشدنی است، این عبارت را همواره دوست دارم و به آنا یوردوم اردبیل افتخار می‌کنم چرا که اردبیل توان و بضاعتش بسیار بالاتر از شرایطی است که ما هم اکنون در آن قرار گرفتیم.

* چه دغدغه‌ای داشتید که به عرصه انتخابات شورای شهر وارد شدید؟

بنده به بیش از 35 کشور دنیا در اروپا، آفریقا، آسیای میانه، مرکزی، خاور دور، استرالیا و کل شهرهای کشورمان سفر کردم و بیش از 10 سال در تهران و سه سال در جزیره کیش سکونت داشتم و به کشورهای همسایه نیز سفر کرده و با آنها مراودات دارم.

از آنجایی که در همه این سفرها سعی کردم بهترین چشم‌انداز توسعه‌ای را مورد توجه قرار دهم، احساس می‌کنم که با این تجربه و دیدگاه متنوع می‌توانم در ساخت ظاهری و اعتلای فرهنگ شهرم مؤثر باشم و از همین رو با بهره‌گیری از علم، تخصص و مشاهداتم تلاش می‌کنم تا اردبیل را در بخش‌های مختلف در مسیر توسعه قرار دهم.

ما هر چند دارای ظرفیت و توانمندی بسیار بالایی هستیم اما همچنان در حوزه فرهنگی با ضعف و نارسایی‌هایی روبه‌رو هستیم که قطعاً با آموزش و فرهنگسازی صحیح در حوزه‌های مختلف می‌توانیم عیب‌ها و نقص‌ها را برطرف کنیم.

ما در اردبیل از ظرفیت عظیم گردشگری نظیر شورابیل، ‌رودخانه بالیقلو، منطقه‌های بکر بی‌نظیر همچون سردابه و... مواجه هستیم که به راحتی می‌توانیم هر یک از این مکان‌ها را به فضای بی‌نظیر گردشگری تبدیل کنیم در حالی که از تنوع‌بخشی به جاذبه‌های گردشگری غفلت کردیم و گردشگری که یک ظرفیت بی‌نظیر محسوب می‌شود، به دلیل برخی رفتارهای نامناسب با گردشگران، توریسم و عدم آشنایی با فرهنگ صحیح پذیرایی و استقبال از گردشگران گاه به جای جذب به دفع حوزه گردشگری گرفتار شدیم.

ما از نظر اقتصادی نیز در همین شهر اردبیل می‌توانیم جمعه بازاری را برای توانمندی اقتصادی خانواده‌های کم درآمد در فروش محصولاتشان نظیر صنایع دستی همت کنیم تا بتوانیم اقشار مختلف مردم را در حوزه اقتصاد شهری مشارکت دهیم.

بنده معتقدم با راه‌اندازی میادین میوه و تره‌بار در نقاط مختلف شهر، دایر کردن غرفه‌های متعدد بازیافت زباله و تفکیک آن از مبدأ به اقداماتی مناسب در حوزه درآمدزایی دست بزنیم و با تغییر نگرش به این بخش‌ها نسبت به فرهنگسازی صحیح همتی راستین داشته باشیم.

* کدام ضعف‌ها و کاستی‌ها را بیشتر در شهر اردبیل مشاهده می‌کنید؟

ما به راحتی می‌توانیم بافت قدیمی شهر و خانه‌های تاریخی اردبیل را به محور گردشگری، احداث هتل و اقامتگاه‌های مناسب تبدیل کنیم تا گردشگری که به شهر ما برای چند روز اقامت می‌آید، بتواند از تنوع حضور در این جاذبه‌های شهری لذت ببرد.

ما به راحتی می‌توانیم با احداث تالارهای ساده و ارزان‌ قیمت در شهر به دور از تجملات زمینه ازدواج و برپایی جشن عروس و دامادها را برگزار کنیم و در کنار آن باید با سرمایه‌گذاری و کمک خیرین اقدامی را انجام داد تا از همین محل درآمدزایی مستقیم و پایدار برای شهر اردبیل به وجود آید.

شورای شهر و شهرداری در حد وسع و توان خود به شرط آن که از نگاه و آفت سیاست‌زدگی و جناح‌بازی به دور باشند، می‌توانند در گام اساسی و جدی زمینه اشتغال پایدار شهری را فراهم کرده و در مسیر توسعه همه‌جانبه گام بردارند.

بنده همیشه این موضوع را اعلام کردم که نگاه سیاسی و دیدگاه اصلاح‌طلبانه و اصولگرایان هیچ ربطی به فعالیت شورای شهر و پارلمان محلی ندارد بلکه ما بیشتر به افراد توانمند علمی و متخصص که اهل خدمت به همشهریان باشد، نیازمندیم تا یک فرد سیاسی بخواهد در شورا حضور پیدا کند.

بنده ریالی به حقوق شورای شهر نیاز ندارم و آماده هستم در چهار سال حضورم در شورای شهر با دلسوزی تمام برای شهرم تنها موانع پیش روی سرمایه‌گذاری را در این شهر برطرف کرده و به مردم این شهر ادای دین کنم.

در کنار اینکه سیاسی‌کاری در شورا را سم مهلک می‌دانم، معتقدم ورود شورای شهر به این حوزه خیانت به رأی و اعتماد مردم است و بنده به هیچ جریانی وابسته نبوده و در ائتلافی نیز شرکت نمی‌کنم.

کاندیدای پنجمین دوره انتخابات شورای شهر اردبیل گفت: به خاطر سیاسی‌کاری‌ها نباید شهرمان را که دارای ظرفیت و توانمندی بی‌نظیری است، خراب کرده و یا اسباب عقب‌ماندگی ‌آن را فراهم آوریم. بنده به صراحت اعلام می‌کنم مستقل و با نگاه خدمتگزاری به مردم به صحنه انتخابات شورای شهر پا گذاشتم و به هیچ جریان و جناحی وابسته نیستم که امیدوارم شورای پنجم با نگاه سیاسی و جناحی تخریب نشود چرا که نگاه حزبی و سیاسی وجهه شهر را نیز خراب می‌کند.

* برخی‌ها معتقدند متخصصان عمران و شهرسازی بایستی وارد شورای شهر شوند، نظرتان در این زمینه چیست؟

بنده بر این باورم که از هر طیف باید متخصصان به شرط بهره‌مندی از مشورت افراد خبره در شورای شهر حضور پیدا کنند چرا که ما به متخصص عمران، شهرسازی، حقوق، ‌مدیریت مالی، جذب سرمایه‌گذاران و فعالان اقتصادی نیاز داریم تا بتوانیم شورای شهر جامع‌الاطراف، متخصص و متبحر از هر جهت داشته باشیم که به یقین فعالیت چنین شورایی می‌تواند نتایج مثبت و پرخیر و برکتی را برای شهر و شهروندان به همراه داشته باشد.

بنده مشکلات شهر را در دو حوزه نرم‌افزاری شامل غفلت از مقوله فرهنگسازی و عدم دلسوزی، تعهد و مسؤولیت‌پذیری می‌دانم اما در بخش سخت‌افزاری نیز چهره شهر اردبیل شبیه به شهر ارواح است و ما به شدت در این شهر نیازمند توسعه متوازن با رویکرد گردشگری هستیم چرا که از نظر آب و هوایی، شرایطی طبیعی، اقلیمی، جاذبه‌های دیدنی، تاریخی و تمدنی غنی محسوب شده و به راحتی می‌توانیم از شرایط موجود استفاده کنیم.

بنده در مقطعی سرمایه‌گذاری را برای احداث کمپ تیم ملی، پارک آبی، تفریحات سالم آبی در شورابیل و... آورده‌ام ولی به دلایل مختلف این سرمایه‌گذاران از اردبیل فرار کردند و دلیل آن نیز پیچیدگی نظام بروکراسی و اداری و عدم توجه مسؤولان به خاطر برخی سیاسی‌کاری‌ها و جناح‌بازی‌ها بوده که متأسفانه مسؤولان ما با دلسوزی در این عرصه حساس ورود پیدا نکردند.

متأسفانه شهر اردبیل از مؤلفه یک شهر با نشاط، جذاب و دارای ابعاد توسعه فضاهای گردشگری و تفریحات سالم به دور مانده در حالی که باید برای ایجاد شور و نشاط در جوانان و آسودگی فکر خانواده‌ها چنین فضاهایی در شهر اردبیل توسعه پیدا کند.

* کدام مشکلات و گرفتاری‌ها در اردبیل بیشتر شما را رنج می‌دهد؟

آنچه که در شهر اردبیل بنده را اذیت می‌کند عدم فرهنگسازی است تا جاییکه برخی ها نحوه برخورد اولیه با گردشگر و توریسم را نمی‌دانند در حالی که ما در شهر اردبیل ظرفیت بی‌نظیری در این حوزه داریم که حتی بالاتر از چاه نفت است که با تقویت مؤلفه‌های آموزش صحیح شهروندی و آشنا کردن شهروندان با راهبرد جذب گردشگر به اشکال مختلف می‌توانیم به تقویت این حوزه بیش از گذشته کمک کنیم.

بنده علاقمند به فعالیت در حوزه‌های فرهنگی و اجتماعی هستم و بیشترین دغدغه فرهنگی و ظاهر شهر را دارم و با توجه به اینکه به هیچ حزبی نیز وابسته نبوده و قصد ائتلاف با افراد و گروه‌ها را نداریم، برنامه‌های حضور فعالانه در شورای شهر اردبیل را به صورت دقیق احصا کردم و معتقدم باید به شکل زیربنایی در این شهر کار انجام دهیم چرا که کار زیربنایی که از همان دوره آموزش ابتدایی شروع می‌شود باید مسأله فرهنگسازی را در همه حوزه‌ها به عنوان رکن رکین ارتقا فضیلت اجتماعی مورد توجه قرار دهیم.

* عقب‌ماندگی‌های اردبیل را بیشتر در چه حوزه‌هایی تشخیص داده‌اید؟

به نظر بنده عدم آگاهی کافی افراد جامعه از مؤلفه شهر مدرن و برخی عدم آگاهی از شاخصه‌های ارزشمند توسعه‌ای سبب می‌شود تا ما با مشکلات و تنگناهایی روبه‌رو شویم.

ما تا زمانی که نتوانیم ساختار فرهنگی را اصلاح و دیدگاه‌ها را تغییر دهیم قطعاً اگر شهردار پاریس را نیز به اردبیل بیاوریم، کاری از پیش نمی‌بریم.

ما در این شهر به یک برنامه 10 ساله تغییر و تحول با تکیه بر تربیت و فرهنگسازی روی نسل آینده احتیاج داریم تا بتوانیم این شهر را در مسیر توسعه پایدار قرار دهیم.

ما تاکنون نتوانسته‌ایم از برخی داشته‌ها و سرمایه‌های خود که کم نیز نیستند، استفاده بهینه انجام دهیم در حالی که در بسیاری از کشورهایی که بنده به آنجا سفر کرده‌ام، به عینه دیده‌ام که از مجموعه‌ای نظیر سردابه ما چگونه بهره‌برداری می‌کنند و با ساخت رستوران‌های گردان و هتل پنج ستاره و ده‌ها امکانات دیگر می‌توان از این مجموعه‌های گردشگری بیشتر از این استفاده کرد.

بنده برای شورابیل طرح‌های متنوعی را ارائه کرده و یا در تدارک برنامه‌ریزی هستیم که از پروژه اسکی روی آب گرفته تا شاتل، بنانا، غواصی، ماهی‌گیری با قلاب، پارک آبی‌ و... می‌توان در آن اجرایی و عملیاتی کرد.

ما تا زمانی که نتوان افراد توانمند و موفق در عرصه‌های مختلف را راهی شورا کرده تا به دور از نگاه سیاسی، قومی، قبیله‌ای انتخاب منطقی نداشته باشیم، قطعاً با این آسیب‌ها و گرفتاری‌ها مواجه خواهیم بود.

بنده با کوله‌باری از تجربه و حضور در شهرهای مختلف داخلی و خارج از کشور پا به عرصه انتخابات گذاشته‌ام تا از ظرفیت بی‌نظیر اردبیل که مشابه بوداپست مجارستان است به طوریکه هم ظرفیت بی‌نظیر طبیعی و هم تاریخی دارد، می‌توانیم با هوشمندی و عقلانیت در بحث مدیریت جامع توسعه واقعی را رقم بزنیم که برای پیشرفت روزافزون به این همراهی‌ها و همبستگی‌های منطقی نیازمندیم.

انتهای پیام/