پایگاه ساوالان خبر (savalankhabar.ir) :

به گزارش ساوالان خبر; رحیم آقازاده که متولد 1338 بازنشسته شهرداری و از با تجربه‌های پارلمان محلی اردبیل است، در طول خدمت خود همواره از مدیران موفق در پست‌های کلیدی شهرداری بوده و بیش از 15 سال در شهرداری مناطق یک، دو و سه اردبیل، پنج سال مدیرعامل پارک‌ها و فضای سبز اردبیل و همچنین دوره طولانی در مدیریت مالی، سازمان املاک و حقوقی شهرداری مشغول فعالیت بوده و در شرایط کنونی نیز رئیس شورای استان اردبیل، عضو فعال شورای شهر اردبیل و رئیس کمیسیون خدمات شورای شهر در دوره چهارم بوده و با مدرک کارشناسی مدیریت شهری و کارشناسی ارشد مدیریت اجرایی معتقد است «به عمل کار برآید به سخنرانی نیست.

شورا محل خدمت است نه جناح‌بازی

نباید سرمایه‌گذاران را خلع‌ سلاح کنیم

رحیم آقازاده از چهره‌های با تجربه و مدیران توانمند مجموعه شهری است در آیین افتتاح ستاد انتخاباتی خود برای حضور در پنجمین دوره انتخابات شورای شهر که با استقبال گرم مردم روبه‌رو شده بود،

وی در این مراسم به بسیاری از نارسایی‌ها و مشکلات شهری اشاره کرد و گفت: بنده به عنوان نماینده مردم و از جنس شورا و شهرداری به همه مشکلات و معضلات واقف هستم و معتقدم باید نگاه تئوری و مباحث علمی و تخصصی را به صحنه عمل وارد کرده و تنها به سخنگویی بسنده نکرد.

رئیس شورای استان اردبیل به مسؤولیت شورای استان و آشنایی با شوراهای شهر، بخش و روستا اشاره کرد و افزود: در قرآن کریم یکی از سوره‌ها به نام سوره شورا نامگذاری شده و نبی مکرم اسلام (ص) به عنوان اهل بیت عصمت و طهارت (ع) همواره بر اصل مشورت و کمک از تجارب دیگران معتقد بوده و بر همین اساس شورای شهر نیز باید مرکز مشورت و استفاده از دیدگاه‌های کارشناسی و افراد با تجربه باشد تا نمایندگان پارلمان محلی بتوانند براساس قوانین و ضوابط کار را درست و منطقی به پیش ببرند.

آقازاده تصریح کرد: با توجه به جایگاه شایسته و بایسته شوراها، نباید وظایف و اختیارات آنها را منوط به انتخاب و یا عزل و برکناری شهردار بدانیم بلکه این مسؤولیت حوزه عظیمی از کارها و اهداف پیش رو را به دنبال دارد و ما تنها با همدلی، تعامل و تفاهم می‌توانیم کار را به پیش ببریم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود بیان کرد: در یک طرف این تعامل و تفاهم شورای شهر و در یک طرف نیز مسؤولان و همراهی مردم قرار دارد و تا زمانی که نتوانیم این نقطه مشترک را ایجاد کنیم، قطعاً با آسیب‌ها و دغدغه‌هایی روبه‌رو می‌شویم.

آقازاده یکی از مشکلات شهر اردبیل را تنگ شدن حلقه ترافیک و تردد شهری اعلام کرد و ادامه داد: با توجه به جمعیت 530 هزار نفری اردبیل ما در شورای چهارم پیشنهاد کردیم تا از میدان بسیج تا صدا و سیمای اردبیل به طول هفت کیلومتر در مسیر خیابان امام خمینی (ره) پروژه منوریل را با سرمایه‌گذاری شرکت ترک به ارزش 200 میلیارد تومان اجرایی کنیم که سرمایه‌گذار این پروژه آمادگی داشت در ارتفاع بالای خیابان امام (ره) منوریل را با طراحی مناسب راه‌اندازی کرده و روزانه 40 تا 50 هزار نفر جابجا شود اما با امروز و فردا کردن اعضای شورای شهر این کار عقیم ماند.

عضو شورای شهر اردبیل با اظهار گله‌مندی از ترکیب نامناسب شورای شهر اردبیل اضافه کرد: باید 11 عضوی وارد شورا شوند تا بر پایه تخصص، تعهد و کارآیی بتوانند پیگیر مسائل و موضوعات متفاوت باشند.

به رغم پیشنهاد و پیگیری احداث منوریل در اردبیل، این موضوع به دلایل مختلف مورد غفلت قرار گرفت و ما نتوانستیم نتیجه‌ای را از پیگیری و به سرانجام رسیدن آن بگیریم.

وی وابستگی بیش از حل شهرداری را به درآمدهای حاصل از صدور پروانه و پرداخت عوارض شهری و نوسازی یادآور شد و گفت: ما باید به سمت قلب مشارکت سرمایه‌گذاران حرکت کنیم اما متأسفانه فضایی را در اردبیل به وجود آوردیم که اکثر سرمایه‌گذاران خلع سلاح شده‌اند.

آقازاده افزود: در شهر تبریز بیش از 10 هزار میلیارد تومان ظرفیت سرمایه‌گذاری و جلب مشارکت با راحت‌ترین فضای کار برای آنها فراهم کردند که این فضا قطعاً برد برد است.

وی به عمر کم آسفالت در شهر اردبیل تا سه سال اشاره کرد و ادامه داد: در دنیا عمر آسفالت 30 سال و در کشورمان 15 سال است در حالی که با بالا بردن کیفیت تولید و تهیه آسفالت می‌توانیم رضایتمندی مردم را فراهم کنیم.

آقازاده با انتقاد از ناهماهنگی دستگاه‌های خدمات‌رسان با شهرداری در دوباره کاری و وارد آوردن خسارت به عمران شهری تصریح کرد: باید در ابتدای هر سال نهادهای خدمات‌رسان همچون گاز، آب، برق، مخابرات و همچنین شهرداری در کنار هم بنشینند تا نقطه مشترک کار و حفاری در سطح شهر را احصا کنند تا در ایام فصل کاری با دوباره کاری روبه‌رو نشویم.

وی در ادامه سخنان خود گفت: ما نتوانستیم حتی شهرک‌های جدیدالاحداث را براساس اصول فنی شهرسازی عملیاتی و اجرایی کنیم به طوریکه در هدایت آب‌های سطحی دچار مشکلات عدیده‌ای هستیم که این کار خود به زیرسازی آسفالت شهری صدمه و خساراتی را وارد می‌کند.

رئیس شورای استان اردبیل افزود: ‌اگر ترکیب شورای پنجم ترکیبی بر پایه تخصص، تعهد، تجربه و مهارت باشد به یقین شورای پنجم بسیاری از مشکلات و دغدغه‌ها را برطرف می‌کند.

مسؤولان به جای تعامل در تقابل با شورا هستند

 نگاه برد برد در سرمایه‌گذاری ارزشمند است

رئیس شورای استان اردبیل گفت: باید همیشه این اصل را به یاد داشته باشیم که عزت و ذلت هر انسان دست خداست و بنده خوشحالم که امروز در سایه حمایت و حضور شما مردم، عزت و عظمت واقعی پیدا کردم.

وی به حضور چهار ساله خود در پارلمان محلی و تلاش برای پیگیری امور مردم و رفع کاستی‌ها و کوتاهی‌های شهری اشاره کرد و گفت: ما تنها با انسجام و وحدت در سایه نظام اسلامی و خون گرانبهای شهدای والامقام با وحدت و تعامل می‌توانیم در مسیر عزت و عظمت واقعی و پیشرفت گام برداریم.

رئیس شورای استان اردبیل جایگاه رفیع شورای شهر را در آیات و روایات اسلامی و دینی یادآور شد و تصریح کرد: از آنجایی که مشورت پایه دینی و قرآنی ماست و از 114 سوره قرآن یک سوره نیز به نام شوراست، این امر نشان از شایستگی و جایگاه رفیع شورا و اعتقاد به اصل مشورت است که باید براساس بهترین منطق این موضوع را مورد توجه قرار داد.

آقازاده گفت: ما به راحتی می‌توانیم با شورای شهر کارآمد آسیب‌های اجتماعی، فرهنگی و دغدغه‌های متعدد عمران و آبادانی و تأمین بسیاری از زیرساخت‌ها را فراهم کنیم و حرکت در این زمینه نیازی به شعار دادن ندارد و در 30 سال خدمتم در مجموعه شهرداری آن هم در پست‌های حساس و کلیدی که 15 سال آن در سمت شهرداری بودم، باید در حوزه عمل و اجرا با استفاده از تجربیات کافی ورود پیدا کرد.

وی با بیان اینکه باید جایگاه پارلمان محلی را اعتلا و ارتقا داده و شایستگان هر تخصص و طیفی وارد شورای شهر شوند، بیان کرد: همان طوریکه در دین اسلام سفارش شده باید بهترین انسان‌ها در جایگاه و مسؤولیت حکمرانی جامعه اسلامی حضور داشته باشند تا این مدیران و مسؤولان به عنوان امانتدار جامعه در عهده‌داری مسؤولیت خطیر حرام و حلال را تشخیص داده و با حق و حقوق مردم آشنا شوند.

آقازاده در بخش دیگری از سخنان خود اضافه کرد: ما تا زمانی که نتوانیم افراد عالم، آگاه و متخصص را انتخاب کنیم، قطعاً وضعیت ما بهتر از شرایط موجود نیست.

عضو پارلمان محلی اردبیل با بیان اینکه ضروری است در انتخاب کاندیداها به توان مدیریتی، تحصیلات عالیه، علم و تخصص آنها توجه کنیم، ادامه داد: در کنار همه این عوامل باید سوابق اجرایی و حضور فرد در پست‌های مختلف نیز مورد توجه قرار گیرد چرا که اگر به این اصول بی‌تفاوت باشیم، هر کس به خود جرأت ورود به این عرصه را می‌دهد و ما نمی‌توانیم با بهره‌مندی از تجربیات، سوابق اجرایی، تخصص و تعهد افراد پارلمان محلی قوی داشته باشیم.

وی گفت: بنده علاوه بر اینکه عضو شورای شهر اردبیل بودم در این چهار سال رئیس شورای استان اردبیل بودم که در جلسات شورای عالی استان‌ها حضور داشته و سعی می‌کردم با ارائه دیدگاه‌ها و نظرات تخصصی و کارشناسی طرح‌ها و لوایحی را ارائه کنیم تا از طریق شورای عالی استان‌ها به مجلس برود.

آقازاده به دیدگاه‌های عمیق و عالمانه مطرح شده در جلسات شورای عالی استان‌ها و پیشرفت برخی از استان‌ها در قیاس با اردبیل اشاره کرد و افزود: بنده با شجاعت تمام اعلام می‌کنم تا ترکیب شورای شهر افراد آگاه، عالم و با تجربه نباشد، وضعیت عمرانی ما بهتر از این نخواهد بود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود تصریح کرد: شورای عالی استان‌ها به راحتی می‌تواند طرح و لایحه‌ای را به مجلس شورای اسلامی ارائه کند که ما در این دوره پیگیر ارائه طرح و یا لایحه‌ای با محوریت اجرای مدیریت یکپارچه و واحد شهری بودیم که قرار است دولت هر چه سریعتر این لایحه را به مجلس تقدیم کند تا همچون برخی کشورها حوزه مدیریت شهری به شکل یکپارچه به شهرداری واگذار شود.

آقازاده بیان کرد: در این صورت ادارات خدمات‌رسان زیر نظر شورای شهر خواهند بود و به صورت یکپارچه کار اجرایی انجام شده و از برخی موازی‌کاری‌ها جلوگیری می‌شود.

رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای شهر اردبیل با انتقاد از مسؤولان که به جای تعامل با شوراهای شهر در تقابل با آنها هستند، اضافه کرد: ما در قیاس با سایر شهرهای کشورمان چندان همراهی و همسویی مسؤولان را با شورای شهر شاهد نیستیم در حالی که بنده هر روز در شورای شهر ملاقات مردمی داشتم و از نزدیک در جریان مشکلات آنها هستم.

رئیس شورای استان اردبیل به حضور خود در انتخابات پنجمین دوره شورای شهر اشاره کرد و گفت: شهر ما از نارسایی در بخش مشارکت و سرمایه‌گذاری و حاکم نبودن دیدگاه شایسته در این حوزه رنج می‌برد به طوریکه ما نتوانسته‌ایم در همین شهر اردبیل نسبت به جذب سرمایه‌گذاران در توسعه شهر و همچنین معافیت عوارض و ایجاد برخی مشوق‌ها و مزایا به شورای شهر کمک کنیم.

آقازاده افزود: در حالی که در تبریز 10 هزار میلیارد تومان پروژه مشارکتی و سرمایه‌گذاری به عنوان یک حرکت برد برد نه باخت باخت تعریف می‌شود، از دیدگاه مسؤولان ما با افزون شدن نظام بروکراسی و موانعی که بر سر سرمایه‌گذاران ایجاد می‌کند، سعی بر بی‌انگیزه کردن و یا عدم رغبت سرمایه‌گذاران است.

وی تصریح کرد: ما اگر می‌خواهیم در بخش گردشگری و توریست سرمایه‌گذاری همراه با جذب گردشگر از کشورهای مختلف و شهرهای متعدد ایران را داشته باشیم، باید جاذبه‌های متعدد گردشگری خود را معرفی کنیم و تلاشمان بر این باشد تا بیشتر از این، این جاذبه‌ها را به مخاطبان اطلاع‌رسانی کنیم.

آقازاده ضرورت اجرای مدیریت واحد شهری را در جلوگیری از تخریب‌های متعدد آسفالت، جدول، پازل و پرهیز از دوباره کاری‌ها یادآور شد و بیان کرد: اگر عالمانه و مدبرانه در این حوزه تصمیم بگیریم، قطعاً پارلمان محلی را به محل خدمت نه جناح‌بندی و سیاسی‌کاری تبدیل می‌کنیم.

وی به برگزاری بیش از 50 جلسه در شورای استان اردبیل و حضور در 20 جلسه شورای عالی استان‌ها اشاره کرد و ادامه داد: ما با دعوت از مهندس صدیف بدری به عنوان سخنگوی کمیسیون عمران مجلس طرح‌ها و پیشنهادهای مکتوب خود را ارائه کردیم تا با تکیه بر ظرفیت سرمایه‌گذاران و همچنین پیگیری امور و ارتباط قانونی بتوانیم این برنامه‌ها و هدف‌گذاری‌ها را به نتیجه برسانیم.

آقازاده یکی از دغدغه‌های شهر و شهروندان اردبیلی را عدم درآمد پایدار شهرداری بیان کرد و گفت: درآمد پایدار با همت سرمایه‌گذاران تحقق پیدا می‌کند و ما به راحتی می‌توانیم از این محل حتی با اجرای طرح‌هایی همچون پارکینگ‌های طبقاتی و گذر عابر پیاده به شکل زیرزمینی هم در بهترین نقطه شهر به فکر درآمدزایی برای شهرداری باشیم و هم آرامش و آسایش شهروندان را فراهم کنیم.

انتهای پیام/