پایگاه ساوالان خبر (savalankhabar.ir) :

نادر پرستار*

parsatarبرای بهره‌برداری از پروژه‌های بزرگی که مسئولان و به خصوص استاندار اردبیل در آغاز به کار خود در استان‌ وعده آنها را داده است لحظه‌شماری می‌شود. مسلما افتتاح هر پروژه‌ای می‌تواند در سرعت بخشیدن به شتاب توسعه منطقه، درمان بیماری بیکاری و اعتماد هر چه بیشتر مردم به مسئولان محلی را به دنبال داشته باشد. پروژه‌های مگا که استاندار اردبیل بارها به آنها اشاره کرده و به بهره‌برداری رساندن آنها را یکی از افتخارات دولت یازدهم در منطقه اعلام کرده است امید می‌رود حداقل تا پایان ماموریت دولت یازدهم به بهره‌برداری برسند و بتوانند چهره اقتصادی ایشان را تا حدودی تغییر داده و وضعیت آن را بهبود ببخشند.

گذشته از مگا، بهره‌‌برداری و تکمیل شدن پروژه‌هایی که به جا مانده از دولت دهم می‌باشند نیز خود به یک آرزو برای مردم منطقه تبدیل شده است. وقتی سخن از فضاهای درمانی و مشکلات ناشی از آن برای مردم استان به میان می‌آید. لیستی از آمارها و ارقام پشت سر هم ردیف می‌شوند که ناگفته پیداست رسیدن به برخی از شاخص‌ها و آمارها قابل تقدیر بوده و جای تشکر دارد. اما در این میان عدم توجه کافی به یکی از پروژه‌های مهم و حیاتی استان یعنی بیمارستان تروما یا مرکز سوانح و سوختگی اردبیل و نرسیدن به آن مرحله بهره‌برداری یک علامت سؤال بزرگ را در مقابل عملکرد مسئولان قرار می‌دهد. از سال 85 که احداث این مرکز مورد تصویب قرار گرفت تا به امروز مردم چه وعده‌هایی که در ارتباط با بهره‌برداری از آن نشنیدند و یا چه توجیه‌هایی که برای آماده شدن آن مواجه نشدند.

اگر به آرشیو وعده‌های مسئولان در ارتباط با آماده‌سازی این مرکز مراجعه شود حجم قطوری از آنها را شاهد خواهیم بود. در دولت یازدهم نیز افتتاح و به مرحله بهره‌برداری رسیدن آن همچنان در کمند اما و اگرها اسیر شده است. جواد زنجانی فرماندار اردبیل در مقطعی افتتاح این پروژه را پایان خرداد ماه سال 94 اعلام و در 22 فروردین ماه 94 نیز در دیدار با مدیرکل وقت راه و شهرسازی استان پایان سال 94 را زمان بهره‌برداری از این پروژه مطرح کرد.

در حالی که مردم بنا به وعده فرماندار چشم به پایان سال دوخته بودند در شهریور ماه سال 94 مصاحبه برخی از مسئولین از جمله رئیس دانشگاه علوم پزشکی اردبیل همه امیدها را به ناامیدی تبدیل کرد. در ارتباط با توقف عملیات اجرایی این مرکز با مقصر قلمداد کردن اداره کل راه و شهرسازی و مدیرکل وقت آن اداره کل گفت: برآورد نکردن دقیق اعتبارات از سوی راه و شهرسازی منجر به تعطیلی و رکود این پروژه شده است. براساس اعلام نیاز اداره کل در جریان سفر دولت یازدهم به استان و به دنبال بازدید وزیر بهداشت از آن از سوی وزارتخانه 80 میلیارد ریال به این پروژه مساعدت شد که بعد معلوم شد رقم برآورد شده اشتباه بوده و پروژه برای تکمیل نهایی به مبلغی بالاتر از این رقم نیاز دارد.

به هر حال کسانی که در ایجاد وقفه در راه به بهره‌‌برداری رسیدن به موقع این پروژه دخالت داشته و مقصر بوده‌اند باید مورد بازخواست قرار گرفته و با آنها برخورد شود. از طرف دیگر اشتباه یک مجموعه که نباید منجر به وقفه در به پایان رساندن یک پروژه حیاتی تلقی شود. پروژه‌‌ای که در نهایت بعد از آن همه کش و قوس در پایان سال 94 باید به بهره‌برداری نهایی می‌رسید، بعد از گذشت نه ماه از سال 95 همچنان در انتظار توجه به اقدام و عنایت مسئولان به سر می‌برد.

دانشگاه علوم پزشکی و مسئولان آن اعتقاد بر آن دارند که پس از تحویل گرفتن پروژه از اداره کل راه و شهرسازی تکمیل شدن آن شتاب گرفته و تجهیزات کامل مورد نیاز آن نیز خریداری شده است.

حیاتی بودن این پروژه برای مردم استان کاملا روشن و آشکار است و با توجه به این که از اسفند ماه سال گذشته پروژه در اختیار دانشگاه علوم پزشکی قرار گرفته است، بنابراین ارزش آن را خواهد داشت تا مسئولان استان در این پروژه نیز سرمایه‌گذاری و برای به بهره‌برداری رساندن هر چه سریع‌تر آن در کمترین زمان ممکن اقدام کنند تا بدین‌وسیله بیماران نیازمند سوختگی استان و همراهان آنها را  از دربدری و اعزام به استان‌های همجوار نجات بدهند.

انتهای پیام/