پایگاه ساوالان خبر (savalankhabar.ir) :

به گزارش ساولان خبر؛  با وجود برخورداری از قطب اول کشاورزی در سطح کشور و داشتن زمین‌های زراعی مطلوب در کشت و برداشت محصول گندم اما در چرخه تولید نان که از مشتقات اصلی گندم می باشد با مشکلات بزرگی درگیر است.

بررسی نشان می دهد نبود کیفیت نان در اردبیل مشکلی نیست که در چند سال اخیر به وجود آمده باشد به گفته شهروندان اردبیلی از وقتی که به یاد دارند نان خوب و مطلوب از نانوایی‌ها خریداری نکرده اند نان سوخته و خمیر چیزی است که به اجبار باید آن را مصرف کنند.

فاطمه علایی یکی از شهروندان معترض به کیفیت نان می گوید: وقتی قیمت نان افزایش یافت به ما گفتند که برای ارتقاء کیفیت نان می‌باشد ولی نه تنها تغییری حاصل نشد بلکه وزن و حجم آنها نیز کمتر و کیفیتش بدتر از گذشته شد.

به عقیده وی زمانی کیفیت نان بهتر می‌شود که مردم نان نامطلوب را نخرند و اعتراض خود را به جا و به موقع به گوش مسئولان برسانند یعنی خود مردم ناظر کار نانوایی‌ها بوده و اجازه ایجاد نانوایی به افراد غیر ماهر را ندهند.

از آنجا که نان به طور مستقیم با سلامت انسان ارتباط دارد رسیدگی به نحوه پخت آن از مهمترین کاری است که مسئولان باید در اولویت قرار دهند.

مشکل بی کیفیتی نان زیر ساختی است

سید حامد عاملی مدیرکل صنعت، معدن و تجارت استان اردبیل مشکل بی کیفیتی نان را زیر ساختی می داند و عقیده دارد: در امر نان بنا از همان ابتدا خوب گذاشته نشده است یعنی نظارت‌ها از اول مشکل داشته و اکنون ارگانی که واقعا پاسخگوی این معضل باشد وجود ندارد.

وی می گوید: مشکل ما این است که سازمانی که کیفیت نان را تامین کند اصلا وجود ندارد. اکنون اداره صنعت معدن و تجارت، شرکت غله، جهاد کشاورزی ، خدمات بازرگانی فرمانداری و اداره بهداشت به نوعی یک قسمت کار را برعهده گرفته اند اما این کیفیت چطور و چگونه حاکم می شود سوالی است که جواب ندارد.

در مورد بحث کیفیت نان خواندن نظر نانوایان و کارشناسان صنایع غذایی نیز خالی از لطف نیست یکی از نانوایان محله کمد سازی اردبیل که دراین باره می گوید: بیش از ۱۵ سال است که در کار پخت بربری مشغول هستم در اردبیل هر کس که بیکار نشود به کار نانوایی اقدام کرده است در حالیکه این فن واقعا مهارت خاصی می خواهد.

وی می گوید: شاطر اگر فن خمیرگیری را بلد باشد و از خمیر مایه خوب استفاده کند و از همه مهمتر آرد مناسب و با کیفیت تهیه کرده و در هنگام پخت میزان حرارت و زمان به عمل آمدن نان را با دقت بسنجد به طور یقین نان به مردم تحویل می دهد.

سولماز صمد زاده کارشناس صنایع غذایی نیز عقیده دارد کیفیت نان به استراحت دهی به گندم ، آرد و خمیر بستگی دارد یعنی  گندم به مدت سه ماه قبل از آرد شدن استراحت داده شود و آرد هم بعد از یک هفته استراحت پخته شود و خمیر نیز حداقل یک ساعت قبل از پخت استراحت کند.

به عقیده این کارشناس هر چه قدر نان رنگ تیره تری داشته باشد نشانه کیفیت معذی آن است و از نظر گوارشی هضم بهتری صورت می گیرد. و از طرفی از بروز بیماری هایی چون دیابت و پبوست و جلوگیری می‌کند.

اما سه سال پیس جواد زنجانی فرماندار اردبیل در جلسه ساماندهی آرد و نان این شهرستان در اولویت قرار دادن مشکل آرد و نان اردبیل در بین مباحث مشکلات استانی و شهرستانی خبر داد ولی تاکنون به طور عملی هیچ کار موثری در این باره صورت نگرفته است..

 وی در آن جلسه اعلام کرد: در خصوص مشکل نان کوتاهی دستگاه‌های ذی ربط قابل قبول نخواهد بود و با تأکید ها و پیگیری‌های مقام عالی استان با کمک سازمان دیگر این مشکل باید حل شود.

کیفیت نان نیازمند فرهنگ سازی است

گذشته از بحث‌هایی که در ارتباط با نحوه پخت و تولید نان وجود دارد مشکل دیگری یعنی فرهنگ بر ادامه این معضل افزوده است با وجود اینکه کارشناسان معتقدند نان‌های حجیم و صنعتی از نان سنتی چون لواش بهتر است ولی مردم اردبیل  مصرف نان سفید را ترجیح می‌دهند.

مدیرکل صنعت معدن و تجارت استان با بیان اینکه کیفیت نان در اردبیل امسال نسبت به سال گذشته از بسیار بد به بد رسیده است، می گوید: با همکاری سایر ادارات یکسری بررسی‌ها صورت گرفت و نتیجه بر این شد که بخش عمده مشکل نان بحث فرهنگ است یعنی از ابتدای چرخه تولید نان هر کس چه مستقیم و غیر مستقیم در این خصوص باید حساسیت نشان دهد که این فرهنگ سازی زمان می برد.

به گفته عاملی در حال حاضر پنج واحد تولید نان صنعتی در اردبیل فعال است اما مردم رغبتی به مصرف آن نشان نمی دهند و این واحد ها با حمایت سازمان صنعت معدن و تجارت به فعالیت خود ادامه می دهند.

نظارت یک طرفه جوابگو نیست

وی با بیان اینکه در سال بیش از هزار پرونده نان در سازمان تشکیل و به تعزیزات معرفی می شود، می گوید: هر روز صبح ساعت ده و نیم از نانوایی‌ها نمونه دریافت می شود و با شاخص‌ها ارزیابی شده و نتیجه به نانوایی مربوط ابلاغ می شود بار اول اخطار داده شده بار دوم کسر سهمیه آرد و آموزش اجباری و در صورت ادامه تعطیلی و در آخر حذف مجوز واحد صورت می گیرد.

عاملی عدم کیفیت آرد تولیدی را عامل دیگر بی کیفیتی نان می‌داند و می گوید: خیلی مواقع سازمان جلوی تولید آرد نامرغوب را گرفته است اما این تنهایی کافی نیست باید نظارت ها به صورت عمومی باشد.

از آنجا که به گفته متخصصان سلامت ۶۰ درصد از افراد به نان وابسته است و تولید و به حرکت در آمدن اقتصاد به نیروی انسانی سالم و متخصص نیاز دارد پس ضرروی است  همه دستگاه ها اجرایی و حتی خود مشتریان به این امر حساس باشند. در یک استانی که هزاران راه را باید طی کند تا به توسعه متوازن برسد وقتی داستان دنباله دار بی کیفیتی نان را به اتمام برساند بی شک مسیرهای توسعه برایش هموارخواهد شد.

انتهای پیام/

نویسنده : خدیجه سلیمانی