پایگاه ساوالان خبر (savalankhabar.ir) :

به گزارش ساولان خبر؛ اصغر سلیمان زاده در نشستی با فرماندار مشگین شهر افزود: این پروژه هیچ گونه مشکل مالی ندارد.

او گفت: سد احمد بیگلو جز معدود سدهای در حال ساخت در کشور است که همزمان با شروع عملیات اجرایی بدنه سد عملیات احداث شبکه آبیاری پایاب نیز بطور همزمان آغاز شده است.

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای اردبیل اظهار کرد: شرکت آب منطقه ای اردبیل به تمام تعهدات خود در مورد وسعت اراضی پایاب همچنان پایبند است و هیچ تغییری در کاهش وسعت اراضی پایاب انجام نشده است.

سلیمان زاده افزود: در دو سال گذشته حدود ۴۲ میلیارد تومان برای پروژه سد و شبکه آبیاری احمدبیگلوی مشگین‌شهر اعتبار هزینه شده است و این پروژه در حال‌حاضر حدود 60 درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

وی افزود: این سد با هدف تامین آب شرب اهالی مشکین شهر در افق سال 1410 و پوشش آبی اراضی زراعی چند روستای این شهرستان اجرا می شود

وی گفت: این پروژه تنها طرح در استان اردبیل است که شبکه و سد در یک ردیف اعتباری انجام شده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان اردبیل گفت: این پروژه از سال 89 عملیات احداث آن شروع شده است و در کل ظرفیت ذخیره‌سازی 25 میلیون مترمکعب را دارد که حجم تنظیمی ذخیره آب در این سد 18 میلیون متر مکعب است و با تکمیل و بهره‌برداری از این پروژه مشکلات کمبود آب شرب شهرستان مشگین‌شهر نیز برطرف می‌شود.

وی گقت: با بهره برداری از سد احمد بیگلو سه هزار و 850 هکتار از اراضی بخش مرکزی و بخش تازه تاسیس قصابه از آب این سد بهره مند خواهند شد.

سلیمان زاده با اشاره به اینکه با تکمیل این طرح بیش از 2000 هکتار از اراضی دیمی منطقه به آبی تبدیل می‌شود افزود: اعتبار مناسبی برای هر دو طرح سد و شبکه آبیاری پیش‌بینی شده به طوری که برای امسال 100 میلیارد تومان برای این پروژه‌ها در نظر گرفته شده است.

وی گفت:برای این پروژه 10 میلیارد تومان تخصیص یافته است که به یقین با تکمیل طرح تحول عظیمی در صنعت کشاورزی منطقه ایجاد می‌شود.

وی گفت: با توجه به مشکل دیرینه خروج منابع آبی کشور از مرزهای ایران اخیرا با ابلاغ مقام معظم رهبری اعتبار قابل توجهی از محل صندوق توسعه ملی برای مهار آب های مرزی در نظر گرفته شده که بخشی از اعتبارات این طرح نیز از این محل تامین می شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان اردبیل در ادامه تصریح کرد: شبکه و سد مخزنی پروژه احمدبیگلو تا انتهای سال 96 به طور کامل به بهره‌برداری می‌رسد و آب مورد نیاز اراضی روستاهای این منطقه تامین می‌شود که تکمیل این پروژه نیاز آب شرب شهرستان مشگین‌شهر را تا سال 1410 به طور کامل تامین می‌کند.او همچنین به وجود منابع آب غنی در این شهرستان با دایر بودن رودخانه ‌های فصلی و دایمی اشاره کرد و افزود: مجموع منابع آب این شهرستان اعم از سطحی و زیرزمینی 346 میلیون مترمکعب است که سالانه از این منابع آب استفاده می‌ شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای اردبیل با اشاره به اینکه کار بزرگی در زمینه مهار آب در استان در حال انجام است ، گفت: یک انقلاب در حوزه آب استان در حال وقوع است که با نهایی شدن آن تحول بزرگی در استان ایجاد و زمینه اشتغال فراوانی برای جوانان در بخش کشاورزی و دیگر بخش ها فراهم خواهد شد.

اصغر سلیمان زاده گفت: زارعان و باغداران مشگین ‌شهری از این آب ها استفاده می‌کنند طوری که بیشتر این آب‌ ها توسط حوزه مشگین‌ شهر تولید و مصرف می‌ شود و برای مهار آب‌ های مرزی نیز برنامه ‌ریزی شده است.

او افزود: 80 درصد تولید آب در مشگین ‌شهر مربوط به خود حوزه این شهرستان است طوری که در این شهرستان 11 سد کوچک و بزرگ روی رودخانه‌ ها احداث شده تا ذخیره ‌سازی 129 میلیون متر مکعب منابع آب را در این سدها شاهد باشیم.

سلیمان زاده اضافه کرد: هم اکنون کارگاه بزرگی در پروژه های سد سازی استان اردبیل در حال فعالیت می باشد و اقدام های بزرگی در مهار آب در تمام نقطه های استان در حال اجرا می باشد.

سرپرست فرمانداری مشگین شهر نیز در این نشست با تاکید بر لزوم تکمیل شبکه آبیاری سد سبلان از مشارکت بخش خصوصی و نیمه دولتی برای تکمیل شبکه پایاب سد سبلان خبر داد.

وی تصریح کرد: سد احمد بیگلو یکی از مهم‌ترین پروژه‌های زیرساختی در شهرستان است که می‌تواند در تأمین آب شرب و زراعی نقش اساسی ایفا کند.

میرعلی رحیمی زاد با بیان اینکه برای تکمیل پایاب سد سبلان بیش از یک هزار و 800 میلیارد ریال اعتبار نیاز است استفاده از ظرفیت بخش خصوصی در این زمینه را ضروری و کارآمد دانست.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به خروجی تصفیه خانه مشگین شهر در روستای بارزیل خواستار حل مشکل دیرینه اهالی این روستا با مشارکت جهاد کشاورزی ، آب و فاضلاب شهری و مدیریت منابع آبی شهرستان شد.

وی با بیان اینکه کنترل میزان برداشت و تعادل آبهای زیرزمینی در دستور کار فرمانداری قرار دارد از شناسایی 59 حلقه چاه غیر مجاز و نصب کنتورهای هوشمند در چاههای آب خبر داد.

وی خواستار حل مشکل نشتی آب سدهای اینچه نو و اونار شد.

انتهای پیام/