پایگاه ساوالان خبر (savalankhabar.ir) :

به گزارش ساولان خبر؛ خبرهایی که از اهمیت زیادی برخوردار است ولی مورد توجه قرار می‌گیرد در قسمت اخبار برگزیده" ساوالان خبر"  بصورت خلاصه مورد باز نشر قرار می گیرد تا ارزش خبری آنها همچنان حفظ شود. در این قسمت مهمترین تیتر و خلاصه‌ اخبار هفته نامه آریتان که اطلاع از آن‌ها ممکن است برای مخاطبان مهم و قابل توجه باشد، در اختیار مخاطبان قرار می‌گیرد.

توضیح استاندار اردبیل در مورد تغییرات فرمانداران

استاندار اردبیل در خصوص جابه‌جایی فرمانداران اضافه کرد: جابه‌جایی از اصول مدیریت است و لازم است اگر از فردی در جایی دیگر بیشتر استفاده می‌شود جابه‌جایی صورت گیرد. وی با بیان اینکه در این دوره حتی از معاون دولت قبلی به عنوان مدیر استفاده شده است، ادامه داد: تغییر مدیران به هیچ عنوان به انتخابات مربوط نیست. استاندار اردبیل در خصوص گله‌مندی‌هایی مبنی بر عدم اجرای مگا پروژه ها متذکر شد: مگا پروژه ها مقابل چشم نیست و گمان می‌شود اجرا نشده در حالی که همه مگا پروژه ها را اجرا کردیم.

580 میلیارد ریال به راه‌آهن اردبیل اختصاص یافت

صدیف بدری اظهار کرد: نامه تخصیص 580 میلیارد ریال اوراق اسناد خزانه اسلامی دی ماه از سوی سازمان برنامه و بودجه کشور نگاشته و به خزانه کل کشور ارسال شده است و تا دو هفته آتی این مبلغ به پیمانکاران پروژه راه‌آهن اردبیل ـ میانه پرداخت خواهد شد. نماینده مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین افزود: با اختصاص این رقم، مطابق وعده نوبخت در سفر به اردبیل در آذرماه سال‌جاری، کل مطالبات ثبت شده پیمانکاران تسویه و 100 درصد اعتبار بودجه سال جاری تخصیص یافته و پرداخت می‌شود.

فضاسازی علیه رئیس جمهور، شائبه انتخاباتی دارد

کمال الدین پیرموذن با اشاره به انتخابات پیش رو ابراز داشت: نباید برای رسیدن به اهداف سیاسی و توجیه عملکردهای فراقانونی اخلاق را ذبح کنیم و فضاسازی علیه اطرافیان رئیس جمهور، شائبه اهداف انتخاباتی دارد. نماینده سابق اردبیل، نیر، نمین و سرعین با هشدار نسبت به ایجاد هیجانات کاذب در افکارعمومی گفت: مطمئنا در چنین مقاطع حساسی، اتهام افکنی و برچسب زنی چهره های سیاسی به یکدگیر نتیجه معکوس خواهد داشت و در 2 انتخابات اخیر مردم به عقلانیت و منطق رای دادند.

تذکر غیرمستقیم 7 نماینده استان به استاندار اردبیل

رضا کریمی، صدیف بدری، حمایت میرزاده، بشیر خالقی، ولی ملکی، محمد فیضی و شکور پورحسین نمایندگان استان اردبیل به وزیر کشور به دلیل بی توجهی به مجمع نمایندگان استان اردبیل در سفرهای مسئولان کشور به استان اردبیل و کشور همسایه آذربایجان تذکر کتبی دادند. گفتنی است هفته پیش نیز استاندار اردبیل برای حضور در نشست کمیسیون همکاری های مشترک ایران و آذربایجان که در باکو برگزار شد با همراهی هیئتی از استان شرکت کرد.

بدعت تامین اجتماعی موجب ضرر تولیدکنندگان می شود

حسین پیرموذن در جلسه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید اردبیل یکی از مهمترین مشکلات واحدهای تولیدی را حسابرسی تأمین اجتماعی از سنوات قبلی فعالیت واحد تولیدی عنوان کرد. وی افزود: با وجود اینکه بر اساس قانون سازمان تأمین اجتماعی حق حسابرسی از سنوات گذشته واحد تولیدی را ندارد، اما در استان اردبیل و برخی استان‌ها بدعت ایجاد شده و این حسابرسی انجام می‌شود. عضو هیئت‌رئیسه اتاق بازرگانی ایران متذکر شد: این موضوع موجب می‌شود واحد تولیدی دچار مشکلات مالی شود و نتواند در برخی مواقع به فعالیت خود ادامه دهد. به گفته پیرموذن در خود استان اردبیل تأمین اجتماعی برای کارت بازرگانی و یا تمدید جواز حسابرسی سنوات قبل را انجام می‌دهد در حالی که حسابرسی فقط برای شکوائیه کارگر یا کارفرما می‌تواند صورت پذیرد.

21 دی ماه به عنوان روز دفاع مقدس استان اردبیل ثبت می‌شود

استاندار اردبیل گفت: به یاد 123 شهید والامقام استان اردبیل در عملیات کربلای 4 و 5 روز 21 دی ماه به عنوان روز دفاع مقدس استان اردبیل ثبت می‌شود.

انتقاد به نوشته زبان لاتین ترکی در مقبره موذن زاده

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان با اشاره به بی‌شباهت بودن مجسمه استاد سلیم مؤذن‌زاده اردبیلی، به ضرورت تغییر طراحی مقبره این مداح اهل بیت و فخرالذاکرین تأکید کرد.حجت‌الاسلام ستوده افزود: انتقاداتی در خصوص عدم شباهت مجسمه سلیم مؤذن‌زاده به خود وی صحیح است. وی با اشاره به اینکه انتظار می‌رفت مقبره شایسته‌ای طراحی شود، افزود: علاوه بر این بر روی مقبره وی به زبان لاتین نوشته شده در حالی که بهتر بود به زبان آذری یا انگلیسی یا عربی به عنوان زبان مشترک مسلمانان نام این مداح بزرگوار حک شود.

بیشترین تصادفات فوتی در اردبیل بین افراد 21 تا 35 سال است

رئیس پلیس راه ‌اردبیل با اشاره به اینکه افرادی که در سنین پایین و به ویژه قشر جوان نقش مهمی در تولید و بهره‌وری دارند متاسفانه در سوانح جاده‌ای جان باخته و گاهی دچار حادثه می‌شوند که این امر بسیار تاسف‌بار است، گفت: بیشترین تصادفات فوتی در استان ‌مربوط به سنین 21 تا 35 سال است که نیاز است آموزش‌های لازم برای رانندگی به این قشر ارائه شود.

طرح تفصیلی شهر سرعین تصویب شد

برای نخستین بار طرح تفصیلی شهر سرعین که نتیجه مطالعات مختلف در زمینه‌های اجتماعی، اقتصادی، زیست محیطی،گردشگری، جغرافیایی و کالبدی بود، توسط مشاور ذی‌صلاح و پس از بررسی‌های لازم و مناسب تهیه و تصویب شد. طرح تفصیلی شهر سرعین پس از طی مراحل قانونی و بررسی و تصویب نهایی در شورای عالی شهرسازی و معماری ایران، برای اجرا به شهرداری ابلاغ خواهد شد.

کارخانه پتروشیمی در پارس‌آباد راه‌اندازی می‌شود

فرماندار پارس آباد از راه‌اندازی کارخانه بزرگ پتروشیمی در شهرستان پارس‌آباد خبر داد و گفت: با پیگیری‌های انجام شده و در راستای جذب سرمایه‌گذار بزرگترین کارخانه پتروشیمی که در زمینه تامین مواد اولیه 6 محصول در زمینه‌های مختلف فعالیت خواهد داشت توسط سرمایه‌گذار بخش خصوصی با هزینه بالغ بر600 میلیون دلار احداث می‌شود.

بنیاد برکت 16 مسجد در مشگین شهر می سازد

محمد رضا شریفی نیا مشاور امور زیربنایی بنیاد برکت در بازدید از طرح های اجرایی این بنیاد در مشگین شهر گفت: تاکنون تعداد 15 باب مسجد در استان اردبیل احداث و در اختیار اهالی قرار داده شده و عملیات احداث20 مسجد دیگر نیز در این استان در حال اجراست.

روزانه ۴۳ ازدواج و در هر ساعت دو ازدواج به ثبت رسیده است

مدیرکل ثبت‌احوال استان اردبیل از افزایش میانگین سن ازدواج مردان و زنان در استان طی چهار سال اخیر خبر داد و گفت: در سال ۹۱ میانگین سنی ازدواج مردان ۲۶.۹ سال و زنان ۲۱.۹ سال بوده اما در سال ۹۲ میانگین سن ازدواج مردان به ۲۴.۴ سال کاهش و سن زنان به ۲۲.۲۸ سال افزایش یافته است. وی افزود: در سال ۹۳ میانگین سن ازدواج مردان مجدداً به ۲۷.۷ سال افزایش یافته و میانگین سن ازدواج زنان نیز در روند صعودی به ۲۲.۴۶ سال رسیده است. مدیرکل ثبت‌احوال استان تأکید کرد: در سال گذشته میانگین سن ازدواج مردان با تغییر اندک به ۲۷.۹۹ سال افزایش یافته و در زنان نیز میانگین سنی به ۲۲.۶۲ سال رسیده است.

فشار سیاسی موجب استعفای شهرداری لاهرود شد

اخیراً شهردار لاهرود بر اثر فشارهای سیاسی و البته فشار اعضای شورای شهر از سمت خود استعفا داد و حالا اعضا به جد پیگیر انتخاب شهردار جدید هستند به دنبال این جریانات اعضای شورای شهر لاهرود دو نفر از شهروندان را جهت تصاحب شهرداری لاهرود در جلسات پیشنهاد داده که هنوز به توافق نرسیده‌اند.

989 مسکن مهر عارضه‌دار و دارای مشکلاتی است

سرپرست اداره کل راه و شهرسازی استان اردبیل از اهتمام جدي براي تکميل دو هزار و 24 واحد مسکن مهر در حال احداث و بسته شدن پرونده مسکن مهر استان تا پايان سال جاري خبر داد. محبوب حیدری گفت: در استان اردبیل بیش از 41 هزار و 590 واحد مسکن مهر در حال احداث بود که از این تعداد به غیر از دو هزار و 24 واحد، مابقی‌ تحمیل و تحویل متقاضیان شده است.وی با بیان اینکه از این تعداد مسکن مهر 989 واحد عارضه‌دار و دارای مشکلاتی است، افزود: 260 امیدواریم با صدور احکام از طریق مراجع قضایی هر چه سریعتر تعیین تکلیف این واحدها را شاهد باشیم.

مدیران انتخاباتی استان اردبیل انتخاب شدند

استاندار اردبیل با صدور حکمی ناصر نصیری را با حفظ سمت به عنوان رییس ستاد انتخابات استان در برگزاری انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری و پنجمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا منصوب کرد. براساس این احکام اقبال عباسی به عنوان عضو و مسئول کمیته مالی و پشتیبانی، تقی صاحب‌الزمانی، مشاور استاندار و مدیرکل حراست با حفظ سمت به عنوان عضو و مسئول کمیته حراست و استعلامات و فرهاد عظیمی به عنوان عضو و مسئول کمیته اطلاع رسانی منصوب شدند مرتضی مسایلی به عنوان عضو و مسئول کمیته حقوقی، هوشنگ شهبازی به عنوان عضو و مسئول کمیته امنیتی و حسین بشیری به عنوان عضو و مسئول کمیته فناوری اطلاعات ستاد انتخابات استان منصوب کرد.

شعار فرزند کمتر، زندگی بهتر باید از اذهان پاک شود

امام جمعه کوثرگفت: باید تلاش کنیم بدعتی که قبلا بوجود آمده بود که فرزند کمتر زندگی بهتر از اذهان پاک شده و فرمایشات مقام معظّم رهبری (مدّظله العالی) در مورد تحکیم خانواده پیاده شود.

بیکاری علت افزایش میوه‌فروشی سیار در اردبیل

شهرام لازمی زارع در جلسه ساماندهی میوه‌فروشان معابر اردبیل تصریح کرد: متأسفانه به دلیل کمبود زمینه‌های شغلی طی سال‌های اخیر برخی شهروندان به ویژه جوانان به میوه‌فروشی سیار روی آورده‌اند. وی افزود: این موضوع موجب صدمه به زیبایی بصری سطح شهر شده و ترافیک برخی مناطق را تشدید کرده است؛ بطوریکه به دلیل پارک وانت‌بارها در برخی معابر تردد خودروهای عادی با مشکل مواجه است. معاون خدمات شهری شهرداری اردبیل تأکید کرد: افزایش وانت‌بارها که در اغلب معابر شهر مشاهده می‌شود نارضایتی شهروندان را به دنبال دارد و به همین دلیل شهرداری اردبیل در خصوص ساماندهی آن ها برنامه‌هایی را در دستور کار قرار داده است.

طلاق، بیکاری و اعتیاد سه آسیب جدی در استان اردبیل

مدیر کل بهزیستی استان اردبیل گفت: با وجود پیگیری های بسیار برای مناسب سازی ادارات دولتی و ساختمان های عمومی، تاکنون تنها 53 درصد از ساختمان ادارات استان برای تردد آسان جانبازان و معلولین مناسب سازی شده است. بهزاد ستاری از طلاق، بیکاری و اعتیاد به عنوان سه آسیب اجتماعی جدی در استان اردبیل یاد کرده و گفت: در 9 ماهه گذشته از 320 مورد پرونده تشکیل شده در امر طلاق تنها سه پرونده منجر به صلح و سازش شده است. وی با بیان اینکه میانگین پرونده های منجر به صلح و سازش در استان اردبیل 18 درصد است، اضافه کرد: در صورت همکاری وکلا به دور از چشم دوختن به منافع مالی بسیاری از پرونده های طلاق منجر به صلح و سازش خواهد شد.

روزانه ۱۸ فوت در اردبیل به ثبت می‌رسد

مدیرکل ثبت‌احوال استان با اشاره به اینکه در هشت‌ماهه نخست سال جاری چهار هزار و ۲۸۹ مورد فوت به ثبت رسیده است، گفت: این رقم به این معنی است که روزانه ۱۸ فوت و در هر یک ساعت به طور متوسط کمتر از یک وفات به ثبت رسیده است. وی نرخ خام فوت استان را پنج در هزار عنوان کرد و گفت: به ازای هر هزار نفر جمعیت استان پنج مورد فوت در سال جاری ثبت شده است. حسن‌زاده در عین حال به نسبت جنسی وفات نیز اشاره و تأکید کرد: در سال جاری نسبت جنسی مرد به زن وفات ۱۳۰ است و در مقابل هر ۱۰۰ وفات زن، ۱۳۰ وفات مرد به وقوع پیوسته است.

دو علت مهم در علل اعتیاد در اردبیل

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر استان اردبیل گفت: مهاجرت و دوری از خانواده مهمترین علل گرایش به اعتیاد و مواد مخدر در سطح استان اردبیل است.

حکایت پرونده‌های کیفری برخی مدیران استان اردبیل

دادستان اردبیل به پرونده‌های کیفری برخی مدیران اشاره کرد که حکم قطعی برای آن صادر شده است و متذکر شد: سال ۹۵ چند مدیر تحت تعقیب کیفری قرار گرفته‌اند. ناصر عتباتی با ذکر مثالی به پرونده‌های تخلفات مالی کشت و صنعت مغان اشاره کرد و گفت: برای مدیرعامل فعلی و معاون وی یک فقره حکم صادر شده است. وی گفت: هر چند کشت و صنعت مغان می‌توانست مصداق بارز اقتصاد مقاومتی باشد اما از بابت ضعف مدیریت، عدم استفاده از نیروهای متخصص و حیف‌ومیل مالی خود ما انتقاد داریم.

یک چهارم جوانان بیکارند

بررسی نرخ بیکاری نشانگر این است که نرخ بیکاری در جمعیت شهری ۱۳.۷ درصد، در جمعیت روستایی ۸.۳ درصد، در میان زنان ۲۰.۳ درصد و در میان مردان ۱۰.۳ درصد بوده است. نرخ بیکاری جوانان ۱۵ تا ۲۹ ساله معادل ۲۴.۹ درصد و نرخ بیکاری جوانان ۱۵ تا ۲۴ ساله نیز ۲۷.۸ درصد بوده است.

تجهیزات ماهواره‌ در اردبیل جمع آوری می شود

رئیس اداره پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان اردبیل گفت: طرح جمع‌آوری با اولویت تجهیزات ماهواره که در ملاء و منظر دید عموم نصب شده است، توسط پلیس امنیت اخلاقی و کلانتریها با دستور قضایی در سطح استان اردبیل اجرا خواهد شد.

تکلیف خودروهایی که جلوی مغازه و یا منزل پارک کنند

رئیس پلیس راهور استان اردبیل با اشاره به ممانعت برخی، در سطح شهر از پارک خودرو در مقابل مغازه یا منزلش گفت: این کار غیر قانونی و جرم محسوب می شود.وی ادامه داد: در صورت ممانعت از پارك خودرو اشخاص مذ كور از نظر قانون مسئول و مجرم بوده و افراد مي توانند از طريق گزارش اقدام به طرح شكايت در دادسرا كنند.

پرستاران و رئیس بیمارستان مقصر مرگ میثم ۲۷ ساله

دادستان اردبیل با اشاره به مرگ میثم 27 ساله در یکی از بیمارستانهای اردبیل گفت: مگر می‌شود فردی سه بار به اورژانس مراجعه کند و به دلیل بی‌توجهی کادر درمان جان خود را از دست بدهد و ما به این موضوع بی‌تفاوت باشیم. ناصر عتباتی افزود: پرونده قصور درمانی که رئیس دانشگاه علوم پزشکی وقت، رئیس بیمارستان وقت و چند پرستار در آن سهیم هستند در دست بررسی و رسیدگی است.

47درصد از ساختمانها برای معلولان مناسب نیست

مدیر کل بهزیستی استان اردبیل گفت: با وجود پیگیری های بسیار برای مناسب سازی ادارات دولتی و ساختمان های عمومی، تاکنون تنها 53 درصد از ساختمان ادارات استان برای تردد آسان جانبازان و معلولین مناسب سازی شده است.  بهزاد ستاری از طلاق، بیکاری و اعتیاد به عنوان سه آسیب اجتماعی جدی در استان اردبیل یاد کرده و گفت: در 9 ماهه گذشته از 320 مورد پرونده تشکیل شده در امر طلاق تنها سه پرونده منجر به صلح و سازش شده است.

 

انتهای پیام/