پایگاه ساوالان خبر (savalankhabar.ir) :

به گزارش ساوالان خبر؛ بشیر خالقی در جلسه ستاد تسهیل و رفع موانع و مشکلات واحدهای تولیدی شهرستان خلخال با اشاره به ظرفیت های منطقه تصریح کرد: با اینکه جنوب استان اردبیل و شهرهای خلخال و کوثر از لحاظ منابع معدنی و طبیعی و کشاورزی غنی بوده و بر روی ثروت نشسته ولی به دلیل عدم سرمایه گذاری و توسعه به خصوص در بخش کشاورزی در فقر قرار دارد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر برخی واحدهای تولیدی خلخال به دلیل مشکلات مالی در آستانه تعطیلی هستند، تاکید کرد که باید تدبیری در این خصوص اندیشیده شود.

نماینده مردم خلخال و کوثر در مجلس با انتقاد از عدم همکاری بانک ها با سرمایه گذاران افزود: بیشتر واحدهای تولیدی در حال حاضر از نبود نقدینگی و سرمایه در گردش رنج می برند و به دلیل عدم همکاری بانک ها با این واحدها تعطیل می شوند یا به فروش می رسند.

وی این مووع را عاملی برای فرار سرمایه گذاران دانست و با اشاره به بیکاری جوانان تحصیل کرده در خلخال و کوثر به عنوان یکی از مشکلات اساسی بیان داشت: اکثر مکاتبات و مراجعات حضوری مردم در خصوص اشتغال است و نبود شغل برای متقاضیان باعث مهاجرت به شهرهای بزرگ و کلانشهرها شده است.

 واحدهای تولیدی خلخال در آستانه تعطیلی هستند

خالقی نبود زیرساخت های توسعه از جمله نبود راه های مناسب مواصلاتی را از دیگر مشکلات منطقه عنوان کرد و یادآور شد: این عامل باعث عدم استقبال سرمایه گذاران جهت سرمایه گذاری در این شهرستان ها شده و رکود اقتصادی و تشدید مهاجرت را دامن زده است.

وی عدم احداث سدهای بزرگ و معیشتی و پایاب سد کوثر، بلااستفاده ماندن حق آبه خلخال از قزل اوزن، عدم تکمیل جاده ها و پروژه های عمرانی و استخراج مواد معدنی و... از دیگر مشکلات این شهرها برشمرد و عنوان کرد: با اینکه پنج ردیف اعتباری برای پروژه های بزرگ در دوره نمایندگی قبلی ام اخذ کردم ولی متاسفانه این پروژه ها با داشتن ردیف اعتباری یا جرا نشده و یا به اتمام نرسیده اند.

وی جاده کوثر به فیروز، راه کیوی به میکاییل آباد، روکش آسفالت جاده خلخال به کیوی و خلخال به هشتجین و سد بفراجرد را دارای مجوز و ردیف اعتباری دانست و از مسولان مرتبط استان اردبیل خواست هرچه سریع تر نسبت به تکمیل این پروژه ها تلاش کنند.

این نماینده مجلس با اشاره به پایین بودن میزان آسفالت راه روستایی در شهرستان های کوثر و خلخال نسبت به متوسط کشوری افزود: میزان آسفالت جاده های روستایی در شهرستانهای مذکور ۲۵ درصد بوده که در مقایسه با ۵۰ درصد متوسط کشوری خیلی پایین است.

انتقاد شدید از عملکرد منابع طبیعی و میراث فرهنگی

نماینده مردم خلخال و کوثر در مجلس با انتقاد شدید از عملکرد منابع طبیعی و میراث فرهنگی استان با طرح سوال کنایه آمیزی گفت: آیا این ادارات برای خدمت به مردم ایجاد شده اند یا باید مردم در خدمت این ادارات باشند.

وی از میراث فرهنگی خواست تا هرچه سریع تر نسبت به بازگشایی خیابان کارگر جنوبی شهر خلخال که توسعه منطقه مذکور در گرو آن است اقدام عاجل نماید تا مشکلات بازاریان نیز حل شود.

خالقی همچنین از منابع طبیعی خواست که در خصوص حل مشکلات ایجاد شده در چرای دام روستاییان به خصوص در بخش خورش رستم اهتمام لازم را به عمل آورد و از جریمه دامداران خودداری کند.

انتهای پیام/

منبع خبر: خبرگزاری مهر