پایگاه ساوالان خبر (savalankhabar.ir) :

به گزارش ساوالان خبر؛  مدیرکل آموزش و پرورش استان اردبیل از تبدیل دبیرستان تاریخی و فرهنگی صفوی اردبیل به موزه آموزشی استان خبر داد و گفت: در این موزه آثار شاخص تاریخ آموزش‌وپرورش به نمایش درخواهد آمد.

احمد ناصری در گفتگو با مهر تصریح کرد: دبیرستان صفوی که امروز به عنوان مدرسه شاهد شناخته می‌شود، در محدوده مرکزی شهر و کوچه استانداری احداث شده است.

 

دبیرستان صفوی

وی تصریح کرد: این دبیرستان ۸۵ سال قدمت داشته و یکی از آثار کم نظیر معماری در سطح شهر اردبیل محسوب می‌شود.

مدیرکل آموزش‌و پرورش استان با اشاره به وجود آثار قابل توجه تاریخی در این بنا اضافه کرد: از جمله اینکه این مدرسه خود مجهز به چاه و محفظه آب بوده و در تمامی مدرسه لوله‌کشی آب صورت گرفته است.

وی تأکید کرد: در عین حال معماری بنا و سقف این مدرسه قابل توجه است و بعد از گذشته بیش از ۸۰ سال همچنان استحکام مناسب دارد.

به گفته ناصری این مدرسه به عنوان یکی از دو مدرسه ماندگار استان اردبیل شناخته می‌شود و با گذشت زمان طولانی از ساخت همچنان قابل استفاده است.

وی تأکید کرد: استانداری اردبیل تأمین بخشی از هزینه مرمت و بازسازی سقف شیروانی را متقبل شده و در صورتی که تائید نهایی صورت گیرد این مجموعه آموزشی به موزه تاریخی آموزش‌وپرورش استان تبدیل می‌شود.

مدیرکل آموزش‌و پرورش استان متذکر شد: آثار شاخصی از تاریخ آموزش‌وپرورش استان در دست است که می‌توان در این موزه به نمایش گذاشت.

گفتنی است خبرگزاری مهر طی دو سال گذشته بارها گزارش ها و گفتگوهای تفصیلی متعددی را در راستای تحقق این مهم و تبدیل دبیرستان صفوی به موزه آموزشی در اردبیل منتشر کرده بود که این پیگیری ها هم اکنون به نتیجه رسیده است.

انتهای پیام/