میزان تولید سرانه سیب‌زمینی در استان بیش از ۷۲۰ هزار تن است

نماینده مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس شورای اسلامی گفت: توسعه سردخانه‌های مدرن، گسترش صنایع تبدیلی و تکمیلی و آماده‌سازی بسترهای مطمئن برای صادرات محصولات ارزشمند تولیدی استان اردبیل در اولویت قرار می‌گیرد.

رضا کریمی اظهار کرد: توسعه سردخانه‌های مدرن، گسترش صنایع تبدیلی و تکمیلی و آماده‌سازی بسترهای مطمئن برای صادرات محصولات ارزشمند تولیدی منطقه به مانند سیب‌زمینی در اولویت بوده و با جدیت دنبال می‌شود.

نماینده مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: با وجود اینکه نیاز مصرف داخلی استان به این ماده غذایی ارزشمند ۱۸۰ هزار تن بوده و ۱۱۰ هزار تن نیز به خوراک صنایع تبدیلی و تکمیلی اختصاص می‌یابد، ولی با وجود این استان اردبیل سالانه بیش از ۳۰۰ هزار تن تولید مازاد بر نیاز سیب‌زمینی دارد.

کریمی یادآور شد: سیب‌زمینی تولیدی استان از لحاظ کیفیت در سطح کشور نمونه بوده و شرایط جغرافیایی و خاک حاصلخیز آن باعث شده تا از اردبیل به عنوان قطب تولید سیب‌زمینی کشور یاد شود و با وجود بهره‌مندی از چنین ظرفیتی علاوه بر تأمین نیاز کشور با توجه بیشتر به توسعه صنایع تبدیلی و تکمیلی در بعد درآمدزایی نیز می‌توان به آنچه که مدنظر قرار دادیم، دست یابیم.

وی بیان کرد: با توجه به شرایط موجود، می‌بایست بسترهای لازم برای صادرات تولید مازاد برنیاز استان مهیا باشد تا کشاورزان دچار خسارت‌های مالی نشوند و در این راستا تلاش نمایندگان مردم در مجلس نیز فراهم آوردن بسترهای مناسب صادرات این محصول به خارج از کشور است.

شماره خبر : 176509 - یکشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۴۶:۵۱
1396 copyright.