جمعه ۴ مهر ۱۳۹۹ - ساعت : ۰۷:۵۷
۱۳۹۴/۰۶/۱۱ :: ۱۶:۲۵

سنگ برافراشته های شهریئری پابرجا می مانند

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل از اجرای طرح حفاظت شیمیایی از سنگ برافراشته های شهریئری پیرازمیان شهرستان مشگین شهر با هدف متوقف کردن فرآیند تخریب آنها خبر داد.

ساوالان خبر: مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل از اجرای طرح حفاظت شیمیایی از سنگ برافراشته های شهریئری پیرازمیان شهرستان مشگین شهر با هدف متوقف کردن فرآیند تخریب آنها خبر داد.

کریم حاجی زاده گفت: شهریئری پیرازمیان با محدوده ۴۰۰ هکتاری دارای آثار مختلفی از دوره پارینه سنگی میانه و عصر آهن سه است و مطالعات دهه ۸۰ فقط بخش محدودی از اطلاعات این محدوده را استخراج کرده و مطالعات مهم ترین بخش آن از جمله نیایشگاه و معبد باید به طور کامل انجام شود.

او با اشاره به این که ماموریت اداره کل میراث فرهنگی استان در شهریئری پیرازمیان به بخش حفاظت از سنگ برافراشته ها متمرکز شده اظهار کرد: پس از تامین اعتبار احداث ساختمانی برای پوشش و حفاظت فیزیکی از این سنگ برافراشته ها از اولویت برنامه ها خواهد بود.

او به برگزاری چهار جلسه شورای فنی با حضور متخصصان سازمان میراث فرهنگی برای حفاظت از محدوده تاریخی شهریئری مشگین شهر اشاره کرد و افزود: حفاظت شیمیایی از این آثار تاریخی بلافاصله آغاز شده تا فرآیند تخریب شیمیایی این سنگ برافراشته ها پیش از احداث سازه ای بر روی آنها با سرعت بیشتر کم و متوقف شود.

محوطه باستانی شهریری در ۲۵ کیلومتری شمال شرقی مشگین شهر و در بالا دست روستای پیرازمیان واقع شده است.

هم اکنون آثار به دست آمده از سه فصل کاوش های باستان شناسی در این محوطه در موزه باستان شناسی مشگین شهر در معرض بازدید عموم قرار گرفته است.

اشتراک این خبر :

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است