سه شنبه ۸ مهر ۱۳۹۹ - ساعت : ۲۱:۵۰
۱۳۹۷/۰۷/۲۲ :: ۱۳:۴۳

کاهش ۹۵ درصدی تولید سیب در خلخال

مدیر جهاد کشاورزی خلخال از کاهش ۹۵ درصدی تولید سیب در سال جاری در مقایسه با میزان سیب تولیدی در پاییز سال گذشته خبرداد.

کاهش ۹۵ درصدی تولید سیب در خلخال

مدیر جهاد کشاورزی خلخال از کاهش ۹۵ درصدی تولید سیب در سال جاری در مقایسه با میزان سیب تولیدی در پاییز سال گذشته خبرداد.

بهبود علیزاده گفت: سرمازدگی بار و سردرختی درختان میوه و باغات سیب در بهار امسال علت اصلی کاهش تولید محصول در باغات است.

وی گفت: برداشت سیب پاییزی از سطح معدود باغات سیب مصون مانده از گزند سرمای بهار امسال آغاز شده و پیش بینی می شود مجموع سیب برداشتی تا پایان فصل برداشت به حداکثر هزار تن برسد.

او اظهار داشت: با توجه به وجود شرایط مساعد جوی در خلخال این شهرستان از مناطق بسیار مستعد برای کشت و پرورش انواع درختان سیب است.

وی با بیان اینکه هزار و ۱۹۰ هکتار از اراضی مستعد کشاورزی شهرستان به ایجاد باغ های سیب اختصاص یافته، افزود: سالانه به طور میانگین بیش از ۲۰ هزار تن انواع سیب از باغ سیب ها برداشت و روانه بازار مصرف می شد که سرما زدگی بهار امسال مانع از دستیابی به این میزان از تولید توسط باغداران سیب شد.

او گفت: برداشت انواع سیب پاییزه شامل ۲ نوع سیب لبنانی سفید و قرمز و انواع سیب های محلی پاییزه از اوایل نیمه دوم مهر هر سال آغاز شده و این کار تا ۱۵ آبان ادامه می یابد.

وی با بیان اینکه تولید ارگانیک سیب در باغ های سیب خلخال موجب افزایش کیفیت محصول تولیدی این شهرستان و افزایش میزان خریداران شده ، اظهار کرد: در این شهرستان انواع سیب پاییزی از ارقام لبنانی رد و گلدن ، سیب توزلی و خره پوست محلی تولید و روانه بازار مصرف در کشور می شود.

علیزاده با بیان اینکه بیشتر باغداران ، تولید سیب را به صورت سنتی و با کمترین استفاده از کود و سموم شیمیایی انجام می دهند، افزود: در سال های اخیر جهاد کشاورزی توسعه و کشت باغ های سیب متراکم و پاکوتاه را در بین باغداران منطقه در دستور کار خود قرار داده که این کار افزایش محصول و بهره وری بیشتر باغ های سیب را سبب خواهد شد.

خلخال در ۱۱۵ کیلومتری جنوب اردبیل قرار دارد ، این شهرستان دارای چهار هزار و ۵۰۰ هکتار انواع باغ میوه دانه دار ، هسته دار و خشکباری می باشد که از این میزان هزار و ۱۹۰ هکتار به تولید انواع سیب اختصاص داده شده است.

سرمای بهار امسال موجب وارد شدن خسارت سنگینی به بخش باغی و زراعی این شهرستان شد طوری که میزان خسارات وارده به باغداران و کشاورزان منطقه در بهار امسال هزار و ۲۰۰ میلیارد ریال برآورد شده است.

 

اشتراک این خبر :

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است