کد خبر : 184002
تاریخ انتشار : شنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۳:۲۶

زورآزمایی ملخ مراکشی و مدیریت بحران اردبیل

ملخ مراکشی که از خطرناک‌ترین آفت‌های کشاورزی جهان به شمار می‌رود این روزها مهمان ناخوانده اردبیل شده و بخش قابل توجهی از مراتع شمال استان را تصاحب کرده تا محکی بر توان دستگاه‌های اجرایی این استان باشد.

ملخ

تغییرات اقلیمی در سال‌های اخیر با زبان بی‌زبانی بارها اثرات سو خود را بیان کرده است. از افزایش دما و به هم خوردن تعادل زمانی بارش برف و باران گرفته تا خشکسالی و اینبار هجوم ملخ‌ها به مزارع مغان.

فرماندار پارس آباد در روزهای اخیر با تایید هجوم ملخ‌ها که رنگ زمینه جاده آسفالت شده را به کل تغییر داده بود گفته است با ورود ملخ مراکشی و ایتالیایی به ۲۰ هزار هکتار از مزارع این شهرستان مبارزه می‌شود.

نزدیک ۱۰ روز از زمان اعلام رسمی هجوم ملخ‌ها سپری شده و نگرانی کشاورزان همچنان پابرجاست. چرا که ناتوانی در امر مبارزه می‌تواند منجر به خسارت بیشتر به مزارع مغان که قطب تولیدات کشاورزی استان اردبیل است و به نوعی بخش عمده‌ای از درآمد خود را از این حوزه دارد، تبدیل شود.

ملخ مراکشی در روزهای نخست باید دفع شود

ملخ مراکشی قسمت اعظم سال را (تابستان،پاییز، زمستان) را به حالت تخم می‌گذراند. کپسول تخم معمولاً در نواحی تپه‌ها که خاکهای فشرده و عاری از پوشش گیاهی دارند تشکیل می‌شوند. طول دوران پورگی ۴۰-۳۵ روز و طول دوران حشره کامل ۶۰-۲۰ روز است.پوره‌ها بیشتر از برگ‌های گرامینه تغذیه می‌کنند ولی در سن پنجم علاقه به تغذیه از غلات دارند. به همین دلیل مبارزه با ملخ باید در کمترین زمان و در سنین پایین این جاندار انجام شود تا برای تغذیه به مزارع حمله‌ور نشود.

آب و هوای خشک و کاهش زمان فصول سرد سال که مورد تبع ملخ است موجب شده تا مزارع مغان مقصد هجوم این جاندار در سال جاری شود اما سوال جدی از تمامی نهادهای متولی وضعیت مدیریت شرایط بحرانی است و اینکه آیا مدیریت بحران با بیش از ۲۰ دستگاه عضو قادر به پیش‌بینی بحران در شرایط اقلیمی نبوده و دستگاه‌های عریض و طویل چرا بعد از وقوع بحران، مراسم بازدید و جلسات همفکری برگزار می‌کنند.

یکی از کشاورزان شهرستان پارس آباد به خبرنگار تسنیم گفت: ملخ‌ها در همه مراتع پارس آباد مشاهده می‌شوند؛ تعدادشان آنقدر زیاد است که سطح مراتع را پوشانده‌اند و عملا کشاورزان قادر به مبارزه نیستند.

خداوردی رستمی تصریح کرد: نه تنها در مراتع بلکه در سطح جاده و ساختمان‌ها نیز دیده می‌شوند و به دلیل تعداد قابل توجه نگرانی از صدمه جدی به مزارع و باغات وجود دارد.

وی افزود: هرچند طی روزهای اخیر سم‌پاشی انجام شده اما لازم است با سرعت بیشتری ادامه یابد و مانع از ادامه هجوم ملخ‌ها به مزارع شود؛ چرا که با گذشت هر روز ملخ‌ها قوی‌تر شده و می‌توانند به مزارع و محصولات هجوم ببرند.

رستمی اظهار کرد: هرچند برخی پرندگان از ملخ تغذیه می‌کنند اما حجم ملخ‌های وارده به مراتع مغان به حدی است که برای کشاورزان غیر قابل کنترل شده‌اند.

این اظهارات در حالی است که ملخ مراکشی یکی از گونه‌های خطرناک ملخ است که در سطح وسیع تکثیر شده و می‌تواند با هجوم انبوه مزارع را در مدت زمان اندکی نابود کند.

ملخ ایتالیایی نیز مشابه ملخ مراکشی قدرت بالایی در صدمه به مزارع کشاورزی دارد و به اذعان مسئولان جهاد کشاورزی استان تنها راه مبارزه با آن نیز سم‌پاشی است.

درخواست اعتبار بعد از بروز بحران

با هجوم ملخ‌ها به پارس آباد، فرماندار این شهرستان در بازدید از برخی مراتع از کشاورزان خواسته بود تا کانون‌های هجوم ملخ را شناسایی و به جهاد کشاورزی اطلاع‌رسانی کنند.

علی علایی با بیان اینکه سم‌پاشی کانون‌ها سطح خسارت را تا حد قابل توجهی کاهش می‌دهد، افزود: لازم است خود کشاورزان در این شرایط بحرانی یاریگر دستگاه‌های متولی باشند.

این در حالی است که به اعتقاد کشاورزان کانون‌ها مشخص بوده و نیاز به معرفی نیست. نه تنها در پارس‌آباد بلکه در اصلاندوز نیز ملخ‌ها مشاهده شده‌اند و در صورتی که سم‌پاشی جدی اعمال نشود، ملخ‌ها از بیله‌سوار نیز سردرخواهند آورد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل در خصوص آخرین وضعیت مبارزه با ملخ‌ها حاضر به پاسخگویی به خبرنگار تسنیم نشد و با این وجود خلیل نیکشاد در مصاحبه با صدا و سیما از حجم عظیم مبارزات و سم‌پاشی‌ها گفته بود و اینکه خسارت چندانی متوجه استان نیست.

ملخ

وی از مسئولان استانی درخواست کرده بود که برای تامین نهاده و سم و نوسازی ناوگان مبارزه شیمایی اعتبار مناسب اختصاص دهند.

در عین حال که هجوم ملخ، مدیریت بحران کشاورزی استان را به چالش فراخوانده و در این زورآزمایی مدیران خود را قبل از اتمام کامل عملیات مبارزه، پیروز میدان می‌دانند، کشاورزان همچنان در نگرانی از سطح آسیب‌ها شب را به صبح می‌رسانند.

هرچند معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی استان در روزهای اخیر حجم سم‌پاشی را منجر به مهار تهدید ملخ‌ها عنوان کرده بود اما اظهارات خود متولیان بخش کشاورزی نیز رنگ و بوی تناقض داشته و اگر مبارزه خاتمه یافته درخواست نهاده بی‌معنی خواهد بود.

احمد شهریار پیش از این گفته بود: آفت ملخ مراکشی و ایتالیایی در منطقه مغان آفتی بومی شده و تک نسل است و وجود ملخ‌ها در ۲۵ هزار هکتار از مزارع بویژه مراتع شهرستان پارس آباد، اصلاندوز و بیله سوار مغان تخمین زده می‌شود و بر این اساس اقدامات لازم آغاز شده است.

وی با اشاره به مشاهده آفت ملخ در مزارع شمال استان از اول اردیبهشت ماه و آغاز عملیات کنترل و مهار آن از زمان مشاهده بیان کرد: تاکنون هزار و ۵۰۰ هکتار از مناطق آلوده به وجود کانون‌های ملخ شناسایی و سم‌پاشی شده است.

شهریار اضافه کرد: با استفاده از سه تن سم ملخ کش، کانون‌های اصلی وجود ملخ در منطقه سم‌پاشی شده و با تخصیص ۲۰ میلیارد ریال اعتبار، عملیات سم‌پاشی و مبارزه با آفت ملخ در منطقه با استفاده از سه دستگاه ماشین آلات مجهز تا اواخر خرداد ماه نیز ادامه می یابد.

وی همچنین گفت: استاندار اردبیل برای تامین اعتبار مبارزه با ملخ‌ها و تهیه ۱۵ تن سم مورد نیاز دستور لازم را صادر کرده و موضوع تحت کنترل کارشناسان جهاد کشاورزی قرار دارد

ملخ‌ها فعلا به بیله سوار نرسیده‌اند

در عین حال مدیرکل مدیریت بحران استانداری اردبیل در خصوص آخرین وضعیت مبارزه با آفت ملخ در شمال استان به خبرنگار تسنیم گفت: هجم ملخ در این ایام از سال به مزارع تازگی ندارد و همه ساله نیز کانون‌کوبی می‌شود اما امسال به دلیل بهبود شرایط جوی و اینکه زمستان سردی نداشتیم به مراتب هجوم ملخ‌ها با افزایش همراه است.

فرهاد عبدالعلی پور تصریح کرد: در حال حاضر ملخ‌ها در شهرهای پارس آباد و اصلاندوز مشاهده شده‌اند و ۵ تیم سم‌پاشی و مبارزه در مناطق مستقر هستند که اقدام به سم‌پاشی و کانون‌کوبی می‌کنند.

وی با بیان اینکه فعلا ملخ‌ها به شهرستان بیله سوار نرسیده‌اند و مبارزه نیز با هدف ممانعت از هجوم ملخ‌ها انجام می‌شود، اظهار کرد: خسارت قابل توجهی از هجوم ملخ‌ها نداریم و در زمانی که ملخ‌ها به مزارع نزدیک می‌شوند با همکاری خود کشاورزان نسبت به مبارزه اقدام می‌شود.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اردبیل با تاکید به اینکه اعتبار مورد نیاز برای سم‌پاشی چه از طریق اعتبارات ملی و چه استانی از سوی جهاد کشاورزی در حال پیگیری است، افزود: فعلا کمبودی در سم مورد نیاز نداریم اما تامین سم برای ادامه مبارزه در دست اقدام است.

اردبیل قطب کشاورزی کشور بوده و در مقایسه با مساحت خود از استان‌های موفق در تولید محصولات کشاورزی است و سالانه ۴٫۵ میلیون تن محصول را وارد بازار مصرفی کشور می‌کند. چنین توانمندی ایجاب می‌کند که اردبیل الگوی مبارزه با حوادث بحرانی بخش کشاورزی باشد. هجوم ملخ‌ها در سال جاری خواهد توانست توان این استان را محک زده و نواقص کار را احیا کند. امید می‌رود شناسایی این نواقص به زیان کشاورزانی که معیشتشان به هر دانه گندم وابسته است، منجر نشود.

گزارش از ونوس بهنود

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.