شنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۹ - ساعت : ۲۲:۰۴
۱۳۹۸/۰۸/۲۱ :: ۱۳:۱۹

آیا ثروت واقعی مملکت نفت است؟

یکی از پربازدیدترین خبرهای رسانه‌های داخلی و حتی خارجی در ۲۴ ساعت گذشته، کشف دومین میدان نفتی بزرگ ایران با وسعتی به اندازه ۲۴۰۰ کیلومتر مربع است که به اندازه ۵۳ میلیارد بشکه حجم دارد.

آیا ثروت واقعی مملکت نفت است؟

یکی از پربازدیدترین خبرهای رسانه‌های داخلی و حتی خارجی در ۲۴ ساعت گذشته، کشف دومین میدان نفتی بزرگ ایران با وسعتی به اندازه ۲۴۰۰ کیلومتر مربع است که به اندازه ۵۳ میلیارد بشکه حجم دارد.

نفت
به گزارش ساوالان خبر؛ یکی از پربازدیدترین خبرهای رسانه‌های داخلی و حتی خارجی در ۲۴ ساعت گذشته، کشف دومین میدان نفتی بزرگ ایران با وسعتی به اندازه ۲۴۰۰ کیلومتر مربع است که به اندازه ۵۳ میلیارد بشکه حجم دارد.

در این بین، معمولا ایرانی‌ها همواره مملکت خود را از ممالک ثروتمند به دلیل داشتن منابع عظیم نفت، گاز و … در دنیا قلمداد می‌کنند و بر این اساس به علت احساس فقر، معمولا افسوس هم می‌خورند غافل از این‌که، بیشتر ما تعریف ثروت را اشتباه گرفته ایم.

ثروت واقعی مملکت

نه فقط امروز بلکه حدود صد سالی می‌شود که تعریف ثروت را به نفت و گاز و معادن فرو کاسته‌ایم در حالی که ثروت واقعی هر مملکتی نیروی انسانی آن است. افکار، اندیشه، تلاش و کوشش برای ایجاد ثروت باعث افزایش ثروت ملی می‌شود.

بگذارید یک مثال عینی بزنم. خانواده‌ای را در نظر بگیرید که در یک خانه قدیمی بدون امکانات رفاهی زندگی می‌کنند اما به علت توسعه شهری، زمین خانه ارزشمند شده و میلیاردها تومان قیمت پیدا کرده است و هر سال بر قیمت آن افزوده می‌شود اما رفاه این خانواده بیشتر نمی‌شود چون این خانه تنها سرپناه خانواده است و قیمتش فقط روی کاغذ، باعث رفاه خانواده نخواهد شد بلکه درآمد، از کار و کوشش اعضای خانواده به دست می آید.

مگر آن‌که خانه هزار متری را بفروشند و آپارتمان ۲۰۰ متری بخرند و بخشی از پول زمین را خرج کنند و بعد از اتمام پول، دوباره به آپارتمان کوچک‌تری نقل مکان و مابه‌التفاوت را خرج کنند و این چرخه همچنان ادامه یابد. فروش نفت و گاز و منابع طبیعی کشور هم دقیقا حکم فروش خانه و محدودتر کردن فضای زیست یک ملت در حال و آینده است.

کار کردن را افتخار بدانیم

گویی بعضی مسئولان و حتی ما باور نکرده‌ایم تلاش و کوشش انسان است که باعث ایجاد ثروت می‌شود. به نظر می‌رسد توسعه منابع‌انسانی در غوغای ثروت عظیم ایران گم شده است و فقط توقع زندگی مرفه بدون کار و کوشش را تبلیغ کرده‌ایم. از آوردن پول نفت بر سر سفره مردم سخن گفته‌ایم و آرزوی پولی در بانک را که با سودش راحت و بدون تلاش زندگی کنیم داریم.

اگر قرار است من و شما از لحاظ مالی به موفقیتی دست یابیم، باید تبدیل به مردمانی شویم که کار و کوشش را افتخار می‌دانند نه این که کار را بی اهمیت بنامند. نکته آخر این‌که ثروتمند بودن، به ذهن ثروت‌ساز نیاز دارد نه ذهن رفاه طلبِ عافیت‌طلب و تن‌پرور.

نویسنده : دکتر مهدی سودآوری| روان‌شناس و استاد دانشگاه

اشتراک این خبر :
برچسب ها :

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است