جمعه ۱۴ آذر ۱۳۹۹ - ساعت : ۰۸:۳۹
۱۳۹۸/۰۹/۰۵ :: ۱۳:۱۷

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اردبیل از افزایش دستگیری حفاران غیرمجاز در استان به‌واسطه مشارکت و همکاری مردم در سال جاری خبر داد.

نادر فلاحی

نادر فلاحی اظهار داشت: در ۸ ماه نخست امسال ۲۴ مورد حفاری غیرمجاز کشف شده است و این در حالی است که در مدت مشابه سال گذشته تعداد حفاری غیرمجاز ۱۹ مورد است.

وی با بیان اینکه تعداد پرونده‌های تشکیل شده نیز از ۲۱ مورد به ۲۸ مورد افزایش یافته است، افزود: کشف و توقیف ادوات حفاری نیز از ۳ مورد به ۱۳ مورد رسیده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان با بیان اینکه کشف اشیا نیز از ۳ مورد به ۱۰۰ مورد رسیده است، اظهار کرد: در ۸ ماهه سال گذشته ۵۸ نفر حفار غیرمجاز دستگیر شده بود و در مدت مشابه سال جاری این رقم به ۱۰۷ مورد افزایش یافته است.

به گفته فلاحی دلیل افزایش دستگیری‌ها همکاری و مشارکت مردم و نهادهای انتظامی و امنیتی است تا جایی که اخبار مردمی موثر در کشف جرم از ۱۵ مورد به ۴۷ مورد رسیده است.

وی افزود: یگان حفاظت میراث فرهنگی استان با جلب مشارکت عموم مردم و تعامل سازنده با پاسگاه‌ها و فرماندهی انتظامی در شهرستان‌ها توانسته به این توفیقات دست یابد.

تربیت میراث‌بانان افتخاری در اردبیل

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اردبیل گفت: صیانت از میراث فرهنگی نیازمند مشارکت مستمر مردم است و بر همین اساس تلاش بر این بوده در سال‌های اخیر با آگاهی بخشی از ظرفیت خود مردم برای صیانت از آثار بهره گرفته شود.

فلاحی با اذعان به اینکه صیانت از آثار تاریخی باید از سنین پایین فرهنگ‌سازی شود گفت: به همین منظور با تعریف برنامه‌های مختلف به‌دنبال تربیت میراث‌بانان افتخاری در بین دانش‌آموزان هستیم.

وی افزود: در تمامی شهرها احیا و راه‌اندازی انجمن حفاظت از میراث فرهنگی با جدیت دنبال می‌شود تا بتوان به واسطه فعالیت انجمن‌ها مشارکت نهادهای اجرایی به‌ویژه دهیاران، بخشداران و فرمانداران را جلب کرد.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان با تاکید به اینکه هر گونه تخریب آثار تاریخی جرم محسوب می‌شود، افزود: هر گونه تخلف در این مورد قویا برخورد می‌شود و امید می‌رود در سایه اقداماتی که آغاز شده بتوان نسلی آگاه جهت حفاظت از آثار تاریخی تربیت کرد.

اشتراک این خبر :

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است