یکشنبه ۹ آذر ۱۳۹۹ - ساعت : ۲۲:۳۰
۱۳۹۸/۱۲/۰۹ :: ۲۰:۰۱

شهروز کامجو روزنامه نگار اردبیلی در این یادداشت به مقایسه مرگ و میر بیماری کرونا با دیگر بیماری ها پرداخته است.

ترسیدن چیز بدی نیست، انسانهایی می ترسند که از شعور کافی برای درک شرایط و مخاطرات برخوردار باشند. اما ادای ترسیدن درآوردن و تبدیل شدن ترس به مد روز مضحک است . آن هم ترسیدن از مرگ! که برای ما شوخی بیش نیست . جماعتی که زنجیره ای از عادت ها را هر روز تکرار می کنیم.

سالانه نزدیک به ۱۲۰ هزار نفر در ایران دچار سرطان می شوند یعنی هر روز ۳۳۰ نفر ، اما در استفاده از مواد سرطان زا از هم سبقت می گیریم ، پس چرا از سرطان نمی ترسیم ، چون عادت کرده ایم.

سالانه نزدیک به ۲۴ هزار نفر در جاده ها کشته می شوند یعنی هر روز ۶۶ نفر ، اما برای خرید خودروهای قاتل با یکدیگر رقابت کرده و در جاده های مرگ رژه می رویم ، پس چرا از مرگ در جاده ها نمی ترسیم ، چون عادت کرده ایم .

سن ابتلا به بیماری های قلبی عروقی به ۳۰ سال کاهش پیدا کرده و روزانه حدود ۳۰۰ نفر بر اثر سکته قلبی جان خود را از دست میدهند ، اما باز هم قلیان گل سر سبد سفره خانواده های ایرانی است ، به سکته هم عادت کردیم و دیگر نمی ترسیم.

اختلاس ها را نگاه کنید، روزی که خبر اختلاس ۳۰۰۰ میلیاردی منتشر شد ، هاج و واج با چشمانی گرد و دهانی باز سعی می کردیم تعداد صفرهای اختلاس را درک کنیم ، اما امروز به اختلاس ها هم عادت کردیم و تنها عبارت هزار میلیاردی یک اختلاس جدید را به سرعت می خوانیم و در پی خبر جدید تر و جذاب تر عبور می کنیم ، و چه چیزی می تواند جذاب تر از کرونا و مرگ باشد.

از همه با نمک تر انتخابات است . بیماری سیاسی که دوره نقاهت ۸ ساله دارد ، از صندوق ها قهر می کنیم ، پوپولیست ها سر کار می آیند ، به سرعت شروع به کار کردن می کنند بدون اینکه فکر کنند ، کشور با بحران روبرو می شود ، ۸ سال پایان می یابد ، به پای صندوق ها هجوم می بریم ، تکنوکرات ها سر کار می آیند ، به سرعت فکر می کنند بدون اینکه کار کنند ، کشور با بحران روبرو می شود ، ۸ سال پایان میابد ، دوباره از نو … اپیدمی که دوره پریود سیاسی ۸ ساله دارد ، به آن هم عادت کرده ایم.

مرگ بیش از ۱۰۰ نفر در چند ماه گذشته بر اثر آنفولانزا، مرگ چندین نفر بر اثر تب کریمه گنگو و مرگ و مرگ و مرگ … و عادت و عادت و عادت … ما از مرگ نمی ترسیم فقط مدت زمانی طول می کشد تا عادت کنیم ، خیلی زود به کرونا هم عادت خواهمیم کرد اما فعلا چون جدید است و برای رسانه ها و مردم جذاب ، ترسیدن از کرونا مد شده است.

اشتراک این خبر :
برچسب ها :

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است