سه شنبه ۸ مهر ۱۳۹۹ - ساعت : ۲۱:۴۳
۱۳۹۹/۰۵/۱۹ :: ۱۱:۳۵

خرید بیش از ۱۵۶ هزار تن گندم از کشاورزان اردبیلی

مدیرکل شرکت غله و خدمات بازرگانی استان اردبیل گفت: امسال از زمان برداشت گندم از مزارع زیرکشت ، بیش از ۱۵۶ هزار تن گندم مازاد بر نیاز کشاورزان گندم‌کار به صورت تضمینی از کشاورزان این استان خریداری شده است.

خرید بیش از ۱۵۶ هزار تن گندم از کشاورزان اردبیلی

مدیرکل شرکت غله و خدمات بازرگانی استان اردبیل گفت: امسال از زمان برداشت گندم از مزارع زیرکشت ، بیش از ۱۵۶ هزار تن گندم مازاد بر نیاز کشاورزان گندم‌کار به صورت تضمینی از کشاورزان این استان خریداری شده است.

کمباین گندم

علی نوبخت در نشستی با نماینده مردم شهرستان‌های خلخال و کوثر در مجلس افزود: تاکنون به ارزش سه هزار و ۹۲۰ میلیارد ریال گندم از کشاورزان استان خریداری شده که بخش عمده‌ای از مطالبات گندم‌کاران استان پرداخت شده و مابقی نیز به مرور زمان پرداخت خواهد شد.

او با اشاره به اینکه تمامی مطالبات کشاورزانی که تا ۲۱ تیرماه گندم‌های خود را به شرکت غله داده‌اند، پرداخت شده است، اضافه کرد: معمولا از زمان واگذاری گندم تا ۲ هفته مطالبات گندم‌کاران پرداخت می‌شود.

وی گفت: خرید گندم از ۱۲ خرداد آغاز شده و تاکنون گندم کشاورزان شهرستان‌های پارس‌آباد، اصلاندوز و بیله‌سوار خریداری شده ، خرید از کشاورزان شهرستان گرمی در حال اتمام بوده و خرید گندم از کشاورزان شهرستان‌های اردبیل، مشگین‌شهر و نیز خلخال و کوثر در جنوب استان در حال انجام است.

مدیرکل غله و خدمات بازرگانی استان اردبیل با بیان اینکه امسال کیفیت گندم تولیدی به دلیل وزش باد در منطقه کاهش یافته بود، افزود: قیمت خرید تضمینی گندم در سال جاری ۲۵ هزار ریال اعلام شده بود که نسبت به سال گذشته ۴۶ درصد افزایش یافته است.

نوبخت با بیان اینکه برخلاف سال گذشته امسال گندم‌کاران استان برای فروش تضمینی گندم به شرکت غله بی‌رغبت نیستند، گفت: خرید تضمینی یعنی اینکه کشاورزان موظف به فروش گندم به شرکت غله نیستند اما در صورت تمایل می‌توانند محصولات تولیدی خود را به این شرکت بفروشند.

وی همچنین از افزایش سرانه آرد مصرفی جمعیت شهرستان‌های خلخال و کوثر در جنوب این استان خبر داد.

او افزود: با توجه به درخواست نماینده مردم منطقه در مجلس در خصوص کمبود آرد مصرفی مردم ۲ شهرستان خلخال و کوثر ترتیبی اتخاذ شده تا علاوه بر ارسال آرد سهمیه این ۲ شهرستان ، آرد مازاد بر مصرف مردم در فصل تابستان و زمان حضور گردشگران در این منطقه تامین شود.

وی اظهارداشت: بر اساس پیگیری‌های بعمل آمده علاوه بر سرانه آرد شهرستان‌های خلخال و کوثر ۴۰ تن آرد اضافه برای شهرستان خلخال و ۲۶ تن آرد برای شهرستان کوثر صرفا برای مصرف فصل تابستان اختصاص یافته و مشکلی جهت تامین آرد این ۲ شهرستان در زمان حضور میهمانان ،گردشگران و مسافران تابستانی بویژه در ماه محرم امسال نخواهیم داشت.

سیدغنی نظری ، نماینده مردم شهرستان‌های خلخال و کوثر در مجلس نیز در این نشست با بیان مشکلات مربوط به حوزه آرد و نان منطقه از جمله کمبود آرد و نان در فصل تابستان و گلایه نانوایان از ارسال آرد با کیفیت پایین از کارخانه‌های تولید آرد مرکز استان به خلخال و کوثر اظهارداشت: مسوولان ۲ شهرستان تمهیدات لازم را در جهت تهیه آرد با کیفیت برای عاملین مربوطه انجام دهند.

اشتراک این خبر :

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است