کد خبر : 209150
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۹:۳۴

تمهیدات ویژه شهرداری اردبیل برای ماه محرم

شهردار اردبیل گفت: باتوجه به محدودیت‌های کرونایی تمهیدات و برنامه های ویژه برای ماه محرم و صفر توسط شهرداری اردبیل پیش بینی شده است.

حمید لطف اللهیان

لطف اللهیان در جلسه هماهنگی برنامه های ماه محرم شهرداری اردبیل تصریح کرد: باتوجه به محدودیت‌های کرونایی، لزوم رعایت پروتکل‌های بهداشتی و ضرورت حفظ سلامت عزاداران حسینی در ایام محرم و صفر، با هماهنگی و برنامه‌ریزی‌های دقیق، برنامه‌های متعددی فرهنگی مذهبی در بستر فضای مجازی برگزار خواهد شد.

وی با بیان اینکه در راستای تکریم و بزرگداشت شعائر دینی در ماههای محرم و صفر شهرداری اردبیل وظیفه ای فراتر از سایر ارگانها دارد، افزود: سلامت عزاداران سیدالشهدا(ع) نیز ضروری است.

حفظ سلامت عزاداران حسینی ضروری است

شهردار اردبیل با بیان اینکه همواره شور و شعور حسینی مردمان اردبیل درمحرم در فضایی متفاوت برگزار خواهد شد.

لطف اللهیان همچنین با اشاره به فضاسازی مناسب شهر در ایام سوگواری اباعبدالله الحسین (ع) با پرچم های سیاه و الوانها ،از نصب المان های ویژه محرم در سطح شهر خبر داد و گفت: نصب المانهای ویژه محرم، پرچمهای عزاداری ،سیاه پوش کردن میادین و معابر باهدف انتقال مفاهیم قیام حسینی و نهضت عاشورایی جز اقدامات شهرداری اردبیل است.

وی به اجرای برنامه های متعدد فرهنگی از جمله مسابقه های مجازی با عنوان «‌هرخانواده یک هیئت و هرخانواده یک پرچم» پخش زنده مراسم سوگواری بصورت مجازی از صفحات اینستاگرامی توسط فرهنگسراهای سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری اردبیل اشاره کرد و گفت: برنامه فرهنگی «۶۰ شب ۶۰ منبر» عنوان طرح شاخصی است که در شبهای محرم و صفر بصورت لایو و زنده از صفحات اینستاگرامی با هدف بهره گیری از منابر مذهبی روحانیون وعاظ و مداحان حسینی توسط شهردادی اردبیل برگزار خواهد شد.

افزایش ۲ برابری اعتبارات عمرانی در اردبیل

شهردار اردبیل گفت:با تزریق اعتبارات دولتی در سالجاری منابع عمران شهری تا دو برابر افزایش یافته تا شاهد اجرا و تکمیل پروژه‌های متعدد باشیم.

لطف‌اللهیان اظهار کرد: اهتمام نمایندگان اردبیل در مجلس در حمایت و تقویت پروژه های عمران شهری مشهود است و در این مدت کوتاه هر سه نماینده با جدیت پیگیری‌های لازم را در این حوزه انجام دادند.

وی با قدردانی از این حمایت‌ها و پیگیری‌های جدی خاطرنشان کرد: با دسته‌بندی و ارزیابی طرح‌های اولویت‌دار شهرداری نیز تلاش می‌کند تا به این حسن نیت و همکاری منتخبین مجلس یازدهم پاسخی مثبت دهد که به یقین با جذب این اعتبارات از فصل کاری بهترین استفاده را خواهیم کرد تا طرح‌ها و پروژه‌ها به سرانجام برسد.

شهردار اردبیل خروجی این کارها را افزایش رضایتمندی مردم در بهبود زندگی و رفاه شهروندان دانست و بیان کرد: در دو هفته اخیر نشست‌های متعددی را با مسئولان کشوری انجام دادیم تا چندین پروژه عمران شهری به ویژه پل قدس به سرانجام برسد.

لطف‌اللهیان به روند احداث پل قدس از سال ۹۵ اشاره کرد و گفت: در آن مقطع اعتبار عمرانی شهرداری اردبیل ۱۰۰ میلیارد تومان بود که نیمی از این منابع برای احداث پل قدس اختصاص یافته بود تا به سرعت این پروژه جمع‌بندی شود.

وی ادامه داد: فاز اول پل قدس در سال ۹۶ به سرانجام رسید اما در دو سال گذشته با افزایش قیمت رخ داده در خرید تجهیزات و امکانات مورد نیاز این پروژه به مشکل مالی برخورد تا اخیرا ۴۵ میلیارد تومان برای این پروژه تزریق شد.

شهردار اردبیل تصریح کرد: در کنار تامین این اعتبار به شکل اوراق یک و دو ساله انتظار می‌رود ۳۶ میلیارد تومان نیز از محل سفر رئیس جمهور اختصاص یابد تا با ۸۱ میلیارد تومان بخش عظیمی از این پروژه به سرانجام برسد.

لطف‌اللهیان اظهار کرد: اهمیت این پروژه به حدی است که در سال‌های گذشته نیمی از اعتبارات عمرانی شهرداری به احداث و تکمیل پل قدس اختصاص یافت و قطعا با تامین منابع دولتی پروژه تا پایان امسال به بهره‌برداری خواهد رسید.

شهرداری ریالی از ماده ۲۳ دریافت نکرده است

شهردار اردبیل به تعیین تکلیف باغ شریعت و پادگان ارتش نیز اشاره و خاطرنشان کرد: امیدواریم با حداکثر حفظ شرایط موجود و کاربری‌های عمومی این دو مکان به شهرداری واگذار شود تا طرح‌های متعدد در این دو محل عملیاتی شود.

لطف‌اللهیان از امضای تفاهمنامه با قرارگاه خاتم‌الانبیاء با هدف تامین ۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای پروژه‌های عمران شهری گفت: با تصویب نهایی شورای شهر تا دو هفته آینده انعقاد تفاهمنامه بین شهرداری و قرارگاه خاتم‌الانبیاء در اردبیل انجام خواهد شد.

وی بودجه امسال شهرداری را ۵۸۰ میلیارد تومان و منابع تزریقی دولتی را نیز به همراه ۵۰۰ میلیارد تومان سهم قرارگاه خاتم‌الانبیاء یادآور شد و بیان کرد: امسال تا دو برابر سال‌های گذشته اعتبارات عمران شهری افزایش یافته و ما قادر به تکمیل بسیاری از طرح‌ها و پروژه‌ها خواهیم بود.

لطف‌اللهیان در مورد سکونتگاه‌های غیررسمی و بهسازی بافت فرسوده گفت: شهرداری تا ۸۰ درصد در صدور پروانه و عوارض در این مناطق تخفیف می‌دهد تا ساخت و ساز به شکل ایمن در این مناطق اتفاق بیفتد.

وی افزود: امیدواریم در مقابل این تخفیف بی‌سابقه از طرق منابع دولتی شهرداری‌ها مورد حمایت قرار گیرند تا در این اوضاع سخت اقتصادی مجموعه شهرداری با مشکلات و تنگناهای مالی روبرو نشوند.

شهردار اردبیل در پایان تصریح کرد: از محل ماده ۲۳ هیچ مبلغی نصیب شهرداری نمی‌شود که امیدواریم با پیگیری نمایندگان اردبیل در مجلس شهرداری‌ها نیز از این محل منتفع شوند.

«شهیدگاه» اردبیل بازگشایی شد

شهردار اردبیل از آغاز عملیات بازگشایی، تعریض، تملک املاک باقی‌مانده در سایت «شهیدگاه» اردبیل به مساحتی در حدود ۹۰۰ متر مربع خبر داد.

لطف‌اللهیان در بازدید از محوطه شهیدگاه اردبیل اظهار داشت: در راستای تحقق شعار «اردبیل، شهر انسان محور» و ادامه بازگشایی و تملک املاک شهیدگاه در اطراف بقعه شیخ‌صفی‌الدین اردبیلی، این محوطه با هزینه بیش از ۶ میلیارد تومان بازگشایی و تعریض شد.

وی گفت: عملیات بازگشایی سایت شهیدگاه در بافت مرکزی و تاریخی شهر در چند روز گذشته اجرا شده و اکنون عملیات سنگفرش آن در حال اجرا است.

شهردار اردبیل با تاکید بر ارتقای فرهنگ پیاده‌مداری و سلامت‌محوری بیان کرد: در این راستا پیاده‌راه‌هایی از جمله پیاده راه اسفریس، پیاده راه ارتش و رینگ سلامت شورابیل در شهر اردبیل احداث شده است که علاوه بر اینکه سبب ارتقای کیفیت زندگی، بهبود سلامت جسمی و افزایش روابط اجتماعی شهروندان می‌شود بلکه مورد استقبال شهروندان و گردشگران نیز قرار گرفته است.

لطف‌اللهیان با بیان اینکه احیای بافت فرسوده شهر و بازآفرینی شهری، بازگشایی محوطه تاریخی شهر،ارتقا جاذبه‌های گردشگری،سلامت محوری و تسهیل در تردد و عبور و مرور شهروندان از جمله اهداف این طرح است، افزود: اجرای پروژه‌های سلامت محور همواره جز برنامه‌ها و اولویت‌های شهرداری است.

شهردار اردبیل با بیان اینکه فضای شهیدگاه با هدف مکانی تاریخی برای برگزاری آیین‌ها و مناسبت‌های مذهبی _ فرهنگی در بافت تاریخی شهر و در اطراف بقعه شیخ‌صفی‌الدین اردبیلی طراحی و اجرا شده است، گفت: اجرای آبنما، مبلمان شهری و نورپردازی‌های نوین شهری با هدف خلق زیبایی‌های بصری در فضای شهر نیز در این محوطه اجرا شده است.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.