انتشار : چهارشنبه ۵ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۱:۳۳

‌‌دلایل بروز خشونت در میان جوانان

بررسی پرونده‌های قضایی در استان اردبیل نشان می‌دهد، خشونت یکی از معضلات جدی در این استان بوده و ردیابی دلایل آن از ضعف‌های تربیتی چند نسل خبر می دهد.

خشونت دانش آموزان

بخش مهمی از آسیب‌های اجتماعی در اردبیل با انواع خشونت‌ها درهم آمیخته است. طلاق، نزاع، قتل، دزدی و حتی تصادفات رانندگی ردپایی از خشونت را در بروز و ظهور خود داشته و این روند طی یک دهه اخیر با افزایش پرونده‌های قضایی برجسته‌تر شده است.

گروهی از کارشناسان می‌گویند مردم تاب‌آوری کمتری دارند، برخی می‌گویند تاثیر شرایط اقلیمی و آب و هوا موجب خشونت است و برخی معتقدند خشونت به کمبود امکانات اولیه زندگی و ناکامی انباشته مرتبط است.

سرپرست معاونت پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان اردبیل معتقد است خشونت دلیل واحدی ندارد. مجموعه عوامل موجب بروز آن در جامعه می‌شود و خشونت می‌تواند خود منجر به بروز و ارتکاب به جرایم دیگر نیز شود.

سبحانعلی فروزنده با تاکید به اینکه همچنان گروه حشونت شامل ضرب و جرح، توهین، تهدید و قتل در اردبیل رتبه نخست آمار پرونده‌های قضایی را دارد، تصریح کرد: مجموعه عوامل دست به دست هم می‌دهند تا این معضل فرهنگی و اجتماعی شکل بگیرد.

مشکل جدی در مهارت‌های ارتباطی داریم

وی تاکید کرد: از جمله دلایل بروز خشونت به ویژه در سطح خانواده‌ها موضوع مهارت‌های ارتباطی است.

سرپرست معاونت پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان اردبیل اضافه کرد: متاسفانه برخی افراد به این باور که ارتباط نیازمند مهارت است، دست نیافته‌ا‌ند، این می‌شود که گاهی با رفتارهای خشن، شاهد دعوا و نزاع بر سر مسائل کوچک هستیم.

وی تاکید کرد: در پرونده‌های اختلافات خانوادگی نیز به عینه موضوع مهارت‌های ارتباطی دیده می‌شود و از جمله دلایل بروز طلاق است.
فروزنده تصریح کرد: با توجه به همه‌گیری معضلات اجتماعی لازم است برای حل و فصل آن نیز تمامی نهادها پای کار باشند. از جمله در خصوص آموزش مهارت‌های ارتباطی در سطح جامعه لازم است تمامی نهادها مشارکت داشته باشند.

وی با اذعان به اینکه در آسیب شناسی اجتماعی اول به زمینه بروز آسیب، سپس علل و عوامل توجه می‌شود و در ادامه راهکار پیشگیرانه اعمال می‌شود، افزود: مرحله پایانی تداوم درمان و باز اجتماعی کردن است.

وی ادامه داد: در بحث خشونت در اردبیل به عینه مشاهده می‌شود که یکی از دلایل ضعف مهارت‌های ارتباطی است و ما لازم است راهکارهای پیشگیرانه از جمله آموزش خانواده را پیش بگیریم.

خشونت جنسی

رفتار خشن ساختارمند شده است

سرپرست معاونت پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان اردبیل با تاکید به اینکه رفتار خشن محدود به گروه سنی خاص نیست، اضافه کرد: متاسفانه رفتار خشن به عادت تبدیل شده و ساختارمند شده است.

فروزنده تصریح کرد: به لحاظ فرهنگی و اجتماعی برخورد خشن به رفتاری عادی تبدیل شده به طوریکه ما عادت داریم با بروز تصادف رانندگی، فرد شیشه خودرو را پایین کشیده و فحاشی کند.

وی با بیان اینکه رفتار خشن ساختارمند در خانواده‌ها نیز به شدت دیده می‌شود، اضافه کرد: برخی پدران و مادران همچنان معتقد به شیوه مستبدانه در تربیت فرزند هستند.

وی افزود: حتی برخی زوجین معتقد به زورگویی و رفتارهای خشن با همسر خود هستند که نه تنها در بین آقایان بلکه در بین بانوان نیز دیده می‌شود و خشونت‌های کلامی و رفتاری در بین بانوان به مراتب با افزایش همراه است.

سرپرست معاونت پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان اردبیل متذکر شد: در واقع بخشی از خشونت به ساختار تربیتی خانواده‌ها برمی‌گردد. به خصوص در تربیت نسل‌های دهه ۵۰ و ۶۰ رفتارهای مستبدانه بیشتر مشاهده می‌شود و این افراد در جامعه خشونت خود را بروز می‌دهند.

فروزنده معتقد است در مقابل اگر خانواده رفتار نرم و منعطفی داشته باشد، فرزندان الگوی رفتاری منعطف و لطیفی خواهند داشت و در جامعه نیز این رفتار را اتخاذ خواهند کرد.

خشونت جنسی

معضلات اقتصادی و ناکامی دلیل دیگر خشونت

وی همچنین با اشاره به ابعاد دیگر بروز خشونت گفت: از دیگر عوامل بروز خشونت می توان به ناکامی فرد در جامعه و مشکلات اقتصادی اشاره کرد.

سرپرست معاونت پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان با تاکید به اینکه نمونه این مشکلات را می‌توان در ارتکاب به نزاع و سرقت عنوان کرد، گفت: در واقع نزاع، قلدری و سرقت احساس امنیت را در جامعه کاهش می‌دهد.

فروزنده با تاکید به اینکه به دلیل مشکلات اقتصادی و اجتماعی، آسیب‌های اجتماعی نیز با افزایش همراه است، اضافه کرد: نمی‌توان از نقش مسائل اقتصادی در بروز آسیب‌ها غافل شد.

وی معتقد است هر اقدامی از سوی نهادهای اجرایی برای رفع مشکلات اقتصادی خود منجر به کاهش آسیب‌های اجتماعی و افزایش سطح امنیت در جامعه می‌شود.

به گفته فرزونده هر اقدامی که هنجار و مقررات حاکم در جامعه را خدشه دار کند، آسیب اجتماعی است و زمانی که اثرات سوء خشونت متوجه تمامی آحاد جامعه است، لازم است تمامی نهادها نیز برای مقابله با آن همت کنند.

گزارش از ونوس بهنود 

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.