یکشنبه ۴ آبان ۱۳۹۹ - ساعت : ۰۶:۰۷
۱۳۹۹/۰۶/۲۷ :: ۱۸:۴۲

فاجعه زیست محیطی در انتظار شهر خلخال

در حالی که هنوز ۲۵ درصد از پروژه شبکه‌گذاری فاضلاب شهری خلخال باقیمانده، ردیف اعتبارات ملی این پروژه حذف شد.

فاجعه زیست محیطی در انتظار شهر خلخال

فاجعه زیست محیطی در انتظار شهر خلخال

در حالی که هنوز ۲۵ درصد از پروژه شبکه‌گذاری فاضلاب شهری خلخال باقیمانده، ردیف اعتبارات ملی این پروژه حذف شد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان اردبیل گفت: به علت حذف ردیف اعتباری طرح توسعه فاضلاب شهر خلخال از لیست ردیف اعتبارات ملی تامین اعتبار موردنیاز برای تکمیل این پروژه با مشکل جدی مواجه است.

فرامرز بهنژاد افزود: در حالی که برای تکمیل طرح فاضلاب خلخال اجرای ۲۵ کیلومتر شبکه‌گذاری فاضلاب در این شهر ضرورت دارد به لحاظ حذف ردیف اعتباری پروژه در سال‌های گذشته از لیست اعتبارات دارای پیوست بودجه ملی و قبل از پایان پروژه در حال حاضر هیچ اعتباری برای اجرای طرح توسعه فاضلاب خلخال و بهره‌مندی تمام شهروندان این شهر از شبکه فاضلاب در سال گذشته و امسال منظور نشده است.

بیشتر مناطق خلخال سنگی و غیرقابل نفوذ است

وی گفت: این در حالی است که برخی از مناطق مسکونی شهر خلخال بلحاظ واقع شدن در مناطق سنگی و غیرقابل نفوذ آب امکان حفر چاه‌های جذبی فاضلاب و پساب‌های خانگی در این مناطق وجود نداشته و اجرای طرح توسعه فاضلاب در این مناطق از شهر برای پیشگیری از هدایت پساب‌های خانگی به معابر عمومی ضرورت دارد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان اردبیل با بیان اینکه حتی تکمیل ظرفیت تصفیه‌خانه فاضلاب خلخال، این مکان جوابگوی نیاز امروزی شهر خلخال نیست، اظهار داشت: تصفیه‌خانه فاضلاب خلخال در سال ۱۳۸۲ و برای جمعیت آن زمان طراحی شده و در سال ۸۳ در مدار تصفیه قرار گرفته و اگر طرح‌های توسعه، تعمیر و تجهیز اجرا نشود با مشکل روبرو خواهیم شد.

وی گفت: برغم گذشت بیش از ۱۷ سال از عمر این تصفیه‌خانه بیشتر تجهیزات آن از جمله پمپ‌های هوادهی تصفیه‌خانه مستهلک شده و از کار افتاده و ادامه روند فعالیت این محل با وضعیت فعلی اعتباری مشکلات زیست محیطی مختلفی را بدنبال خواهد داشت.

اعتباری ملی جدید و اعتبارات استانی جوابگو نخواهد بود

وی اظهارداشت: اعتباری ملی جدید و اعتبارات استانی جوابگوی نیاز مالی و اعتباری ادامه این پروژه و بهره‌مندی جمعیت ۱۰۰ درصدی شهر خلخال از خدمات شبکه فاضلاب شهری نیست.

او افزود: برای اجرای طرح توسعه و پروژه بازسازی تصفیه‌خانه فاضلاب خلخال ۳۰ میلیارد ریال اعتبار و همچنین اجرای ۲۵ کیلومتر از شبکه فاضلاب این شهر ۱۰۰ میلیارد ریال اعتبار نیاز است و این در حالی است که قیمت تجهیزات پروژه‌های فاضلاب در کشور هر روز رو به افزایش است.

وی با بیان اینکه اعتبار موردنیاز اجرای پروژه‌های آب و فاضلاب بسیاری از مناطق کشور از محل اعتبارات تبصره ۳ و ۱۶ قانون برنامه بودجه کشور تامین می‌شود، اظهار داشت: انتظار از مسوولان ذی‌ربط استان فراهم کردن زمینه استفاده از مزایای این اعتبار در استان اردبیل جهت اجرای طرح‌های آب و فاضلاب است.

اشتراک این خبر :

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است