شنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۹ - ساعت : ۱۳:۰۶
۱۳۹۹/۰۷/۰۱ :: ۹:۵۴

صنعت مادری که بی‌منت غریبه وارد استان اردبیل شد

پتروشیمی اردبیل واقعیت های تلخ و گریزناپذیر جامعه کنونی نظیر واقعیت های تلخ مرتبط با چرایی عقب‌ماندگی سایر پروژه های مهم و حیاتی استان همچون راه‌آهن و آزادراه و … مواجه می کند.

صنعت مادری که بی‌منت غریبه وارد استان اردبیل شد

صنعت مادری که بی‌منت غریبه وارد استان اردبیل شد

پتروشیمی اردبیل واقعیت های تلخ و گریزناپذیر جامعه کنونی نظیر واقعیت های تلخ مرتبط با چرایی عقب‌ماندگی سایر پروژه های مهم و حیاتی استان همچون راه‌آهن و آزادراه و … مواجه می کند.

پتروشیمی

اینجا عسلویه یا خوزستان نیست، اینجا پتروشیمی “آرتا انرژی” مجموعه آرتا در قلب صنعتی اردبیل است.

حدود ۱۴ سال پیش در محل آغاز عملیات اجرایی طرح سابق پتروشیمی اردبیل که با حضور اکثر مسوولان و نمایندگان وقت استان و چند تن از مسوولان وقت کشوری و با اجرای شهریاری مجری نام آشنای آن دوران، طی مراسمی بزرگ در حدود ۱۷ کیلومتری جاده اردبیل به سمت خلخال کلنگ احداث پروژه پتروشیمی اردبیل با سرمایه‌گذاری پتروشیمی اراک و با هدف تولید محصول کود اوره و آمونیاک به زمین زده شد.

فارغ از این موضوع که جوانان امیدوار به اشتغال در پتروشیمی وعده داده شده برای اردبیل در آن زمان؛ هم اکنون سن میان‌سالی را هم پشت سر گذاشته‌اند، توجه به این نکته که این طرح با بهانه های سریالی همچون مشکل تامین خوراک گاز، کمبود آب، تغییر محصول، عدم توجیه اقتصادی و… همچنان بلاتکلیف بوده و ارگان خاصی هم مسوولیت این بلاتکلیفی را برعهده نمی گیرد، ما را با یک سری واقعیت های تلخ و گریزناپذیر جامعه کنونی نظیر واقعیت های تلخ مرتبط با چرایی عقب‌ماندگی سایر پروژه های مهم و حیاتی استان همچون راه‌آهن و آزادراه و … مواجه می کند.

از سوی دیگر، آغاز عملیات اجرایی واحد دیگری در زمینه تولیدات پتروشیمی در مجموعه صنعتی آرتا توسط سرمایه‌گذار بومی استان اردبیل و پیشرفت فیزیکی مناسب این طرح در کمترین زمان ممکن آن هم در شرایط نسبتا بی‌ثبات کنونی حاکم بر اقتصاد کشور، واقعیت دیگری از شرایط جامعه ما را بازگو می کند.

و این واقعیت ها چیزی غیر از این نیست که در شرایط کنونی کشور اگر مایل به توسعه و پیشرفت استان اردبیل به خصوص در عرصه صنعت و تکنولوژی هستیم، چاره‌ای جز امید بستن و توجه به ظرفیت نیروها و سرمایه‌گذاران بومی و دلسوز از درون منطقه و استان، نداریم.

پروژه پتروشیمی آرتا انرژی که در کوتاه‌ترین زمان ممکن و با سرمایه‌گذاری فرزندان همین استان با سرعت مناسبی در مجموعه صنعتی آرتا در تقاطع اتوبان اردبیل – آستارا با جاده فندوقلو در محدوده شهرستان نمین در حال اجراست، خود گواه این مدعاست و اجرای موفق این طرح خاص و ورود بدون منت این صنعت مادر به استان اردبیل با تکیه بر پشتکار فرزندان همین استان، مصداق عینی این دوبیتی مشهور است که می‌گوید: “سال ها دل طلب جام‌جم از ما می کرد، وآنچه خود داشت ز بیگانه تمنا می کرد”.

از جمله ویژگی‌های خاص و منحصربفرد طرح پتروشیمی آرتا انرژی که تحت لیسانس شرکت آلمانی بوده، به کار رفتن “کولینگ بسته” برای اولین بار در بین پتروشیمی‌های کشور در این طرح است؛ که این شیوه علاوه بر کمک به کاهش مصرف آب بواسطه قرار گرفتن پساب‌ها در یک سیستم بسته، موجب می‌شود تا مونوکسید کربن نیز به محیط وارد نشده و آلایندگی به صفر برسد.

ولی صد حیف که قرار است این پروژه هم همچون سایر طرح های مهم استان اردبیل در لیست پروژه های نیمه تمام و بایکوت شده قرار بگیرد.

فرزاد تقی زاده

اشتراک این خبر :

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است