کد خبر : 211417
تاریخ انتشار : یکشنبه ۱۳ مهر ۱۳۹۹ - ۸:۲۲

سرمای زودرس برخی نقاط را برفی میکند!

پیش بینی هوای استان اردبیل

 

پیرو پیش آگاهی های سه هفته گذشته روزهای موعود سرد و بارشی برای نقاط سردسیر نیمهء شمالی ایران و به خصوص اردبیل به زودی از راه میرسند.

بارش و آذرخش از سپیده دم ۱۳ مهر با نفوذ ناوهء اطلسی از نوار مرزی شمالغرب آغاز و به عرضهای پایین پیشروی میکند. زمان هرچه پیش میرود خطوط کانتوری قطبی ؛ زبانهء هوای سنگین سیبریه را در امتداد شمالشرق به جنوبغرب به درون فلات ایران میراند. برآیند این الگو کاهش دماست که در نقاطی مانند خراسان ؛ بلندیهای گیلان و شمالغرب تا ۱۸ درجه کاهش یافته و در اردبیل به دو درجه بالای صفر میرسد.

این آرایش جوی به معنی تبدیل بارش به برف از بلندیها به سوی دشتهاست و برودت هوا طی دوشنبهء این هفته تا شنبهء آینده به اندازه ای میرسد که اگر دشت اردبیل سپیدپوش نشود دست کم چشمان ساکنانش را به برفی که از آسمان می آید و در زمین آب میشود روش کند.از ۱۶ مهر هستهء بارش به خزر و بلندیهای شرق اردبیل محدود ولی سرما و‌ بارش خفیف تا اوایل هفتهء آینده در اردبیل ماندگار میشود.

بارش با احتمال ۹۵ درصد در بلندیهای بالای ۱۵۰۰ متر و جاده های کوهستانی به شکل برف است ولی احتمال اینکه دشت سردسیر اردبیل طی عصر دوشنبه تا اوایل چهارشنبه سپیدپوش و باتوجه به سرمایش نایهنگام سبب خساراتی ازجمله شکستن شاخه های درختان شود و ساکنان را دچار مشکلاتی کند هست‌.

طی این بازه در منطقهء قفقاز ؛ برف و سرما مشکلات غیرنظامیان را که خانه و ‌کاشانه شان را براثر جنگ ازدست داده اند دو چندان می نماید.

درصورت تثبیت مدلهای کنونی توده هوای سرد سیبریه و ‌بیابانهای ‌آسیای مرکزی تا اواسط آبان همچنان تمایل لغزش به عرضهای پایین دارد و این یعنی خط گرمای ژئوپتانسیل دکامتر که تا آبهای گرم خلیج همیشه فارس عقب نشسته در این وضعیت مانده و هوای فلات ایران نسبت به پارسال و میانگین درازمدت سرد است.

مسعود وسیله ایردموسی

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.