جمعه ۹ آبان ۱۳۹۹ - ساعت : ۱۷:۲۵
۱۳۹۹/۰۷/۲۴ :: ۱۷:۳۱

هزاره ارتباطات بدون اینترنت؛ سرعت لاک‌پشتی صدای کاربران را درآورد

امروزه زندگی اکثر مردم به اینترنت و فضای مجازی وابستگی پیدا کرده، بطوریکه از نان شب نیز برای عده‌ای واجب تر شده است اما افت سرعت و قطعی‌های مکرر صدای بسیاری از کاربران را درآورده است.

هزاره ارتباطات بدون اینترنت؛ سرعت لاک‌پشتی صدای کاربران را درآورد

امروزه زندگی اکثر مردم به اینترنت و فضای مجازی وابستگی پیدا کرده، بطوریکه از نان شب نیز برای عده‌ای واجب تر شده است اما افت سرعت و قطعی‌های مکرر صدای بسیاری از کاربران را درآورده است.

چت اینترنت کامپیوتر

با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی نیاز به اینترنت بیش از پیش احساس می‌شود و تقریبا می‌شود گفت بدون اینترنت زندگی دیگر برای نسل امروز بی‌مفهوم است و استفاده از تلفن همراه نیز به همراه اینترنت جزء جدایی ناپذیر زندگی مردم به حساب می‌آید.

با اعلام وزیر ارتباطات امسال قرار بر این بود که ۹۰ درصد روستا‌ها تا پایان سال جاری به اینترنت ‌پر‌سرعت متصل شوند اما از وضعیتی که مشخص است گویی تا تحقق وعده وزیر ارتباطات در راستای بهره‌مندی روستا‌ها از اینترنت و اتصال تمام مدارس به شبکه اطلاعات راه دور و درازی در پیش است.

این روزها مردم ترجیح می‌دهند به جای اتلاف وقت خود خدماتی که به صورت الکترونیکی توسط نهادهای مختلف دولتی و خصوصی ارائه می شود را به صورتی اینترنتی انجام دهند البته که بسیاری از امکانات اجتماعی، اقتصادی و آموزشی نیازمند استفاده از اینترنت است اما با توجه به سرعت لاک‌پشتی اینترنت و قطعی‌های گاه و بیگاه ثمر آن فقط کلافگی برای عموم مردم است.

با وجود مشکلات فراوان در زیرساخت‌های اینترنت امسال با شیوع کرونا آموزش نیز بسمت مجازی سوق داده شد اما مشکلات بسیار زیادی را با خود برای دانش آموزان بهمراه آورد که عدم قیمت مناسب بسته‌های اینترنتی، عدم وجود سرعت مناسب اینترنت و نبود گوشی‌های هوشمند و قیمت گزافشان از جمله این مشکلات هستند.

اردبیل از جمله استان‌هایی است که اکثر روستاها و حاشیه شهرهایش از لحاظ اینترنت بسیار محروم است و تنها مرکز استان و مراکز شهرستان‌ها تا حدودی در شرایط مطلوبی قرار دارند که البته هرازگاهی صدایی از بهره‌مندی برخی روستاها در برخی شهرستان‌ها به گوش می‌رسد.

هر چند مشکل قطع و وصل اینترنت تقریبا به یک مشکل بزرگ برای همه کاربران تبدیل شده اما این معضل مردم و کاربران استان اردبیل را حسابی کلافه کرده و شماری از آنها با انتقاد از ضعف مداوم اینترنت در این استان خواستار توجه بیشتر مسئولان شدند.

ناگفته نماند که بسیاری از کاربران نیز می‌گویند که خدمات واقعی ارایه شده به مشترکین با آن چیزی که در تبلیغات و توسط مسئولان مخابرات ارائه می‌شود، فاصله زیادی دارد.

ارتقا رتبه دسترسی اینترنت در اردبیل!

در این هیاهوی قطعی و ضعف اینترنت در اکثر نقاط استان چه محروم و چه مرکز شهر مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان اردبیل از ارتقای ۳ پله ای شاخص دسترسی به اینترنت در استان اردبیل خبر داد که البته خبری بسیار مسرت بخش برای استان است.

بهروز رزمی با بیان اینکه مقدار شاخص دسترسی به اینترنت از ۷٫۰۶۲ به ۷٫۶۴ افزایش یافته و منجر به ارتقای رتبه استان از ۱۷ به ۱۴ در کشور شده است، گفت: توسعه زیرساخت های ارتباطی، اجرای پروژه های USO و افزایش ظرفیت پهنای باند از عوامل موثر رشد شاخص دسترسی به اینترنت در استان است.

وی همچنین به بهره مندی همه روستاهای استان از اینترنت نسل سوم و چهارم تا پایان برنامه ششم توسعه اشاره کرد و گفت: هم‌اکنون حدود ۸۳ درصد از یک هزار و ۱۹روستای بالای ۲۰ خانوار این استان از نسل سوم و چهارم تلفن همراه بهره‌مند می‌باشند.

چرخش توپ در میان مسئولین

رئیس شورای اسلامی روستای کوراماللو در گفت‌وگو با خبرنگار ما با گلایه از نبود اینترنت در این روستا اظهار داشت: روستای کوراماللو با ۱۱۰خانوار و با فاصله ۵کیلومتری از شهرانگوت، همچنان از معضل عدم آنتن‌دهی موبایل و شبکه اینترنت رنج می‌برد و با توجه به لزوم استفاده دانش‌آموزان از برنامه شاد، از این باب دانش‌آموزان روستا دچار مشکلات آموزشی شده‌اند.

نادر کاظمی بیان کرد: قریب به یکسال است که هیچ توجه و حرکتی از سوی مسئولین مخابرات شهرستان و اداره کل ارتباطات و فناوری استان در خصوص نصب دستگاه و حل مشکل اینترنت روستا صورت نگرفته و در برابر مطالبات ما، مسئولین فقط توپ را میدان یکدیگر انداخته‌اند.

شیوع کرونا نیز در این میان دغدغه‌های دسترسی به اینترنت را بسیار زیاد کرد، بطوریکه با تعطیلی مدارس بسیاری از دانش آموزان در مناطق محروم و روستاها از آموزش مجازی بازمانده‌اند و عده ای نیز گلایه‌مند از هزینه‌های بسیار زیاد بسته‌های اینترنتی هستند.

نائب رئیس کمیسیون اجتماعی و منتخب مردم شهرستان گرمی در مجلس شورای اسلامی نیز در توییتی با کنایه به آقای وزیر به عدم دسترسی ۳۰ ٪ دانش آموزان مناطق محروم به پوشش آنتن موبایل، اختلالات روزانه اینترنت، سردرگمی دانش آموزان و خانواده‌ها در استفاده از «شاد» اشاره کرد.

یکی از والدین دانش آموزان در گفت‌وگو با خبرنگار ما افزود: با توجه به شرایط بد اقتصادی وضعیت بازار بسیار کساد شده است و بنده با درآمد کمی که دارم نمیتوانم بسته اینترنتی خریداری کنم تا فرزندم از آموزش مجازی برخوردار شود.

بهره مندی از اینترنت پرسرعت و رفع مشکلات آنتن‌دهی حق تمام مردم است که در کل میتوانیم به این نتیجه گیری برسیم که اینترنت امروزه از نیازهای ضروری در جامعه بحساب می‌آید و باید مسئولین ذیربط هرچه سریعتر نسبت به تامین زیرساخت‌ها و سرعت آن چاره‌ای بیاندیشند.

گزارش نسرین آذرکیش

اشتراک این خبر :

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است