سه شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۹ - ساعت : ۰۹:۳۱
۱۳۹۹/۰۷/۲۴ :: ۲۰:۰۳
معاون وزیر بهداشت:

۳۰ درصد مردم دچار مشکلات روحی و روانی هستند

معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت گفت: در حوزه بهداشت و درمان، مقاله ای که در حل مشکلات حوزه سلامت جامعه موثر نباشد ارزشی ندارد و باید مقالات علمی مشکلات‌ جامعه و مردم را حل کند.

۳۰ درصد مردم دچار مشکلات روحی و روانی هستند
معاون وزیر بهداشت:

۳۰ درصد مردم دچار مشکلات روحی و روانی هستند

معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت گفت: در حوزه بهداشت و درمان، مقاله ای که در حل مشکلات حوزه سلامت جامعه موثر نباشد ارزشی ندارد و باید مقالات علمی مشکلات‌ جامعه و مردم را حل کند.

رضا ملک زاده در نشست اعضای هیئت رئیسه دانشگاه علوم پزشکی اردبیل با اشاره به اهمیت بحث آموزش در دانشگاه‌ها اظهار کرد: زمانی می‌توانیم محققین و اساتید برجسته داشته باشیم که آموزش مطلوب و استاندارد را بتوانیم در دانشگاه‌ها ارائه دهیم.

وی خاطرنشان کرد: یکی از سرمایه‌های اصلی و مهم در هر جامعه‌ای نیروی انسانی آن جامعه است که باید بتوانیم در جهت حفظ و حمایت نیروهای بااستعداد که سرمایه هر بخشی هستند تلاش کنیم.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به تهیه و چاپ مقالات متعدد در طول سال در دانشگاه‌ها افزود: امسال از نظر مقاله نویسی در دنیا رتبه ۱۵ و در بین کشورهای اسلامی رتبه اول را داریم اما باید اهداف خود در تهیه و انتشار مقاله را به سمت حل مشکلات جامعه و مردم سوق دهیم.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه در حوزه بهداشت و درمان، مقاله‌ای که در حل مشکلات حوزه سلامت جامعه مؤثر نباشد ارزشی ندارد خاطرنشان کرد: به عنوان مثال در شاخص‌هایی مثل مرگ زودرس، سکته‌های قلبی و مغزی، سوانح و تصادفات و مشکلات روانشناختی به عنوان شاخص‌های مهم جامعه ما باید تحقیق صورت گرفته و در جهت حل این معضلات و بیماری‌ها اقدام کرد.

وی اظهار کرد: ۵۰ درصد علت مرگ و میر و ناتوانی در کشور سکته‌های قلبی و مغزی هستند که ۸۰ درصد آن با کنترل فشار خون و چربی خون و تغییر در سبک زندگی و داشتن زندگی سالم قابل پیشگیری است.

گیاه دارویی گاوزبان

داروها در طب سنتی حتماً باید با روش علمی و مؤثر تجویز شود

ملک زاده از فوت سالانه ۱۷ هزار نفر در کشور بر اثر سوانح خبر داد و گفت: بر اثر این حوادث و سوانح سالانه ۲۰۰ هزار نفر زخمی و ۱۰۰ هزار نفر دچار معلولیت می‌شوند و نیز بر اساس مطالعات انجام شده ۳۰ درصد مردم دچار مشکلات روحی و روانی هستند بنابراین دانشگاه‌ها باید با تشکیل تیم‌هایی متشکل از اساتید بالینی و علمی در جهت حل این مشکلات اصلی تلاش کنند.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه از ۵ هزار شرکت دانش بنیان کشور فقط ۶۰۰ شرکت مربوط به حوزه سلامت است اظهار کرد: ایجاد آزمایشگاه جامع تحقیقات، کتابخانه دیجیتال، مراکز تحقیقاتی درباره هوش مصنوعی و ژن درمانی بسیار مهم است و باید نگاه به آینده همواره در سرلوحه فعالیت‌های دانشگاه‌ها بوده و در این راستا مراکز تحقیقاتی بیشتر روی این موضوعات تمرکز داشته باشند.

ملک زاده با اشاره به نقش مهم رشته‌های مختلف در زمینه تحقیقات به خصوص پرستاران گفت: یکی از فعال‌ترین بخش‌ها در پژوهش، بخش پرستاری است و دانشگاه‌ها می‌توانند در پرستاری پژوهشی فعالیت کنند.

به گزارش مهر، معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با انتقاد از برخی مدعیان طب سنتی و گیاهی در درمان بیماری‌ها مثل کرونا اظهار کرد: طب سنتی بخشی از علم پزشکی است که از سالیان دور نقش مهمی در درمان و مراقبت از بیماری‌ها داشته است اما داروها در این حوزه حتماً باید با روش علمی و مؤثر تجویز شوند.

اشتراک این خبر :

یک دیدگاه

  • د لا ور به همه هشدا ر بد هید بعد از ۱۰ ما ه بیما ر ی مسر ی کرو نا ی جها نی ، حالا بیما ری مسری روا نی شرو ع شده همه قا طی می کنند وبه همدیگر حمله می کنند و بشر حدش را نگه ندا شت بلا بالا خره اینجا ست و  وا کسن احتما لا تا بستا ن کا ر خوا هد کرد این پا ییز و زمستا ن بشر  شلو غ چی با ید تو به کند انسا ن خو بی با شد زمین خواری ظلم فحش  بی عدا لتی و کا رها ی بد نکند شا ید خدا رحم بکند ایشا الله