انتشار : دوشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۹ - ۱۲:۵۹

افزایش مهاجرت و کاهش جمعیت 

در عصر کنونی که فناوری و پیشرفت تکنولوژی لازمه اساسی برای رسیدن به پیشرفت و توسعه استان برای جلوگیری از کاهش جمعیت در مناطق روستایی است، نیاز است تا برنامه‌های توسعه‌ای با حمایت‌های دولت در این زمینه تدوین شود.

متأسفانه در سال‌های اخیر جمعیت روستائیان در سطح کشور و بالتبع در استان اردبیل کاهش فزاینده‌ای پیدا کرده که در این زمینه اجرای برنامه‌های توسعه روستایی برای حفظ جمعیت روستایی به عنوان یک اولویت اساسی و مهم مطرح است.
با توجه به شرایطی که روستائیان می‌توانند در برنامه‌های توسعه‌ای کشور به دنبال داشته باشند، نیاز است برای دگرگون‌سازی ساخت اجتماعی و اقتصادی از ظرفیت روستاها که نقش مهمی در توسعه اقتصاد و تولید کشور دارند به نحو احسن استفاده شود.
از سوی دیگر با توجه به اینکه روستاها عاملی مهم برای بهبود وضعیت زندگی اقشار ضعیف و کم‌درآمد جامعه هستند که با خودکفایی روند توسعه کلان کشور را تسریع بخشیده و نیاز به حمایت‌های همه‌جانبه و قابل توجهی در این زمینه دارند باید برنامه‌های مناسبی در این زمینه تدوین شود.
اما در این میان با توجه به این که دولت در راستای جمعیت‌آوری روستاها توجه و رغبت آنچنانی ندارد بنابراین درآمدزایی بیشتر روستائیان صرفاً از طریق کشاورزی یک مشکل اساسی و بزرگ است که سبب افزایش مهاجرت و کاهش جمعیت در این مناطق می‌شود.
این به معنی آن است که بازتاب بخش کشاورزی در روستاها به تنهایی نمی‌تواند عامل توسعه یک منطقه و بالتبع آن شهر و استان باشد و نیاز است از تمامی امکانات و ظرفیت‌های یک روستا برای عدم وابستگی به شهر استفاده شود و این ذهنیت در بین روستائیان پدیدار گردد.
طبق نظر کارشناسان با وجود این که عملکرد دولت در برخی امور روستایی موفق بوده است اما علی‌رغم آن در ایجاد یک رابطه بین ابعاد اقتصادی، اجتماعی، رفاهی و فرهنگی موفق عمل نکرده است که این مسئله باعث بروز مشکلات فعلی در روستاها و کمبود جمعیت در این مناطق شده است.
یکی از راهکارهای مهم در توسعه روستا ایجاد اشتغال پایدار برای روستائیان به خصوص قشر جوان است چرا اگر روستاها بتوانند رسالت خود برای تبدیل شدن به مناطق گردشگری حفظ کنند ورود گردشگر به روستا باعث توسعه و رونق اقتصادی در این مناطق می‌شود که در این زمینه بسیاری از روستاهای استان ظرفیت‌های ارزشمند گردشگری دارند و هم‌اکنون روستاهای شهرستان نیر به خوبی از این ظرفیت‌ها استفاده می‌کنند.
علاوه بر گردشگری صنایع دستی نیز در روستاها می‌تواند در جذب گردشگر موثر باشد و با توجه به این که روستاهای این استان دارای صنایع دستی و صنایع غذایی روستایی بسیاری هستند می‌توان آینده خوبی را برای روستاهای این استان ترسیم کرد.
بی‌توجهی به تقویت فناوری در روستاها مشهود است
به گفته کریمی پژوهشگر مسائل اجتماعی رشد جمعیت روستایی روندی کاهنده دارد به این صورت که هر سال در مقایسه با سال قبل کمتر می‌شود و به دلایل فرهنگی حتی نرخ باروری هم کاهش یافته و تمام فعالیت‌هایی که با هدف توسعه روستایی در روستاها انجام می‌شود در نهایت باید به ماندگاری جمعیت در روستاها منتج شود.
وی با انتقاد از بی‌توجهی به تقویت فناوری در روستاها گفت: با توجه به اینکه بخش قابل توجهی از اراضی کشاورزی در سطح کشور دیم است تاکید بیش از اندازه بر کشاورزی این استان غلط است در شرایطی که با کم آبی مواجه هستیم نباید  صرفاً بر کشاورزی تاکید شود.
این جامعه‌شناس گفت: روستاها باید به سمت فناوری پیش بروند و در شرایطی که کشاورزی معیشتی است هم نمی‌توان انتظار توسعه را داشت بلکه تنها دولت است که فراتر از بخش خصوصی و با از خودگذشتگی باید خود را درگیر توسعه روستایی کند.
زن روستایی

دولت کارنامه درخشانی در حمایت از افزایش جمعیت روستاها ندارد

در این باره علی نیکزاد نائب رئیس مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در اردبیل عملکرد دولت در فرزندآوری را غیرقابل قبول دانست و اظهار داشت: در زمینه حمایت از افزایش جمعیت روستاها کارنامه درخشانی توسط دولت باقی نمانده است و در این زمینه کمیسیون فرهنگی به دنبال بررسی بحث جمعیتی است.
وی با اشاره به این که اجرای این طرح در صحن مجلس نیز ارائه می‌شود بیان کرد: با توجه به این که کاهش جمعیت یکی از عوامل ایجاد بحران اساسی در آینده است بنابراین نیاز است در راستای حمایت‌های لازم از روستائیان و همکاری بنیاد مسکن برای ارائه تسهیلات کم‌بهره و نیز قیر رایگان روستایی برنامه‌ریزی‌های لازم مبنای کار قرار گیرد.
نیکزاد ادامه داد: در حال حاضر با مشکلاتی همچون اشتغال‌زایی و تولید محصولات کشاورزی روستائیان روبه‌رو هستیم که به همین منظور اجرای طرح خرید تضمینی گندم از جمله این موارد است که می‌تواند در ماندگاری روستائیان نقش‌آفرینی کند.
نائب رئیس مجلس اظهار کرد: درصدد تأمین اعتبارات لازم برای توانمندسازی روستایی هستیم که به همین منظور اقدامات لازم و اساسی برای حل مشکلات مربوطه انجام یافته و تمام تلاش و جدیت ما انجام اقدامات لازم و اساسی برای تحقق اهداف مورد نظر است.
به گزارش تسنیم، و اما کلام آخر این که بدون توجه به زیرساخت‌های مختلف در روستاها افزایش جمعیت‌آوری غیرممکن خواهد بود و در این راستا نیاز است دولتمردان و دستگاه‌های ذی‌ربط برنامه‌های اساسی را در راستای ایجاد طرح‌های حمایتی تدوین کنند و امکانات مناسب را فراهم کنند.
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.