پنج شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۹ - ساعت : ۱۴:۱۱
۱۳۹۹/۰۸/۰۶ :: ۱۰:۲۰
تندباد گرم از ۹ و برف از ۱۷ آبان

هوای سرد و بی بارش تا اواخر‌ ۸ آبان در شمالغرب ؛ غرب خزر و دامنهء جنوبی البرز و خراسان ادامه می یابد.

 

به غیر از نقاط بسیار محدودی از کرانهء جنوبی خزر که طی سه شنبه و چهارشنبه احتمال باران خفیف هست در بقیه نقاط ایران بارشی نخواهد بود.

تندباد گرم از ۹ آبان – از ساعات اولیهء جمعه با نفوذ زبانهء کم فشار بر فراز خزر و اردبیل تندباد گرمیج در این نقاط و بعضی نقاط شمالغرب وزیدن می گیرد و سبب افزایش دما میشود. رفته رفته بیشینهء سرعت گرمیج در بعضی مناطق پهنهء مرکزی اردبیل به ۹۵ کیلومتر در ساعت رسیده که میتواند منجر به خساراتی شود. گرمیج تا ۱۳ آبان ادامه می یابد.

چرخش الگوی جو به سردی از ۱۴ آبان – از ۱۴ آبان با نفوذ زبانهء شمالی هوا به سردی می گراید و روند آرام کاهش دما تا ۱۶ ادامه می یابد. طی این بازه در نقاطی از غرب خزر و شمالغرب باران و در بلندیها برف انتظار میرود و در گیلان رگبار موقت میتواند سبب سیلاب شود.

هوای زمستانی از ۱۷ آبان – پیرو‌ پیش آگاهی های قبلی از هفده آبان نفوذ خطوط کانتوری قطبی با مرکزیت ۱۰۳۸ هکتوپاسکال از شمال روسیه که همزمان با جریانهای مرطوب اطلس ؛ مدیترانه و سیاه در تراز میانی همراه است ریزش نخستین برف پاییز امسال در اردبیل ؛ شمالغرب ؛ ‌بلندیهای غرب کشور ؛ جنوب خزر  و دامنهء‌ جنوبی البرز و خراسان تصاویر زیبایی از هوای زمستانی ترسیم میکند. برف و باران تا ۲۰ آبان به تناوب ادامه می یابد و در صورت تثبیت الگوی کنونی از ۲۱ آبان دوباره با نفوذ پرفشار وارونه از شرق روسیه و بیابانهای آسیای مرکزی ؛ سرما و برف در غرب خزر و اردبیل آغاز میشود. دگرگونی احتمالی نقشه ها به آگاهی میرسد.

مسعود وسیله ایردموسی

اشتراک این خبر :

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است