سه شنبه ۴ آذر ۱۳۹۹ - ساعت : ۱۳:۱۹
۱۳۹۹/۰۸/۱۹ :: ۱۴:۲۶

هفته نامه چشم انداز ازدبیل در شماره جدید خود به وضعیت صنعت در استان اردبیل پرداخته و با اشاره به سهم نیم درصدی این استان در صنعت کشور از این منطقه با بعنوان منطقه ممنوعه یاد کرده است.

شماره ۱۳۴ هفته نامه چشم انداز ازدبیل به مدیریت علی اکبر روح نواز منتشر شد.

در تیتر اول این نشریه با اشاره به وضعیت ناخوشایند صنعت در اردبیل آمده است:

سهم استان اردبیل از صنعت تنها نیم درصد است؛ همین آمار کافیست تا بدانیم این استان تا چه اندازه از زیرساخت‌های تولیدی و صنعتی محروم و دچار عقب‌ماندگی انباشته و لاجرم فقر شده است.

از وقتی استان مولود انقلاب اسلامی برای توزیع عادلانه امکانات زیرساختی کشور در حوزه صنعت،‌ مطالبه‌گری کرد،‌ توجیه آوردند که اردبیل به دلیل بهره‌مندی از ظرفیت “توریستی” و “کشاورزی” نیازی به ایجاد صنایع پایدار و استراتژیک نظیر آنچه که در استانهای کویری و مرکزی متمرکز است،‌ ندارد!

استانی که قرار بود در سند چشم‌انداز توسعه و در حوزه ظرفیتی خود و تکمیل زنجیره توسعه کشور نقش‌آفرین و موثر باشد نه تنها دچار عقب‌ماندگی مفرط  بلکه امروز در میان استانها رکورددار رتبه نخست در آمار مهاجرت و خشونت، طلاق، حاشیه‌نشینی و … شده است، پدیده‌هایی که به باور کارشناسان منشاء و پایه آن فقر و همانا سطح نازل درآمد خانواده‌هاست.

طبق گزارش سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان اردبیل، ‌طی سالهای اخیر در استان اردبیل الگوی مهاجرتی روستا – شهر به عنوان الگوی مسلط مهاجرت جای خود را به الگوی مهاجرت شهر – شهر داده است؛ ‌به طوری که بالغ بر ۵۰ درصد مهاجرت‌ها به مقصد پایتخت و شهرهای اقماری تهران است.

طی هفته‌ها و روزهای اخیر دو رخداد موجب شد تا در موضوع حاضر(دلیل بی‌بهره ماندن استان از صنایع مادر)، ‌ضمیر مرجع خود را پیدا کند؛ کارخانه سبلان پارچه که با اقدامات پیچیده مافیایی، ورشکسته اعلام شده و در اختیار بانک تجارت قرار گرفته بود در جریان بازدید چندی پیش رئیس قوه قضائیه از کارخانه این چنین افشاگری می‌کند: اتهام من این بود که چرا این کارخانه را در اردبیل احداث کردم؛ مدیرعامل جدید بانک تجارت با دیدن عظمت کارخانه به من گفت که کارخانه با آن عظمت جایش آنجا نیست( اردبیل)؛ تو احمق بودی که چنین کردی، بانک وکیل زیاد دارد و اجازه نخواهد داد کارخانه را دوباره صاحب شوی.

خداشکر کاظمی صاحب بزرگترین کارخانه تولید قالب‌های بتنی در کاشان که با اقدام غیرقانونی اداره مالیات و بستن حسابهای بانکی کارخانه، بیش از ۲ هزار کارگر از کار بیکار و مجموعه‌اش تعطیل شده است، در ‌برنامه «بدون تعارف» بخش خبری بیست‌وسی تلویزیون چنین می‌گوید: اداره مالیات کاشان بعد از گذشت ۳ سال پذیرفته که نباید برای پیش فاکتورهایی که بابت آن محصولی فروخته نشده است، مالیات در نظر می‌گرفته است.

آنچه که درباره این کارخانه‌دار اهل اردبیل جای سئوال و بررسی محققانه و جامعه‌شناسانه دارد این که چرا او و بسیاری از سرمایه‌داران و تولیدکنندگان اردبیل،‌ استانهای مرکزی منجمله اصفهان، یزد، کرمان، خراسان، تهران و کرج را برای سرمایه‌گذاری به زادگاه خود ترجیح می‌دهند؟ آیا فرایندها و سیاست گذاری‌ها در مراجع تصمیم‌گیرآنان را وادار به این مسئله می‌کند یا امری اختیاری است؟

تکرار همیشگی ظرفیت‌های توریستی و کشاورزی استان از سوی مسئولان این گزاره را تقویت می‌کند که گویی استان اردبیل منطقه صنعت ممنوع است؛ همین!

بالاخره جرم استان اردبیل ظرفیت کشاورزی و توریستی است؛ سمعاً و طاعتا؛ به راستی در ادوار دولتها کدام امکانات و زیرساخت‌های فراوری محصولات کشاورزی و صنایع تبدیلی و نیز پیش نیازهای صنعت مدرن گردشگری از قبیل خطوط ارتباطی برای ثروت‌آفرینی و توسعه پتانسیل‌های مذکور زمینه‌سازی شده که بتواند جبران توزیع نابرابر و غیرعادلانه امکانات اساسی و تولیدی کشور در این منطقه باشد؟!

امروز کشاورز و باغدار استان اردبیل امید خود را به تولید از دست داده است؛ به لطف سیاست‌های غلط اگر محصولش دچار سرمازدگی شد، مشمول مقرراتی می شود که برای یک کشاورز ساکن مناطق گرم وجود دارد؛ اگر قربانی سیاست پرفایده واردات هم شد به هزینه خود، مجبور است محصولش را دفن کند؛ کسانی که می‌گویند کشاورزی محرک توسعه اردبیل است، آدرس بدهند تا مردم هم شاهد حمایت‌های مستقیم و غیرمستقیم از قبیل اعطای جوایز صادراتی محصولات و نیز نظام بانکی حمایتی و…از کشاورزی پایدار منجر به توسعه باشند!

«صنعت توریسم» استان اردبیل هم از طنزهای تلخ روزگار است؛ استان اردبیل به معنای حقیقی کلمه از نظر زیرساخت‌های ارتباطی، اقامتگاهی و پیش‌نیازهای حداقلی توریسم در عقب‌ماندگی مفرط قرار دارد؛ میانگین ماندگاری بسیار پایین مسافران در استان خود گویای اوضاع فاجعه‌بار گردشگری است.

امروز صحنه‌های تراژیکی از فقر ناشی از کسب و کارهای مرتبط با گردشگری استان گزارش می‌شود طوری که اکبر بهنامجو استاندار اردبیل می‌گوید: بخش گردشگری در استان که یکی از اولویت‌های توسعه‌ای است، بیشترین ضربه را از شیوع بیماری کرونا دیده است.

اولویت‌هایی که قرار بود موجب توسعه و رفاه استان اردبیل شود،‌ اکنون عامل بدبختی مردم این منطقه شده است؛‌ این بدبختی و سیه‌روزی،‌ قهری و طبیعی نیست،‌ محصول سیاست‌های غیرعادلانه ادوار دولتهاست.

اشتراک این خبر :

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است