سه شنبه ۴ آذر ۱۳۹۹ - ساعت : ۱۳:۱۱
۱۳۹۹/۰۸/۲۸ :: ۰:۴۴

چگونه اعتماد همسر خود را جلب کنیم.

مشاوره مددکاری

سوال

چند ماه پیش به خانمم  دروغی گفتم که خیلی زود لو رفتم. بعد از آن روز، هر حرفی که می‌زنم، می‌گوید سند بیاور تا باور کنم! خیلی حساس شده و به من اعتماد ندارد. چند بار متوجه شدم که گوشی‌ام را یواشکی چک کرده است. نمی‌دانم چطور به او اعتراض کنم تا حساسیت‌هایش بیشتر نشود.

پاسخ:

پرواضح است که حفظ و دوام زندگی‌مشترک جزو اولویت‌های مهم هر یک از زوجین است.

زندگی‌مشترک فراز و فرودهای زیادی دارد و در  این فرایند، ممکن است  برخی از رفتارها، زمینه تعارضات زناشویی را ایجاد کند، بنابراین افراد باید با شناسایی به موقع این عوامل، زندگی خود را حفظ کنند.

از جمله مهم‌ترین رفتارهای تنش‌زا در روابط زن‌و‌شوهری، پنهان کاری و به تبع آن بی‌اعتمادی بین آن هاست که آسیب‌زاست. حال با توجه به سوال شما مخاطب گرامی، مواردی را در خصوص راهبردهای ایجاد اعتماد و ارتباط مناسب مطرح می‌کنم.

 دروغ گفتن را فراموش کنید

همان‌طور که در سوال‌تان مطرح کردید در چند ماه گذشته، یک واقعیت را از همسرتان پنهان کرده‌اید و همین عامل، سبب ایجاد بی‌اعتمادی در همسرتان شده است. به نظر می‌رسد موضوعی  که شما از همسرتان پنهان کرده‌اید برای او اهمیت زیادی داشته است. در هر صورت آگاه باشید که حتی دروغ‌های کوچک هم می‌تواند زمینه‌ساز ایجاد بی‌اعتمادی باشد و به هیچ‌وجه نباید تکرار شود.

 مهارت‌های ارتباطی را یاد بگیرد

تجربه نشان می‌دهد که وقتی یک یا هر دو نفر یک رابطه در برقراری ارتباط موثر دچار ضعف باشند، زمینه برای پنهان کاری فراهم می‌شود. در واقع وقتی که زوج ها برای انتقال مفاهیم خود از مهارت‌های کلامی و غیرکلامی مناسبی استفاده نمی‌کنند، فنون مذاکره کارآمد را نمی‌دانند و نمی‌توانند احساسات‌شان را به درستی به دیگری منتقل کنند، باعث می‌شود که خواسته‌هایشان را پشت دروغ‌هایشان پنهان کنند. بنابراین به شما پیشنهاد می‌شود که در روش‌های برقراری ارتباط با همسرتان بازنگری لازم را داشته باشید تا چنان چه خلائی در ارتباط‌تان مشاهده کردید، با ترمیم این اختلال زمینه را برای ارتباط مناسب فراهم کنید. در این زمینه می‌توانید از یک روان درمانگر یا زوج درمانگر هم کمک بخواهید.

 به همسرتان بگویید که احساس خوبی ندارید

سعی کنید بدون ترس از قضاوت و سرزنش شدن در فضایی کاملا صمیمی چالش‌ها را با همسرتان مطرح کنید و با همفکری چاره‌ای برای آن بیندیشید. به او بگویید که قضاوت‌ها و سرزنش‌های او چقدر شما را ناراحت می‌کند و از این‌که شما را قضاوت می‌کند، احساس خوبی ندارید. چه بسا که همسر تان با شنیدن و پذیرش موقعیت شما مسیر را به سمت درک همدلانه پیش ببرد. ذکر این نکته ضروری است که این گفت‌وگو و بیان احساس باید در یک موقعیت و زمینه مناسب و بدون هر گونه پرخاشگری باشد چراکه در صورت رعایت نکردن موارد ذکر شده زمینه را برای کشمکش و تعارضات بیشتر فراهم می‌کند.

 مرز‌های روانی سالم ایجاد کنید

یکی از مهم‌ترین اصول در ایجاد هر گونه ارتباط سالم، مشخص کردن مرزهای روانی سالم است. داشتن مرزهای روانی در این جا بدین معناست که زوج ها ضمن حفظ استقلال فردی، خود را موظف بدانند از هرگونه رفتار و سخنی که زمینه ساز بدگمانی می‌‌شود پرهیز کنند. به عنوان مثال در این‌جا پنهان کاری شما و چک کردن تلفن همراه توسط همسرتان حاکی از نداشتن مرزبندی‌های صحیح و سالم است. در این خصوص نیز باید در فضایی صمیمانه با همسرتان گفت وگو و مجدد مرزهای روانی خودتان را تنظیم کنید. برای مثال اگر چک کردن تلفن همراه تان جزو مرزهای روانی و حریم خصوصی شماست در فضایی همدلانه این موارد را با همسرتان درمیان بگذارید.

 اشتباه‌تان را بپذیرید

البته فراموش نکنید این رفتار همسر شما هم معلول رفتار پنهان‌کاری شماست  بنابراین ناراحتی همسر شما نیز در خصوص پنهان‌کاری غیر منطقی به نظر نمی‌رسد. شما با پذیرش اشتباه خود و درک موقعیت همسرتان، می‌توانید مسیر ارتباطی خود را از کشمکش و تعارض به سمت حل مسئله تغییر دهید.

اشتراک این خبر :
برچسب ها :

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است