کد خبر : 214336
تاریخ انتشار : یکشنبه ۹ آذر ۱۳۹۹ - ۹:۵۴

سه موج برف تا ۲۳ آذر ؛ اولی درحال نفوذ!

دست کم سه موج چشمگیر برف ؛ کولاک و سرما از ۹ تا ۲۳ آذر شمالغرب به خصوص اردبیل و نقاطی از کرانهء خزر؛ غرب ؛ مرکز و شمالشرق ایران را زیر تاثیر قرار میدهد.

 

بارشهای موج اول در استانهای جنوبغرب و غرب آغاز شده است و‌ از سپیده دم یکشنبه ‌از جنوبغرب اردبیل نیز سبب آغاز برف و کولاک شده و گسترهء آن تا ظهر به تمام این استان کشیده میشود.

شدت بارش از ظهر‌ یکشنبه تا بامداد دوشنبه است و مجموع برف تازه در‌ دشت اردبیل ۱۵ سانتیمتر تخمین زده میشود. از عصر‌ دوشنبه بارش برف متوقف ولی هوای سرد و گاهی ابری و ‌مه آلود با احتمال برف پراکنده تا چهارشنبه ماندگار میشود‌.

از عصر ۱۲ آذر مشابه چنین سیلکونی از جنوبغرب وارد ایران شده و در همان استانها ازجمله اردبیل و شمالغرب تا جمعه سبب برف ؛ کولاک و یخبندان میشود.

هوای برفی

در صورت عدم دگرکونی الگوها سومین موج که یک ناوهء عمیق با منشأ اسکاندیناوی است ‌از ۲۱ آذر از شمالغرب و غرب خزر سرمای شدید ؛ برف سنگین ؛ کولاک و یخبندان را به مدت سه روز حاکم میکند. این سیستم با خطوط کانتوری بسیار سرد همراهی دارد به گونه ای که با پیشروی خط سرما به عرضهای جنوبی ؛ امکان ریزش برف در شهر تهران و حتی نقاط گرمسیر استانهای مرکزی و‌ جنوبی ایران زیاد است. پیش بینی دقیق در آینده به آگاهی میرسد.

پیرو تخمین اعلامی ؛ کمینهء دما سپیده دم شنبه در اردبیل منفی ۱۷ و فرودگاه این شهر منفی ۱۸ درجه سلسیوس ثبت شد.‌ لایه ابری که نیمهء شب آسمان منطقه را پوشاند مانع رسیدن برودت تا منفی ۲۶ شد.

مسعود وسیله ایردموسی

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.