کد خبر : 214414
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۰

کاهش امید مردان و افزایش امید در زنان

تحقیقات علمی نشان می‌دهد میزان امید به زندگی در مردان اردبیلی با کاهش همراه است. موضوعی که تغییرات معنادار سبک سالم زندگی را گواهی می‌دهد.

امید به زندگی از شاخص‌های مهم آماری است که میزان عمر متوسط افراد جامعه را نشان می‌دهد. این شاخص همواره با تفکیک جنسیتی و به صورت اجماع جنسیت‌ها در جامعه محاسبه شده و واقعیت‌های مهم اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و زیرساخت‌های بهداشت و درمان را گواهی می‌دهد.

جوامع با افزایش میزان امید به زندگی در واقع توسعه یافتگی خود را به رخ می‌کشند و نشان می‌دهند که امکانات خود را برای افزایش طول عمر افراد خود ارتقا داده‌اند و مردم با کیفیت و عمر بیشتری زندگی می‌کنند.

در اردبیل وضعیت امید به زندگی به تفکیک دو جنس زن و مرد گویای واقعیت‌هایی است که شاید در لابه لای سیاست‌گذاری‌های نا هماهنگ مدیران حتی دیده نمی‌شود. اما توجه به آن‌ها می‌تواند کمک مؤثری به بهبود کیفی زندگی افراد جامعه داشته باشد و بسیاری از معضلات را سد کند.

سالمند

کاهش امید مردان و افزایش امید در زنان

مهمترین شاخص در محاسبه امید به زندگی به تعبیر معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان اردبیل موضوع تاب آوری در مقابل بیماری‌هایی است که منجر به مرگ می‌شود.

بابک نخستین تصریح کرد: سال ۹۷ امید به زندگی در مردان اردبیلی ۷۳٫۵ بوده که در سال ۹۸ به ۷۳٫۴ سال کاهش یافته اما در زنان بالعکس با افزایش از ۷۷ به ۷۷٫۴ سال مواجه هستیم.

وی افزود: دو مقوله سبک زندگی و تغذیه سالم موثر در کاهش ابتلا به بیماری‌های غیرواگیر که عامل اصلی مرگ و میر در جوامع کنونی است را شامل می‌شود.

به گفته معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی استان اردبیل کنترل کشورها بر روی بیماری های واگیر افزایش یافته مگر اینکه شرایط استثنایی مانند کرونا مشاهده شود اما ما برنامه ۵ ساله برای کاهش مرگ و میر ناشی از سوانح و حوادث و بیماری‌های غیر واگیر داریم.

وی افزود: تمرکز ما کاهش ۲۰ درصدی بیماری‌های قلبی عروقی است تا بتوانیم در مجموع امید به زندگی را افزایش دهیم. این موضوع هم نیازمند آگاه سازی و مشارکت مردم و هم نیازمند استمرار اجرای برنامه‌ها است.

مطابق آمار ارائه شده به نظر می‌رسد زنان بیشتر از مردان عمر می‌کنند که بیماری‌های منجر به فوت بیشتر گریبان گیر مردان اردبیلی است.

غذای برنج مرغ پلو

مشکلات تغذیه‌ای گریبان گیر مردان اردبیلی

پیرو اظهارات مسئولان بهداشت و درمان استان سبک اشتباه تغذیه یکی از مهمترین دلایل ابتلا به بیماری‌های غیرواگیر و در نتیجه مرگ و میر است.

اما بررسی لایه‌های زیرین جامعه و پرسش از خانواده‌های اردبیلی نشان می‌دهد، اغلب مردان اردبیلی به تغذیه سالم کم توجه هستند.

یکی از شهروندان با بیان این موضوع تصریح کرد: نه تنها سبک‌های اشتباه تغذیه در خانواده‌ها جاری است و بیشتر مردان به تداوم آن اصرار دارند بلکه اغلب مصرف سیگار و تغذیه نا مناسب مشاهده می‌شود.

مریم رحمانی تصریح کرد: متأسفانه مصرف بالای سیگار و قلیان در خانواده‌ها غیرقابل انکار است و اصولا با دقت بیشتر می‌بینیم سبک زندگی ناسالم میان آنها رواجب بیشتری نسبت به قبل داشته است.

شهروند دیگری معتقد است نه تنها مردان در سبک تغذیه خود بلکه در عادات و سبک زندگی نیز با مشکل مواجه هستند. اغلب علاقه مند به ورزش نیستند و تحرک پایین موجب شده تا اضافه وزن به معضل جدی تبدیل شود.

فرهاد رستمی تصریح کرد: اینکه گفته می‌شود بیماری‌های قلبی عروقی میزان ابتلای بالایی در اردبیل دارد بی دلیل نیست و یکجا نشینی، عدم تحرک و بی توجهی به عادات سالم زیستن و حتی مشکلات روحی روانی، سلامت مردان را مختل کرده است.

سالمند پیر

امید به زندگی آینه رفتار اجتماعی است

در عین حال خلیل پور یکی از جامعه شناسان معتقد است امید به زندگی می‌تواند گویای بسیاری از هنجارهای اجتماعی باشد.

وی با اشاره به تأثیر تصادفات رانندگی در این شاخص تصریح کرد: وقتی آداب رانندگی به درستی نهادینه نشده و مرگ و میر و تلفات آن بالا است بی‌شک در امید به زندگی نیز تأثیر مستقیم دارد.

این جامعه شناس با اشاره به اینکه ارتقا امید به زندگی باید از سنین پایین جامعه مورد توجه قرار گیرد، اضافه کرد: ما برای افزایش عمر متوسط جامعه باید از دوره کودکی و نوجوانی مولفه‌های بهداشتی را نهادینه کنیم تا در نهایت جامعه کیفیت زندگی مطلوب‌تری داشته باشد.

بهداشت و درمان امیدوار است با کاهش ۲۰ درصدی ابتلا و مرگ و میر ناشی از بیماری‌های قلبی عروقی امید به زندگی را افزایش دهد. اما آیا با سبک زندگی و تغذیه ناسالمی که در خانواده‌ها و در بین کودکان و نوجوانان رواج یافته و همچنین مصرف سیگار و دخانیات در بین جوانان تا ۵ سال آینده وضعیت خوشایندی از سلامت افراد جامعه قابل لمس خواهد بود و آیا برنامه ریزان این استان دلایل افزایش گرایش به دخانیات و … را که از عوامل اصلی ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی است، مورد بررسی قرار داده‌اند؟

گزارش از ونوس بهنود

برچسب ها :

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.