کد خبر : 214467
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۹ - ۱۰:۴۲

خسارت سنگینی به درختان دراردبیل وارد نشده است 

 سرپرست سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری اردبیل گفت: بر اثر بارش زودهنگام برف نسبتاً سنگین در اردبیل خسارات وارد شده به درختان چشمگیر نبوده و کمتر ۱۰ اصله درخت شکسته است.

بهرام شیخلووند با اشاره به بارش برف که از عصر روز جمعه هفته گذشته شروع شده است اظهار کرد: احساس مسئولیت شهروندان و دوستداران فضای سبز در اردبیل ستودنی است و این اطمینان را می‌دهیم که خسارت وارده شده به درختان نگران کننده نیست.

وی با بیان اینکه بارش برف در زمان اوایل هرس درختان انفاق افتاد، افزود: اگر بارش این برف از اوایل تا اواسط آبان اتفاق می‌افتاد خسارت جبران ناپذیری به درختان وارد می‌شود که به دلیل وجود برگ درختان است.

سرپرست سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری اردبیل از آماده باش کامل اکیپ‌های این سازمان برای برف تکانی درختان خبر داد و گفت: بیش از ۱۰۰ نفر از کارگران زحمتکش شهرداری در سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری اردبیل برای محافظت از درختان در آماده باش هستند.

شیخلووند به هماهنگی اداره برق در زمان هرس درختان اشاره کرد و گفت: بدون حضور نیروهای اداره برق و نیز قطع برق منطقه نمی‌توان نسبت به هرس درختان اقدام کرد و این وظیفه ذاتی نیازمند همکاری و هماهنگی اداره برق است.

وی افزود: از اواخر آبان هرس درختان را شروع کردیم که در طول یک هفته همکاری مناسبی از سوی اداره برق را شاهد بودیم ولی متأسفانه به دلیل تعطیلی ۲ هفته‌ای این اداره به مشکل برخوردیم.

برف

سرپرست سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری اردبیل در پاسخ به سوال خبرنگار مهر، مبنی بر تعداد درختان شکسته شده بر اثر بارش برف گفت: بارش برف روز جمعه موجب شکستن شاخه ۳۰ الی ۴۰ اصله درخت شد و کمتر از ۱۰ اصله درخت به طور کامل شکست که این میزان خسارت کاملاً عادی است اما ما راضی به شکستن این تعداد از درختان نیز نیستیم.

شیخلووند با بیان اینکه درختان صنوبر به دلیل برگ ریزی دیرتر نسبت به سایر گونه‌ها بیشتر مورد تهدید شستن شاخه‌ها بر اثر بارش برف است، ادامه داد: شهرداری نمی‌تواند زودتر از موعد مشخص و قبل از به خواب رفتن درختان اقدام به هرس شاخه‌های درختان کند که در این صورت خسارت به درخت وارد می‌شود.

برف

مردم از قطع بدون مجوز درختان مزاحم خودداری کنند

وی به راه اندازی شعبه قطع اشجار در دادگاه اشاره کرد و گفت: این شعبه برای رسیدگی به قطع و هرس بدون اجازه شهرداری راه اندازی شده و ما نمی‌خواهیم پای مردم به چنین مکان‌هایی باز شود و از مردم عاجزانه درخواست داریم درختان را بدون مجوز هرس نکنند و چنانچه احساس کردند درختی برای آنها مزاحمتی ایجاد کرده به ما اطلاع دهند که اگر واقعاً نیاز به هرس و یا قطع باشد در کمیته قطع اشجار به آن رسیدگی خواهد شد.

سرپرست سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری اردبیل ادامه داد: در این کمیسیون درختان کهنسال و یا خشکیده که با شکستن آنها احتمال ایجاد خطر و خسارت برای مردم و اموال می‌رود شناسایی شده و با نظر این کمیسیون قطع و به جای یک اصله درخت قطع شده ۱۰ اصله درخت در نقاط مختلف کاشته می‌شود.

شیخلووند با انتقاد از برخی فعالان فضای مجازی در ایجاد نگرانی بی مورد در شهروندان اظهار کرد: متأسفانه عده‌ای به دنبال زیر سوال بردن عملکرد کارگران و مسئولین شهرداری بوده و با تهیه تصاویر و فیلم از شاخه‌های درختان که توسط نیروهای فضای سبز هرس شده و انتشار به عنوان شاخه‌های شکسته شده در فضای مجازی موجب نگرانی مخاطبان خود می‌شوند.

فضای سبز

افزایش سرانه فضای سبز اردبیل به هشت مترمربع در اردبیل

وی سرانه فضای سبز شهر اردبیل را به ازای هر نفر هشت مترمربع عنوان کرد و گفت: این رقم در جهان ۲۰ مترمربع و در کشور ما ۱۲ مترمربع است که امسال با کاشت ۲۴۰ هزار اصله انواع درختچه، ۲۵ هزار اصله انواع درخت و نیز یک میلیون و ۲۰۰ هزار بوته انواع گل در صدد افزایش سرانه فضای سبز در اردبیل هستیم.

سرپرست سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری اردبیل توسعه متوازن فضای سبز در مناطق پنجگانه شهر اردبیل را یادآور شد و افزود: مناطق چهار و پنج شهر اردبیل از مناطق کم برخوردار فضای سبز بود که در برنامه ریزی سال ۱۴۰۰ منطقه پنج اولویت اول و منطقه چهار اولویت دوم توسعه فضای سبز را خواهند داشت.

به گزارش مهر، شیخلووند به هزینه نگهداری و توسعه فضای سبز شهر اردبیل اشاره کرد و گفت: سالانه بالغ بر ۳۰ میلیارد تومان برای پرورش و کاشت گل و گیاه، درخت و درختچه و نیز چمن طبیعی هزینه می‌شود که نیازمند نگهداری صحیح از سوی مردم نیز هستیم.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.