انتشار : یکشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۹ - ۱۰:۴۱

برف اوایل دی با شدت بیشتر تکرار میشود

پیش بینی وضعیت آب و هوا در روزهای آینده

برف

تازه ترین نقشه های سینوپتیک نشانگر در پیش بودن برف و سرمای بسیار شدید در غرب خزر ؛ شمالغرب و خراسان است.

کم فشاری که با هوای سرد در تراز نزدیک ‌به زمین همراه است همچنان نیمهء شمالی فلات ایران را زیر تاثیر خود دارد که در ‌نقاطی سبب وزش باد شدید و آسمان نیمه ابری شده است.

با کاهش‌ فشار ‌ستون جو‌ از سپیده‌دم‌ یکشنبه دویاره طوفان گرمیج‌ با سرعت ۹۵ کیلومتر در اردبیل و شهرستانهای ‌پهنهء مرکزی این استان ، غرب گیلان و ‌بعضی نقاط آذربایجانشرقی آغاز میشود. شدت باد در نقاطی سبب خسارت میشود.
موج ‌سرما که از شمالغرب درحال ‌نفوذ به ایران است رفته رفته هوا ‌را‌ سردتر میکند و اواخر دی و‌ اوایل بهمن خط سرمای ژئوپتانسیل دکامتر تا آبهای گرم جنوب کشورمان پیشروی و دمای پهنهء پهناوری از فلات ایران را زیر صفر میکند.

از دوشنبه برف از نوار ‌مرزی شمالغرب ‌آغاز و در نقاطی از آذربایجان و اردبیل ضمن باد شدید برف خفیف میبارد.

پیرو‌ پیش آگاهی های قبل ناوه ترکیبی مدیترانه ای – اطلسی که اکنون‌‌ بر فراز غرب آناتولی ؛ دریای سیاه و ‌بالکان فعال است در ‌واپسین شامگاه دی ‌بطور‌ کامل‌ بر شمالغرب و غرب خزر حاکم و‌ سبب آغاز برف ‌میشود. شدت بارش در اردبیل ؛ مشکین شهر ؛ نمین ؛ سرعین ؛ نیر ؛ فیروزآباد کوثر و خلخال از سپیده دم ‌چهارشنبه تا سحرگاه پنجشنبه است و‌ مجموع ارتفاع برف در گذرگاههای درونشهری ۴۵ و‌ در بیرون شهرها ۵۵ سانتیمتر تخمین زده میشود که میتواند این نقاط را با بحران مواجه کند.

برف سرد زمستان

از عصر‌ پنجشنبه با توقف بارش هوای‌ بسیار سرد و یخبندان بر منطقه حاکم و تا حوالی‌ هشتم بهمن ماندگار میشود. کمینه دما در بعضی نقاط سردسیر میتواند تا‌ منفی ۳۲ برسد. وزش بادهای شدید سرد پس از توقف برف با ایجاد کولاک و‌ کاهش دید افقی تردد را در جاده ها ‌و‌ گذرگاههای درونشهری منطقهء اردبیل مختل میکند.

درصورت ‌تثبیت الگوی کنونی موج سرمای بعدی حوالی ‌۹ بهمن نفوذ و‌ پهنهء پهناوری از ایران را زیر برف و سرما‌ میبرد.

مسعود وسیله ایردموسی

برچسب ها :

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.