انتشار : سه شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۹ - ۱۸:۱۷

خطر وضعیت جوی حاد در اردبیل!

پیش بینی وضعیت جوی استان اردبیل در روزهای آینده

هوای برفی

بارش سنگین برف ؛ سرما و بوران شدید از عصر واپسین روز دی از نوار مرزی ایران با آذربایجان و ارمنستان آغاز و دامنهء آن به مرکز و جنوب شمالغرب کشیده میشود.

ناوهء اطلسی – مدیترانه ای که تراف آن فرود مناسبی دارد از فراز شبه جزیرهء بالکان ؛ فلات آناتولی ؛ دریای سیاه و قفقاز به آرامی درحال نفوذ‌ به شمال غرب است. رطوبت و سرمای کافی در ترازهای میانی و نزدیک به سطح زمین ؛ خط ناپایداری شدیدی را بر فراز منطقه ایجاد میکند که برآیند آن بارش بی امان برف در شمالغرب و فلات اردبیل و به احتمال جلگه گیلان است.

طوفان که پیرو پیش آگاهی های قبل در برخی نقاط اردبیل سرعت آن به ۱۲۵ کیلومتر در ساعت رسید با شدت و‌ ضعف متناوب تا ظهر امروز سه شنبه ادامه دارد. هرچه زمان پیش میرود سرما افزوده میشود.

از ظهر سه شنبه بارش برف و با احتمال اندک باران از حاشیهء ارس آغاز و به آرامی ضمن تشدید سرما و ‌ناپایداری دامنهء آن نهایت تا سپیده دم چهارشنبه به مناطق مرکزی و جنوبی آذربایجان و دشت اردبیل؛ خلخال و غرب خزر کشیده میشود. هرچند نقشه ها پی درپی دگرگون ‌میشوند ولی انتظار میرود شدت بارش از عصر چهارشنبه تا بامداد پنجشنبه باشد. طی این بازه مجموع ارتفاع برف در شهرها حدود ۳۵ و در مناطق برون شهری به ۴۵ تا ۶۵ سانتیمتر میرسد که سبب بسته شدن راهها و اختلال در تردد میشود.

از عصر پنجشنبه با توقف برف و صاف شدن تدریجی آسمان سرمای طاقت فرسا بر فلات اردبیل و نقاط سردسیر کرانهء خزر ؛ غرب و شمالغرب حاکم میشود. ضمن ادامهء سرما و یخبندان از ۵ بهمن وزش باد آغاز و سبب کولاک میشود. طی هفتهء آینده به تدریج باد و‌ کولاک تبدیل به طوفان شده و خساراتی بر شاخه های درختان ؛ تابلوها و بعضی تاسیسات وارد میشود.

درصورت تثبیت الگوی‌کنونی از حوالی ۹ بهمن شمالغرب ؛ اردبیل و غرب خزر زیر موج برف و سرما‌ میرود.

مسعود وسیله ایردموسی

برچسب ها :

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.