انتشار : جمعه ۳ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۵

غوغای چله با سرمای منفی ۲۸ در اردبیل

پیش بینی وضعیت آب و هوای استان اردبیل

برف سرد زمستان

پهنه گسترده ای از اردبیل ؛ شمالغرب ؛ غرب و شمالشرق ایران در سی و سومین روز چلهء بزرگ و پیرو پیش آگاهی های قبلی زیر سرمای طاقت فرسا رفته و کمینه دمای اردبیل به منفی ۲۲ رسیده و فرودگاه ‌این شهر با منفی ۲۸ رکورددار در ایران است.

سرما در اردبیل یادآور زمستانهای قدیم است به گونه ای که ساکنان منطقه باوجود روشن بودن بخاری و لوازم گرمایشی از ابتدای شب تا سپیده دم بر خود لرزیدند.

کمینهء برودت در خلخال منفی ۲۰ ؛ سراب منفی ۲۴ ؛ فیروزآباد کوثر منفی ۱۸ ؛ نیر منفی ۱۶ ؛ سرعین منفی ۱۵ ؛ نمین و تبریز منفی ۱۴ ؛ هشترود و سقز منفی ۲۲ ؛ مشکین شهر منفی ۱۲ ؛ قره آغاج (چاراویماق) منفی ۱۹ ؛ گرمی منفی۶ ؛ بستان آباد منفی ۲۳ و پارس آباد و ‌بیله سوار در جلگه گرمسیر مغان منفی ۵ درجه سانتیگراد ثبت شد.

برف زمستان

دماهای کمینه درحالی در ایستگاههای مختلف به چندین درجه زیر صفر رفته که پدیده هایی مانند آسمان نیمه ابری و مه آلود و باد مانع از کاهش شدید دما بودند و در غیر این صورت سحرگاه امروز دماهای کمینه بسیار پایین تری در اغلب شهرها به وقوع می پیوست. سرما و یخیندان شدید در پی توقف بارش برف ؛ نفوذ هوای سر‌د پشت ناوه و پدیدهء آلبدو (بازتاب گرمای سطح برفی به جو) از عصر دیروز بر این نقاط حاکم شده و همراه یخبندان دست کم تا اواسط هفتهء پیش رو ماندگار است.

برونداد نقشه های تراز میانی و نزدیک به سطح زمین از کاهش تدریجی فشار ستون جو از حوالی پنج دی بر فراز خزر و شمالغرب ایران حکایت میکند که برآیند آن وزش تندباد و وقوع کولاک در پهنهء مرکزی استان اردبیل است.

مسعود وسیله ایردموسی

برچسب ها :

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.