انتشار : شنبه ۴ بهمن ۱۳۹۹ - ۱:۴۲

زجر تنفسی چیست؟

به منظور آشنایی بیشتر شما با سندروم زجر تنفسی ادامه مطلب را مطالعه کنید.

کرونا ریه و شش

سندروم زجر تنفسی

سندروم زجر تنفسـی حـاد یـک التهـاب و ضـابعه شدید ریوی است که باعث به خطـر افتـادن زنـدگی می‌شـود. ریـه در ایـن بیمـاری بـه شـدت متـورم می‌شود و حبابچه‌های ریـوی پـر از خـون و مـاده آبکی می‌شود . در ایـن بیمـاری بـه اکسـیژن اضــافی و دســتگاه مکــانیکی تــنفس (ventilator ) نیاز است.

چه عواملی باعث سندروم زجر تنفسی حاد می‌شود؟

ذات الریه، عفونت‌های خون، تصادفات، ضربه‌های مغزی، شکستگی استخوان، ضربه به قفسه صدری، تزریق خون و فراورده‌های آن، استنشاق گازها، خونریزی شدید، کاهش فشار خون، شیمی درمانی، پرتودرمانی، پانکراتیت وعفونت‌های داخل حفره شکم از عواملی است که باعث سندروم زجر تنفسی می‌شود.

درمان بیماری

درمان اختصاصی برای درمان این بیماری وجـود ندارد و اقدامات درمانی دو هدف را پوشش می‌دهد.

حمایت تنفسی کـه باید لولـه در نای بیمـار گذاشته شود و به دسـتگاه مکانیکی تنفسی وصل شود و از داروهایی استفاده شود کـه بیمار راحت بتواند دستگاه را تحمل کند.

عوارض استفاده از ونتیلاتور

با این که ونتیلاتور یک حمایت تنفسی است و باعث زنده نگه داشتن بیمار می‌شود عوارضی هم دارد، پنوموتوراکس (سوراخ شدن ریه زیرا دستگاه با فشار مثبت، هوا را به داخل ریه می‌فرستد و ممکن است باعث سوراخ شدن ریه شود) عفونت ریوی یکی از عوارض شایع دستگاه عفونت ریوی است.

آسیب رساندن به بافت ریه

فشار مثبت دستگاه ونتیلاتور ممکن است باعث آسیب رساندن به بافت ریه شود در این زمان پزشکان باید دستگاه را طوری تنظیم کنند که این آسیب حداقل باشد.

سندروم زجر تنفسی حاد، گاهی‌ اوقات تهدید کننده است، اما این عارضه معمولا قابل درمان است و بیشتر مبتلایان به آن بهبود می‌یابند. تشخیص سریع و درمان این بیماری، اهمیت زیادی دارد.

برچسب ها : ،

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.