انتشار : یکشنبه ۵ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۷

چرا جوانان اردبیلی از ازدواج واهمه دارند؟

کاهش ازدواج و افزایش طلاق که در نیم دهه اخیر یک دغدغه جدی در اردبیل بوده با افزایش بیکاری و مشکلات اقتصادی به معضلی نگران کننده تبدیل شده است.

ازدواج

هرچند بخش عمده ای از مجردان در اردبیل اشتیاق به ازدواج داشته باشند اما به دلایل متعددی که ذکر آن خواهد رفت، ازدواج در این استان با کاهش همراه است و به نظر می‌رسد روز به روز رو به کاهش است.

در یک سال گذشته با شیوع بیماری کرونا این کاهش به عینه مشاهده شد و استاندار اردبیل نیز با اعلام و اعتراف به آن، تنها به ضرورت فرهنگ سازی برای افزایش ازدواج آسان تاکید کرده است.

اما واقعیت چیست و چرا جوانان اردبیلی از ازدواج واهمه دارند و با وجود تمایل به تشکیل زندگی، حتی روابط خارج از چارچوب ازدواج، در بین برخی از آن‌ها دیده و شنیده می‌شود؟

بیکاری

افزایش بیکاری در اردبیل

شاید اگر زمانی مادران هنگام خواستگاری بدون دغدغه زنگ در خانه‌ها را می‌زدند امروز با افزایش هزینه‌های زندگی و بیکاری جوانان این موضوع کم رنگ‌تر شده است.

استاندار اردبیل در اردیبهشت ماه امسال اعلام کرد که حدود ۶۵ هزار نفر بیکار در استان وجود دارد و به دلیل بیماری کرونا این تعداد در حال افزایش است.

از طرفی مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اردبیل در مرداد ماه امسال گفت به دلیل شیوع کرونا ۱۹ هزار نفر بیکار شده‌اند و از این تعداد ۹ هزار نفر تسهیلات ارزان دریافت کرده‌اند.

اظهارات قاسم رحیمی در حالی است که افزایش تعداد بیکاران با تکانه کرونا بیانگر نداشتن امنیت شغلی در بسیاری از کسب و کارهای استان است. تا جایی که نبود این امنیت معیشت بسیاری از خانواده‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد و حتی مانع از ازدواج و یا منجر به طلاق می‌شود.

بیکاری ناشی از کرونا با وجود گذشت یک سال از آغاز این بیماری به قوت خود بازگشته و در کنار مانع تراشی برای ازدواج جوانان به بهانه طلاق نیز تبدیل شده است.

اما عملا تمامی شعارهای مسئولان مبنی بر فعال سازی بخش تولید که تنها گریزگاه اشتغال زایی در استان محسوب می‌شود، تا به امروز چندان محقق نشده و قادر نبوده از رکود و تعطیلی واحدهای تولیدی پیشی بگیرد.

به واسطه کرونا و ضعف برنامه ریزی‌ها و زیرساخت‌های فرهنگی در استان بسیاری از واحدهای تولیدی در حد زنده مانی مشغول به کار هستند و بخش عمده نیروهای کار خود را تعدیل کرده‌اند.

مسکن

افزایش قیمت مسکن واجاره بها

درست به موازات تاکید استاندار اردبیل برای فرهنگ سازی ازدواج آسان افزایش قیمت مسکن موجب شده بسیاری از جوانان از ازدواج واهمه پیدا کنند.

یکی از شهروندان در این خصوص گفت: مسکن ۳۰۰ میلیون تومانی به یک میلیارد افزایش یافته است. هیچ جوانی نمی‌تواند در کوتاه مدت صاحب خانه شود و هر چه درمی آورد باید به اجاره بها بدهد.

رحیم مبارکی تصریح کرد: کدام جوان حاضر می‌شود که تمامی حقوق خود را صرف اجاره مسکن کند و ازدواج کند. به حدی قیمت همه چیز بالا کشیده که خیلی‌ها از زن گرفتن منصرف شده‌اند.دولت وام ازدواج می‌دهد اما همان مبلغ را به سختی می توان برای رهن یک خانه استفاده کرد.

مطابق بررسی‌ها شاخص فلاکت استان اردبیل با افزایش همراه است. این شاخص که مجموع تورم و بیکاری را نشان می‌دهد گویای کاهش سطح رفاه و به تعبیر کارشناسان زنگ خطر افزاییش آسیب‌ها است. نرخ بیکاری اردبیل در سال ۹۷، ۹.۳ و در سال ۹۸، ۱۰.۱ محاسبه شده است. همچنین نرخ تورم در سال ۹۷، ۲۳.۷ و در سال ۹۸، ۳۵.۷ محاسبه شده است.

بر همین اساس شاخص فلاکت از ۳۳ در سال ۹۷ به ۴۵.۸ در سال ۹۸ رسیده است. مشاهده می‌شود که رشد شاخص فلاکت در این استان قابل توجه بوده و تورم نقش تعیین کننده در افزایش آن داشته است.

با این حساب توان اقتصادی خانواده‌ها کاهش یافته و این موضوع شامل حمایت از فرزندان در آستانه ازدواج نیز می‌شود.

هرچند دولت بعد از مسکن مهر، طرح اقدام ملی مسکن را به عنوان داروی مسکن دار کردن تعریف کرده است. غافل از اینکه بسیاری از جوانان حتی قادر به تامین آورده اولیه آن نبوده و به حدی در اردبیل متوسط درآمد پایین است، همچنان پدران و مادران آب و دان جوانان ۳۰ سال و بیشتر خود را می‌دهند.

جهیزیه

جهازجمع کردن،تنهااقدام دولت

آنچه طی سال‌های اخیر برای ازدواج آسان انجام شده عملا خروجی نداشته است. به ندرت می‌توان چشم پوشی از تجملات و ساده زیستی و قناعت را در بین زوج‌های امروزی مشاهده کرد. از سویی افزایش سطح رفاه و امکانات زندگی موجب شده تا زوجین تا زمانی که به آن‌ها دسترسی نداشته باشند، تمایلی به ازدواج هم نداشته باشند.

اگر در گذشته برخی لوازم خانگی ضرورتی نداشته امروز در هر خانه‌ای مشاهده و استفاده هم می‌شود.

اما در این میان دولت با بسیج نهادهای مختلف خود امر جهاز جمع کردن را برابر با ازدواج آسان و آسان کردن ازدواج قلمداد می‌کنند.

این در حالی است که مطابق بررسی‌ها قیمت لوازم خانگی به حدی سر به فلک کشیده که خانواده‌ها عاجز از تهیه حتی صرفا یک یخچال برای دختر دم بخت خود هستند.

خانواده‌هایی که برای تعمیر کردن لباس شویی و یا آب دادن سقف خانه ناله می‌کنند باید متجاوز از ۲۰۰ میلیون تومان برای یک جهاز معمولی هزینه کنند.

هزینه‌ای که نه در شرع و نه در قوانین تعریف شده و صرفا عرفی است که پایه گذاری شده و ندادن جهاز را برابر با آبرو‌ریزی خانواده دختر معنی کرده است.

اما در حالی که استاندار اردبیل می‌توانست با بسیج نهادهای زیرمجموعه خود به ویژه مردم نهادها که خود اغلب اعضای جوان دارند، ضدفرهنگ‌های پیرامون تهیه و تامین جهازیه را حداقل در سه سال اخیر مهار سازد، موضوع جهیزیه همچنان دغدغه جدی در بین خانواده‌های اردبیلی است.

یکی از شهروندان در این خصوص گفت: دو تا دختر دم بخت دارم اما به دلیل اینکه قادر به تامین جهیزیه نیستم، خواستگار هم قبول نمی‌کنم.

وی با ابراز تاسف از وضعیت به وجود آمده تصریح کرد: به زور شکمشان را سیر می‌کنم و نمی‌توانم جهازی بدهم از طرفی نمی‌توانم سراغ ادارات بروم که برای جهاز کمکم کنند. آنقدر از این و آن برای وضعیت مالی تحقیقات میدانی و پرس و جو می‌کنند که آدم نمی تواند سرش را بالا نگه دارد.

طلافروشی

خرید طلا اجباری است

نه تنها فشار اقتصادی کمر جوانان اردبیلی را خم کرده بلکه ضدفرهنگ‌های ازدواج همچنان به قوت خود باقی است. از جمله خرید طلا و جواهرات که به مانند امری مسلم و قطعی باید انجام شود.

یکی از شهروندان در این خصوص گفت: متاسفانه در بین اغلب زوج‌ها دعوای خرید طلا دیده و شنیده می‌شود.

سارا رحمانی تصریح کرد: اینکه برای من در فلان مراسم طلا نخریدی یکی از جمله‌های متداول شده و حتی گرانی طلا باعث نشده تا دختر خانوم‌ها دست از خواسته‌های خود بکشند.

اما این همه ماجرا نیست. تعریف مهریه با سکه طلا به یکی از کابوس‌های پسران تبدیل شده است. هرچند مهریه هدیه مرد به زن است اما این روزها به عنوان ابزار قدرت و گروکشی تبدیل شده و تا تقی به توقی بخورد دختران طالب مهریه خود هستند و آنچه در این میان فراموش می‌شود، مهر و تعهد و تلاش برای ساخت یک زندگی خوب و سالم است.

اردبیل بیش از هر چیزی به فرهنگ سازی مسیر صحیح ازدواج نیاز دارد تا هر باری از جمله مشکلات اقتصادی سوار بر ضدفرهنگ‌ها نشود. کاش مسئولان به جای جلسات پشت پرده پاسخ دهند برای این مهم چه کرده‌اند و تا کی شعار آسانی ازدواج را بدون فراهم کردن بستر آن سر خواهند داد؟

گزارش از ونوس بهنود

برچسب ها : ،

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.