انتشار : دوشنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۲:۰۳

ماجرای تنش آبی در روستای نقدی علیای چه بود؟

چند روز پیش برخی از زنان روستای نقدی علیا مشگین شهر با بستن جاده اردبیل- مشگین شهر مانع از از عبور و مرور خودروها شدند که این موضوع بسیار حاشیه ساز شده و سوژه ای برای رسانه های خارج از کشور شد.

آبرسانی

مدیر امور آب و فاضلاب مشگین‌شهر گفت: مشکل کمبود آب در روستای نقدی علیای مشگین‌شهر هیچ ارتباطی به کمبود منابع تامین آب شرب در این روستا ندارد.

مشکل از ما نیست از مدیریت مصرف توسط مردم است

احمد گلشن به مشکل کمبود آب شرب در روستای نقدی علیا از توابع شهرستان مشگین شهر اشاره کرد و به مهر گفت: در پی انعکاس مشکل کمبود آب شرب در روستای نقدی علیای مشگین‌شهر برای بار چندم به همراه مسئولان شهری و روستایی در منطقه حضور یافته و مشکل را از نزدیک پیگیری کردیم که نهایتاً دو علت برای کمبود آب شرب در این روستا احصاء شد، که یکی از علت‌ها عدم مدیریت مصرف آب در بین اهالی روستا و دیگری نصب غیرمجاز پمپ برای بهبود فشار آب شرب توسط عده‌ای از روستانشینان این منطقه بود.

وی اهالی روستا را مقصر اصلی در این مشکل دانست و افزود: با اذعان به اینکه هم‌اکنون دو منبع، آب شرب اهالی روستا را تأمین می‌کند، هیچ دلیلی برای سیاه‌نمایی نبود آب شرب در این روستا نمی‌ماند چرا که در حال‌حاضر یک باب چاه عمیق و اصلی و یک چشمه آب با ظرفیت آب‌دهی مجموع ۴.۵ لیتر در ثانیه جوابگوی نیاز آب شرب روستا است.

مدیر امور آب و فاضلاب مشگین‌شهر تصریح کرد: متأسفانه مردم روستا با عدم آگاهی از اصول مدیریت آب از این مهم عاجز هستند به طوری که از منابع آب شرب برای مصارفی همچون آبیاری باغات خود استفاده می‌کنند که همین موضوع تا حد زیادی سبب هدر رفت آب و کمبود آن می‌شود.

گلشن ادامه داد: طبق پیمایش دوره‌ای که از روستا داشتیم تعداد مشترکین این منطقه ۷۰۰ خانوار در قالب حدود ۲ هزار و ۵۰۰ نفر احصاء شده است، که از تعداد مجموع خانوارها، ۳۰۰ خانوار به صورت فصلی در روستا حضور می‌یابند، پس برای تأمین آب شرب این روستا باید بر روی ۴۰۰ خانوار به صورت جدی برنامه‌ریزی کرد که در چنین صورتی باز هم مشکلی برای تأمین آب شرب مردم نقدی علیا نداریم.

آبرسانی با تانکر

مقاومت مردم در برابر شرکت آب و فاضلاب روستایی

وی با تاکید بر نصب غیرمجاز پمپ آب در برخی چاه‌ها اظهار کرد: متأسفانه در حدود ۳۰ درصد از خانوارهای روستای نقدی علیا به صورت خودسرانه اقدام به نصب پمپ فشار قوی درچاه‌های خود کرده‌اند که همین موضوع سبب می‌شود تا توزیع آب در بین تمامی اهالی روستا به صورت متوازن و عادلانه نباشد.

این مسئول به دیگر تخلفات اهالی روستا در رابطه با تأمین آب منطقه اشاره و اذعان کرد: در ۲ سال گذشته بسیاری از مشترکین برای فرار از پرداخت آب بها به اداره آب و فاضلاب مراجعه کرده و خواستار لغو حق اشتراک خود شده‌اند که بعدها، وقتی قاری کنتور به منطقه اعزام شد، بسیاری دیگر از اهالی نیز به تبعیت از انصراف‌دهندگان اشتراک آب در روستا، از خوانش کنتور توسط مأمور آب و فاضلاب ممانعت کردند.

گلشن در راستای چاره نهایی برای کنترل وضعیت موجود در روستای نقدی علیا گفت: اخطاریه‌های کتبی به دفعات مکرر به اهالی روستا جهت قطع این تخلفات ارسال شده است که در کنار این موضوع ما با شورای روستای نقدی علیا و فرماندار شهرستان نیز جلسه‌ای با موضوع ساماندهی وضعیت آب شرب منطقه برگزار کردیم که در این جلسه مقرر شد تا رئیس شورای روستا نسبت به ساماندهی وضعیت موجود با آگاهی‌دهی به اهالی اقدام کند.

وی ادامه داد: در سنوات گذشته به دلیل مقاومت مردم در برابر شرکت آب و فاضلاب روستایی برای رسیدگی به امور آبی و ساماندهی وضعیت آب شرب منطقه، ما در چند مورد با مسئول قوه قهریه به درب منازل اهالی مراجعه کردیم که این بازرسی و مراجعه نیز همانند همیشه با مقاومت شدید اهالی روبه‌رو شد.

برچسب ها : ،

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.