انتشار : یکشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۹:۰۴

ناتوانی مدیران اردبیلی در حل مشکل۲۰ ساله استانداری

تمامی مصوبات جلسات شهرک استانداری فقط بر روی کاغذ ثبت شده و هیچ‌گاه عملیاتی نشده است و پیگیری‌ها و اظهارات مسؤولان امر و عدم پاسخگویی آنها هم نشان از نوعی ناهماهنگی بین دستگاه‌های متولی دارد.

زمین خواری

شهرک استانداری اردبیل واقع در شهرک کارشناسان، یک منطقه مسکونی است که بیش از ۲۰ سال است بلاتکلیف به حال خود رها شده و این در حالیست که تمامی زمین‌های واقع در این منطقه دارای سند بوده و ساخت و ساز در آن بلامانع است و متاسفانه عزمی جدی در مسؤولان برای رفع مشکلات آن وجود ندارد.

چندی پیش تصاویری از وضعیت نامطلوب شهرک استانداری اردبیل در یکی از مناطق شهر اردبیل در فضای مجازی دست به دست شد که براساس این تصاویر و مطالبی که اهالی اذعان دارند، هیچ‌گونه خدمات شهری در این شهرک توسط شهرداری اردبیل ارائه نمی‌شود و همین امر سبب نارضایتی اهالی این شهرک شده است.

شهرک استانداری اردبیل واقع در شهرک کارشناسان، منطقه‌ای مسکونی است که بیش از ۲۰ سال بلاتکلیف به حال خود رها شده و این در حالیست که تمامی زمین‌های واقع در این منطقه دارای سند بوده و ساخت و ساز در آن بلامانع است.

اما به دلیل عدم توجه مسؤولان تمامی زیرسازی‌ها، آماده‌سازی‌ها و جدول‌گذاری‌های انجام یافته در این شهرک در سال‌های گذشته به مرور زمان از بین رفته و بخشی از آن نیز به محلی برای تجمع نخاله‌ها تبدیل شده است.

این درحالیست که حدود ۱۰۰ متر بالاتر از این منطقه تمام عملیات آسفالت‌ریزی و جدول‌گذاری‌ها در شهرک ساحلی به اتمام رسیده است و این موضوع در کنار حیف و میل بیت‌المال و هزینه‌های قبلی سبب سردرگمی و نارضایتی صاحبان زمین در این منطقه که بیش از ۲۰ سال منتظر ساخت واحد مسکونی خود هستند شده است.

در کنار این مشکلات نبود چراغ‌های روشنایی در این منطقه عبور و مرور ساکنان در این شهرک را با مشکل جدی مواجه کرده است و همین امر مشکلات اجتماعی برای ساکنان در این شهرک را به همراه داشته و عدم رسیدگی به مشکلات این منطقه سبب نارضایتی ساکنان در این شهرک شده است.

همه چیز فقط روی کاغذ مانده است

بایرام نظیری یکی از ساکنان در شهرک استانداری اردبیل با اشاره به پیگیری‌های مکرر مشکلات این محله از شهرداری و تعاونی استانداری اردبیل اظهار کرد: پیگیری‌های بسیار زیادی در خصوص مشکلات این شهرک از نبود زیرسازی مناسب، عدم آسفالت‌ریزی کوچه و خیابان‌ها، نبود روشنایی خیابان و کوچه‌ها و … از شهرداری اردبیل و سایر نهادهای مربوطه انجام داده‌ایم که متاسفانه تا به امروز هیچ نتیجه‌ای حاصل نشده است.

وی افزود: عدم وجود روشنایی مناسب در این محل سبب نگرانی خانواده‌های ساکن در این منطقه شده و در شب‌های تاریک رفت و آمد در این شهرک را با مشکل جدی مواجه کرده و این در حالیست که هیچ اقدامی از سوی مسؤولان نسبت به رفع مشکلات این محله انجام نمی‌گیرد.

نظیری تصریح کرد: تا به امروز جلسات متعددی در استانداری اردبیل با حضور مسؤولان استانداری و هم‌چنین شهرداری اردبیل و تعاونی استانداری در خصوص تعیین تکلیف وضعیت این شهرک برگزار شده اما تمامی مصوبات این جلسات فقط بر روی کاغذ ثبت شده و هیچ‌گاه عملیاتی نشده است.

وی عنوان کرد: در حالی‌که طبق مستندات موجود تمامی هزینه‌های آماده سازی، زیرسازی و آسفالت‌ریزی این شهرک توسط ساکنان و صاحبان زمین‌ها در سال ۸۶ به شهرداری اردبیل پرداخت شده اما به‌دلیل کم‌کاری در ساماندهی این شهرک شاهد مرور زمان و تحمیل هزینه مضاعف بر اهالی شهرک هستیم.

این شهروند اردبیلی تشریح کرد: علی‌رغم آن اهالی این شهرک هم‌چنان آماده همکاری با مسؤولان هستند و طبق مصوبات آخرین جلسه‌ای که در سال ۹۷ برگزار شد مقرر گردید که شهرداری و فرمانداری اردبیل نسبت به اجرای برخی از اقدامات عمرانی در این شهرک وارد عمل شوند و در حال حاضر پس از گذشت ۳ سال از این مصوبه هم‌چنان مصوبات این جلسه در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.

نظیری گفت: از مسؤولان امر تقاضا داریم که در راستای رفع مشکلات شهروندان ساکن در این شهرک اقدام جدی و عاجلی انجام دهند چرا که اهالی این شهرک علی‌رغم اینکه در یک منطقه کاملا مسکونی ساکن هستند از ابتدائی‌ترین خدمات شهری محروم هستند و هیچ عزمی در مسؤولان شهرداری برای رسیدگی به مشکلات این شهرک وجود ندارد.

 مسؤولان استانداری اردبیل پاسخگو نیستند

برای پیگیری موضوع در ابتدای امر به سراغ استانداری اردبیل رفتیم که طبق گفته مسؤولان استانداری، شرکت تعاونی مستقل از استانداری به فعالیت می‌پردازد و لذا اظهار نظری در این خصوص انجام نمی‌دهد و عدم پاسخگویی مسؤولان استانداری اردبیل در حالیست که تمامی جلسات برای تعیین تکلیف این شهرک با حضور معاون هماهنگی امور عمرانی وقت استانداری اردبیل و مدیر کل دفتر فنی استانداری برگزار شده است.

به همین دلیل برای پیگیری موضوع به سراغ تعاونی استانداری اردبیل رفتیم و علی‌رغم پیگیری‌های متعدد، مدیرعامل تعاونی استانداری حاضر به پاسخگویی نشد.

پس از پیگیری مرتب نهایتا رئیس هیات مدیره تعاونی استانداری اردبیل گفت: طبق تفاهم‌نامه‌ای که با شهرداری اردبیل در خصوص آماده‌سازی، زیرسازی و آسفالت‌ریزی داشته‌ایم اجرای آماده‌سازی‌های این شهرک بر عهده شهرداری اردبیل قرار گرفته است.

فصیحی افزود: از این رو شهرداری اردبیل باید نسبت به اجرای آماده‌سازی های لازم در این شهرک اقدام کند.

شهرک استانداری به شهرداری اردبیل تحویل داده نشده است

در خصوص چرایی عدم اجرای آماده‌سازی‌ها در این شهرک، علی مسیب زاده، معاون امور زیربنایی و حمل‌ونقل شهری شهرداری اردبیل عنوان کرد: شهرک استانداری اردبیل تا به امروز از طرف تعاونی استانداری به شهرداری اردبیل تحویل داده نشده و از این‌رو عملا ارائه خدمات در این شهرک توسط شهرداری اردبیل امکان‌پذیر نیست.

وی افزود: با توجه به اینکه موضوع این شهرک به سال‌های گذشته باز می‌گردد و از این‌رو برای تعیین تکلیف این شهرک در اواخر سال ۹۷ جلسه‌ای با تعاونی استانداری اردبیل و با حضور معاون عمرانی استانداری اردبیل برگزار و در طی این جلسه مقرر شد تا تعاونی استانداری در ازای اجرای آماده‌سازی و آسفالت‌ریزی‌ها در این شهرک توسط شهرداری اردبیل قطعاتی از زمین‌ها را در اختیار شهرداری قرار دهد.

مسیب زاده گفت: تا به امروز تعاونی استانداری اقدامی در راستای تحویل قطعاتی که شامل ماده ۵ شده‌اند به شهرداری اردبیل انجام نداده و از این‌رو شهرداری اردبیل قادر به ارائه خدمات و انجام فعالیت در این شهرک نیست.

اظهارات معاون امور زیربنایی و حمل و نقل شهری شهرداری اردبیل در حالیست که طبق بند یک دستور جلسه مورخه ۱۵ اسفند ماه سال ۹۷ بررسی و تصمیم‌گیری در خصوص آماده سازی شهرک ساحلی کارکنان استانداری اردبیل مقرر گردیده تا شهرداری اردبیل اقدام لازم نسبت به تکمیل و ارجاع پرونده شهرک استانداری به دبیرخانه کمیسیون ماده ۵ را انجام دهد.

گرچه شهرداری اردبیل از تدوین نقشه تفکیکی و تکمیل پرونده و ارسال آن به کمیسیون ماده ۵ سخن می‌گوید اما این اقدامات هیچ یک به نتیجه‌ای نرسیده به‌طوری‌که پس از ۳ سال گذشت از این مصوبه هم چنان شاهد بلاتکلیفی این شهرک هستیم.

پیگیری‌ها و اظهارات مسؤولان امر و عدم پاسخگویی مسؤولان استانداری اردبیل نشان از نوعی ناهماهنگی بین دستگاه‌های متولی و عدم وجود عزم جدی برای حل مشکلات این شهرک را دارد.

از آنجایی‌که در حال حاضر تعدادی از شهروندان اردبیل در این شهرک ساکن بوده و تعدادی نیز پس از ۲۰ سال انتظار درصدد ساخت واحد مسکونی خود هستند انتظار می‌رود که شهرداری اردبیل به همراه سایر دستگاه‌های اجرایی و مسؤولان استانداری اردبیل نسبت به رفع مشکلات این شهرک اقدام عاجل و عملی انجام داده و پیگیری مجدانه‌ای در راستای اجرا شدن مصوبات آخرین جلسه رفع مشکلات این شهرک داشته باشند.

به گزارش فارس، با توجه به شعار سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی امیدواریم که مسؤولان امر با اهتمام ویژه در راستای عملیاتی کردن شعار سال با مانع زدایی‌ها در برابر توسعه این شهرک و رفع مشکلات آن زمینه تولید و ساخت و ساز مسکن در این منطقه را بیش از پیش فراهم سازند.

برچسب ها : ،

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.