انتشار : چهارشنبه ۱۹ خرداد ۱۴۰۰ - ۱:۲۴

شوخی یا واقعیت؛ اردبیل صنعتی شده است!

استان اردبیل در مقایسه با سایر استانها از جهت شاخص های بهره مندی از زیرساخت های صنعت و تولید عقب افتاده است و سهم نیم درصدی استان از صنعت کشور سندی روشن و متقن بر این ادعاست.

صنعت
عملکرد صنعتی یکی از شاخص‌هایی است که یونیدو(سازمان توسعه صنعتی ملل متحد)، برای ارزیابی توان رقابت و عملکرد صنعتی اقتصادهای مختلف مورد استفاده قرار می‌دهد. در این شاخص با بهره‌گیری مجموعه‌ای از زیرشاخص‌های مرتبط، توان تولید و صادرات کالاهای صنعتی یک اقتصاد مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. این شاخص، ظرفیت کشورها را برای حضور در بازارهای داخلی و بین‌المللی و فعالیت‌های با ارزش‌افزوده بالا و دارای فناوری برتر نشان می‌دهد.

قدرت هر کشور در زمینه رقابت صنعتی با سایر کشورها در حوزه تولیدات صنعتی با عددی بین صفر تا یک اندازه‌گیری می‌شود. هرچه این رقم به عدد یک نزدیک‌تر باشد، بیانگر قدرت بیشتر آن کشور در عملکرد رقابت صنعتی است. آلمان، چین، کره جنوبی و آمریکا طی سال‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸، در شاخص «عملکرد رقابت صنعتی» در رتبه‌های اول تا چهارم قرار داشته‌اند و ایران در این شاخص در رتبه ۵۴ تا ۵۶ جهان قرار دارد.

صنعتی شدن فرآیندی است که توسط آن، اقتصاد از حالت ابتدایی کشاورزی به آنچه که بر مبنای ساخت کالاها است، تبدیل می شود. کارهای دستی توسط اشخاص، اغلب با تولید انبوه مکانیزه جایگزین می شود و صنعتگران با خطوط مونتاژ جایگزین می شوند.از خصوصیات صنعتی شدن می توان به رشد اقتصادی ، تقسیم کارآمدتر نیروی کار و استفاده از نوآوری تکنولوژیکی برای حل مشکلات برخلاف وابستگی به شرایط خارج از کنترل انسان اشاره کرد.

به گزارش چشم انداز اردبیل، با این اوصاف می توان گفت به همان اندازه که ایران از نظر صنعتی از کشورهای پیشرفته عقب است، استان اردبیل نیز از بیشتر استانها از جهت شاخص های بهره مندی از زیرساخت های صنعت و تولید عقب افتاده است و سهم نیم درصدی استان از صنعت کشور سندی روشن و متقن بر این ادعاست.

cheshmandaz

عدم توازن منطقه‌ای و تبعیض موجب شده تا استان اردبیل رتبه ۱۹ شاخص‌های صنعتی، رتبه ۲۶ شاخص‌های بهداشت و درمان و رتبه ۲۵ شاخص‌های فرهنگی را دارا باشد و به طور میانگین رتبه ۲۴ را در شاخص‌ها به خود اختصاص دهد.

با این وجود اکبر بهنام‌جو استاندار اردبیل اخیراً در اظهاراتی عجیب با استناد به پیشرفت عملیات ساخت خط آهن میانه- اردبیل، نتیجه گرفته که تکمیل راه آهن اردبیل و سایر پروژه‌های گردشگری به آنچه که او آن را «مسیر صنعتی شدن استان» نامیده است، توانسته است موجب شتاب بیشتر استان شود.
استاندار اردبیل که اولویت برنامه های خود را از ابتدای تصدی مسئولیت، توسعه سرمایه گذاری در حوزه گردشگری استان اعلام کرده است، گفت: ایجاد پل معلق جدید در شهرستان گرمی که در یک ناحیه بکر در حال احداث است، استان اردبیل را تبدیل به استان پل‌های معلق می‌کند که در جذب گردشگر بسیار حائز اهمیت خواهد بود.

بهنامجو اضافه کرد: افزایش تعداد پیست‌های اسکی زمستانی در استان نیز در کنار وجود آبگرم‌ها و تکمیل شدن راه آهن اردبیل می‌تواند مقصد جذاب و امنی برای گردشگران در فصل زمستان باشد.

استاندار اردبیل، تکمیل راه آهن اردبیل را برای توسعه صنعت استان حیاتی دانست و گفت: با برقراری راه آهن، رغبت‌ها برای سرمایه‌گذاری در استان اردبیل افزایش می یابد.

رامین صادقی رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اردبیل هم دقیقاً به فاصله سه روز از اظهارات استاندار اردبیل در نشست صنعتگران و فعالان بخش تولید استان گفت: استان اردبیل در دو سال اخیر گام بلندی را در ارتقا واحدهای صنعتی، بالندگی و حمایت از واحدهای تولیدی و صنعتی برداشته است.
او هم با تکرار سخنان آقای بهنانجو مدعی شد که استان اردبیل در مسیر صنعتی شدن گام‌های جدی و بلندی برداشته است.

مستند او هم در بیان این گزاره، ادعای سهم ۵۰ درصدی تولید شیرآلات بهداشتی، تولید ۲۵ درصد لاستیک و تولید ۳۵ درصد آب‌های معدنی و همچنین ۳۰ درصد تولید ام.دی.اف و مصنوعات چوبی کشور در استان اردبیل است!

به نظر می رسد با توجه به استانداردهای بین المللی در موضوع صنعتی شدن و نیز رتبه استان اردبیل در سطح کشور و صدالبته واقعیات استان از جهات گوناگون، افکار عمومی مباحث مطرح پیرامون صنعتی شدن اردبیل را عوامانه و در تضاد با واقعیات تلقی می کنند.

امروز آمار بالای مهاجرت، خشونت، حاشیه نشینی در استان اردبیل نه تنها نشانه صنعتی شدن بلکه علائم روشنی از زخم کهنه فقر و محرومیت در استان است و لذاست که مردم همانند خیلی ادعاهای مطرح شده از زبان مسئولان، بحث صنعتی شدن را جدی نمی گیرند و آن را یک شوخی می دانند.
توسعه و صنعتی شدن، مطالبه و خواست نزدیک به نیم قرن مردم استان است اما متاسفانه باید پذیرفت که نانوشته، اینجا «منطقه صنعت ممنوع» است و لذا احداث خط آهن که البته از ارکان توسعه بشمار می آید، حداقل در مورد استان اردبیل بدون در نظر گرفتن سیاست های کلان نمی تواند ارمغان پیشرفت باشد مگر این که اخیراً تصمیماتی اتخاذ شده باشد که ما از آن بی خبر هستیم!

برچسب ها : ،

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.