انتشار : پنجشنبه ۲۰ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۳:۵۶

اعتبار ۲۰ میلیاردی برای تهیه دانشنامه منطقه مغان

مدیرکل برنامه، بودجه و تحول اداری استانداری اردبیل می گوید: برای تهیه جلد دوم شامل منطقه مغان اعم از شهرستان های پارس آباد، بیله سوار، گرمی و انگوت امسال ۲۰ میلیارد تومان اعتبار از محل منابع پژوهشی در نظر گرفته شده است.

مهدی جوادی

سید مهدی جوادی  اظهار کرد: با توجه به خلائی که در حوزه تاریخ استان احساس می‌کردیم از چند سال پیش با همکاری پژوهشگران و محققان حوزه تاریخ شروع به تهیه و گردآوری مجموعه مجلد با عنوان دانشنامه تاریخ اردبیل کردیم تا مرجع تحقیقات و بررسی‌های بیشتر در سال‌های آینده باشد.

وی جایگاه ویژه بنیاد دایره‌المعارف را در تدوین و تهیه این دانشنامه یادآور شد و تصریح کرد: با محوریت نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل و پیگیری استاندار اردبیل و سایر مسئولان جلد اول دانشنامه تاریخ اردبیل با محوریت تاریخ شهر اردبیل تهیه و تدوین شد تا علاقمندان از این مجلد استفاده کنند.

استاد تاریخ دانشگاه‌های استان اردبیل گفت: کارهای مطالعاتی و تحقیقاتی در این زمینه از سال ۹۷ شکل منسجمی به خود گرفت تا با بررسی دقیق مدخل‌ها و مباحث گردآوری شده شاهد تدوین این دانشنامه در تقویت مجموعه تاریخی استان اردبیل باشیم.

جوادی افزود: برای تهیه این دانشنامه علمی و پژوهشی با محوریت تاریخ اردبیل ۲۰ نفر از محققان و پژوهشگران تلاش شبانه‌روزی انجام دادند تا در قالب ۳۵ مدخل و بیش از ۴۶۴ صفحه دانشنامه تهیه و در اختیار علاقمندان قرار گیرد.

وی اضافه کرد: با توجه به اینکه برای هر ملت، قوم و قبیله‌ای شناسنامه تاریخی نیاز است، ما نیز سعی کردیم تا از دوره ظهور اسلام تا قرن ششم هجری و بعد از آن مراحل سیر تاریخی اردبیل را در این مجموعه بازگو کرده و به اهمیت و جایگاه اردبیل نگاهی واقع‌بینانه داشته باشیم.

وی تنوع آثار تاریخی و باستانی را در اردبیل و سایر شهرها یادآور شد و بیان کرد: امیدواریم با تدوین جلد دو و سه ویژه تاریخ منطقه مغان و مشگین‌شهر بتوانیم این دانشنامه را به زبان‌های زنده دنیا از جمله عربی، ترکی و انگلیسی ترجمه کرده و در اختیار علاقمندان، پژوهشگران و محققان قرار دهیم.

جوادی ادامه داد: برای تهیه جلد دوم شامل منطقه مغان اعم از شهرستان‌های پارس‌آباد، بیله‌سوار، گرمی و انگوت امسال ۲۰ میلیارد تومان اعتبار از محل منابع پژوهشی در نظر گرفته شده و قرار است برای طرح پژوهشی مشگین‌شهر نیز به همین میزان منابع تأمین و اختصاص یابد.

به گزارش مهر، مدیرکل برنامه، بودجه و تحول اداری استانداری اردبیل تصریح کرد: ما هر چند تأخیر و تعلل را در تهیه و تدوین این دانشنامه شاهد بودیم اما با یک دورخیز مناسب سعی داریم تا بهترین مجموعه را برای استفاده علاقمندان فراهم کنیم.

برچسب ها : ،

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.