انتشار : یکشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۰ - ۲:۱۶

زمین اردبیل نباید در اختیار سرمایه گذاران قرار گیرد

سعید جلیلی گفت: اینکه ما زمین‌های حاصل خیز و بسیار ارزشمند کشاورزی را بدون آگاهی و برنامه در اختیار سرمایه گذار قرار دهیم اشتباه است چرا که وجب به وجب این استان مستعد خودکفایی در کشاورزی است.

سعید جلیلی

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: برای پیشرفت و جهش ایران در عرصه‌های گوناگون استفاده از ظرفیت و توانمندی‌هایی که در استان‌هایی چون اردبیل وجود دارد کافیست.

کشاورزی پتانسیل مهم استان اردبیل است

سعید جلیلی در سخنانی خطاب به مردم اردبیل از سیمای استانی سبلان افزود: مردم هر منطقه باید از ظرفیت های موجود در آن منطقه برای جهش و پیشرفت منطقه و کشورشان استفاده کنند، جهش کشور بدون جهش روستاها و شهرها ممکن نیست وقتی می‌توانیم جهش داشته باشیم که هر روستا به مثابه سلول کشور جهش و از همه توانمندی‌های شهرها استفاده بشود و می‌گوییم در چهار سال آینده شکوفایی و پیشرفت درخور ایران باشد.

وی بیان کرد : اگر از توانمندی‌ها به خوبی استفاده بشود کشور می‌تواند در عرصه‌های مختلف پیشرفت داشته باشد، اگر استان شما امروز در عرصه‌های گوناگون ظرفیت‌های کشاورزی و دامپروری را دارد و اگر امروز اردبیل تنوع اقلیمی و شرایط خاص آب و هوایی منحصر به فرد دارد و منابع آب پایدار نسبت به سایر استان‌ها دارد و اگر این دشت‌های وسیع و حاصلخیز و جنگل و مرتع و سدهای بزرگ و شبکه‌های گسترده آبی و دو و چهار دهم میلیون واحد دامی دارد همه اینها می‌تواند یک فرصت بزرگ برای کشور باشد نه فقط برای استان شما.

خام فروشی بلای جان توسعه استان اردبیل

جلیلی افزود: اگر اردبیل امروز رتبه اول را در تولید برخی محصولات و و دوم و سوم را در بعضی محصولات دیگر دارد و اگر ظرفیت بسیار خوب گردشگری را دارد همه اینها باید جدی گرفته بشود و برای جهش برنامه و در کنار آن باور و اراده لازم است.

او اضافه کرد: شما می توانید این محصولات را به شکل خام فروشی دنبال کنید یا اینکه نه آنها را با صنایع تبدیلی و ارزش افزوده محصولات را در خود استان داشته باشید که موجب افزایش اشتغال و افزایش درآمد استان شما می شود.

جلیلی افزود : اگر اردبیل امروز فرصت همجواری با جمهوری آذربایجان را دارد و این فرصت بسیار بزرگ برای صادرات نه تنها به آن کشور بلکه به همه کشورهای شمال ایران که امروز باید اردبیل دروازه صادرات به کشورهای شمال ایران باشد.

بستر کشت و صنعت مغان باید توسعه یابد

جلیلی استان اردبیل را استان با ظرفیت بسیار بالا در بخش‌های مختلف صنعتی، کشاورزی و گردشگری توصیف کرد و افزود: به راحتی می‌توان از این ظرفیت‌ها در جهت عمران و آبادانی استان اردبیل استفاده کرد به شرط آن که قدر فرصت‌ها را بدانیم و در مسیر نگاه جهشی به تغییرات و تحولات نگاهی مثبت داشته باشیم.

وی بیان کرد: ما فکر می کنیم این نگاه دوم با تکیه به جوانان و افراد متخصص و پاکدست ممکن است و من یک مثال از استان خود شما می زنم در امر خصوصی سازی و واگذاری کشت و صنعت مغان دو نوع نگاه می‌تواند وجود داشته باشد یک نگاه می‌تواند این باشد که از موضوع کشت و صنعت مغان خودم را خلاص و به فردی واگذار کنم حالا نتیجه می‌دهد یا نمی‌دهد و حالا به چه قیمتی و وارد آن نمی شوم اما نگاه دوم اینکه این را به بهترین شکل ممکن ارتقا بدهیم و از بستر آن هزاران شغل ایجاد و ارزآوری کشور را ارتقا بدهیم و از بستر کشت و صنعت مغان و محصولات تولید آن صادرات ایران را جهش بدهیم. شما کدام را انتخاب می کنید. دهها مثال در ایران و استان شما وجود دارد یک نگاه اینکه کشور را جهش بدهد و دیگر اینکه کشور را به شکل روزمره بخواهد اداره بکند.

لازمه جهش ایران جهش استان اردبیل است.

او گفت : من بسیار خوشحالم از اینکه جوانان شما در این چند سال در حرکتی که ما تحت عنوان دولت سایه درست کردیم همکاری و مشارکت کردند اگر می گوییم دولت سایه که باید سایه مردم بر سر دولت باشد جوانان استان شما در این حرکت همکاری کردند و سایه به سایه دنبال کردند برای اینکه اگر در جایی کاری میشود کمک و جایی کاری خطا می شود تصحیح و اگر کاری ناقص است آن را کامل کنند.

وی افزود : باعث افتخار است برای من که جوانان، نخبگان و متخصصان استان شما در این حرکت با ما همکاری کردند و اشکالی را دیدند و موضوع خطایی را دیدند از آن با یک کار رسانه ای رد نشدند و از فشارها نترسیدند و با جدیت کار را دنبال کردند و موضوع کشت و صنعت مغان را بررسی دقیق و کارشناسانه کردند و این بسیار ارزشمند بود.

او ادامه داد : ما اگر می‌خواهیم پیشرفت کنیم لازمه آن تلاش سترگ و همگانیست و جهش ایران بدون جهش شهرها و روستاها ممکن نیست و لازمه جهش ایران جهش استان اردبیل است.

برچسب ها :

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 1 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۱
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

kmp یکشنبه , ۲۳ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۳:۵۵

خودکفائیخودکفائی وقتی که کود و سم و ادوات را به نرخ بالای ارز آزاد در اختیار کشاورز بدهی و محصولات را از کشاورز یک پنجم قیمت واردات بخری ، محقق نمی شود باید از روشهای علمی ثابت شده برای برداشت محصولات استفاده کرد گاهی با تغییر نوع بذر (مثلا بجای بذر کلزای عادی از کلزا رقم ان اس ) استفاده شود راندمان تولید دقیقاً دوبرابر و بیشتر می شود – مخالفت های نابجا و غیرعلمی و غیرمستدل با تغییر کاربری زمینهای مزروعی موجب گرانی کمر شکن زمینهای مسکونی شده است که آفتی بس بزرگ و ضربه ای مهلک و خانمانسوز بر ملت است گاهی قیمت یکصدمتر زمین شهری به قیمت یک هکتار می رسد بحران قیمت زمین از کار اشتباه واردات محصولات کشاورزی در شرایط امکان تولید داخلی محصولات ، بحرانی بس بزرگتر و خانمانسوزتر است – با تفکر غلط و نادرست کشور و معیشت ملت را به فنا و نابودی نکشیم – مردم در فشار و مشکلند- یا علی ع مدد